ăNa aluminiowym szlakuÓ to tytuł ksišżki pióra Zbigniewa Parucha, rzecznika prasowego Grupy Kęty, wydanej przed 2 laty z okazji 50-lecia istnienia firmy. Grupa Kęty należy do 500 czołowych firm w Polsce, prezentowanych w rankingu ăRzeczpospolitejÓ, i co roku zajmuje wyższš pozycję. Jednak ăaluminiowyÓ tytuł ksišżki wynika z faktu, iż metal ten był podstawš powstania firmy i jej wieloletniego rozwoju. Od wielu lat produkcja opakowań giętkich stanowi w Grupie Kęty bardzo ważny segment i kolejna, trzecia już wizyta przedstawiciela redakcji Poligrafiki wišzała się włanie z rozwojem SOG Đ Segmentu Opakowań Giętkich.
W Grupie Kęty jako podstawowa technologia zadrukowywania opakowań od poczštku stosowana była rotograwiura (wklęsłodruk). Pięć maszyn zwojowych oraz własna przygotowalnia form drukowych plasowały Grupę Kęty na czołowej pozycji wród producentów opakowań giętkich. Jednak błyskawiczny rozwój konkurencyjnej technologii zadrukowywania opakowań Đ fleksografii Đ zadecydował o podjęciu w Grupie Kęty decyzji dotyczšcej wprowadzenia, oprócz wklęsłodruku, również techniki fleksograficznej.
Optymalna oferta Đ roto i flekso
W ostatnich dniach stycznia br. Segment Opakowań Giętkich Grupy Kęty SA uruchomił na terenie spółki Alupol w specjalnej strefie ekonomicznej w Tychach kolejny nowoczesny zakład produkcyjny, który będzie się specjalizował w nadruku fleksograficznym oraz produkcji folii metalizowanych. To zupełna nowoć, bo dotychczas w Kętach stosowano wyłšcznie technikę rotograwiurowš. Dzięki nowej inwestycji wartej ponad 20 milionów zł SOG znacznie rozszerzy swojš ofertę rynkowš.
Wprowadzenie techniki fleksograficznej
Bezporedniš przyczynš wprowadzenia nowej technologii były coraz częstsze naciski największych odbiorców, którzy wskazywali na koniecznoć stworzenia przez kęckiego producenta kompleksowej oferty handlowej. Segment Opakowań Giętkich dysponujšc technikš rotograwiurowš był naturalnie predysponowany do realizowania dużych partii opakowań. Tymczasem trendy rynkowe wymuszajš na koncernach międzynarodowych (najwięksi odbiorcy SOG) dywersyfikację oferty i wprowadzenie do sprzedaży szerokiej gamy produktów, co skutkuje zmniejszaniem jednostkowych nakładów produkcyjnych. Aby być konkurencyjnym, SOG musi więc realizować nie tylko duże zamówienia na najpopularniejsze produkty, ale także wytwarzać opakowania na produkty niszowe, które również znajdujš się w ofercie klienta.
Technika fleksograficzna ze względu na swojš specyfikę pozwoli firmie na realizację mniejszych partii produkcyjnych dla największych odbiorców. Jednoczenie umożliwi segmentowi opakowań pozyskanie nowych, mniejszych klientów, których dotychczas nie obsługiwano. Ale to nie jedyne korzyci płynšce z uruchomienia nowej inwestycji Đ mówi Rafał Lechowicz, dyrektor Segmentu Opakowań Giętkich. Đ Posiadanie w naszej ofercie wyrobów zadrukowanych w technologii flekso przyczyni się do lepszej penetracji praktycznie nieobsługiwanych do tej pory obszarów rynku, czyli m.in. ogromnego segmentu wyrobów pakowanych w zadrukowane folie polietylenowe.
Poszerzenie oferty handlowej o nowe opakowania ma wpłynšć nie tylko na wzrost sprzedaży krajowej, ale też wzmocnić pozycję Kęt jako eksportera, tak na rynki Europy Wschodniej, jak i Zachodniej.
Przygotowalnia form drukowych
Do nowego zakładu zakupiono oprócz 8-kolorowej maszyny drukujšcej kompleksowš przygotowalnię form drukowych, w skład której wchodzi laser wraz z urzšdzeniami pomocniczymi do wykonywania płyt fotopolimerowych.
Podejmujšc decyzję o inwestycji w przygotowalnię form drukowych bazowalimy na własnych dowiadczeniach z poprzednich lat, kiedy to wdrażajšc w Kętach technikę rotograwiurowš, zakupilimy jednoczenie drukarki i przygotowalnię cylindrów.
To było bardzo dobre posunięcie. Dzi można powiedzieć, iż walkę z konkurencjš o największych klientów wygrywalimy przede wszystkim elastycznociš, którš dawały nam produkowane w ramach segmentu własne cylindry. Włanie dzięki nim bylimy bardziej konkurencyjni, moglimy optymalizować koszty i szybciej reagować na potrzeby klienta. Chcemy, aby teraz było podobnie Đ mówi dyrektor Rafał Lechowicz.
Metalizer
W nowym zakładzie od miesišca pracuje już metalizer do metalizacji tworzyw sztucznych i papieru. Dzięki temu urzšdzeniu możliwe będzie przedstawienie bardziej konkurencyjnej oferty rynkowej na laminaty, w których metalizowane tworzywa sztuczne zastšpiš droższš folię aluminiowš w laminatach stosowanych do pakowania wyrobów szybkorotujšcych o niższych wymaganiach barierowych. Dodatkowo posiadanie możliwoci metalizacji w całym procesie produkcyjnym ma pozwolić na wprowadzenie na rynek nowego dla tego segmentu typu opakowania, tj. dwuwarstwowego metalizowanego laminatu na bazie folii polietylenowej z nadrukiem wewnętrznym.
Linia galwaniczna
Inwestycje realizowane przez SOG objęły także zakład w Kętach. W 2004 roku uruchomiono tam (drugš już) nowoczesnš linię galwanicznš do produkcji cylindrów drukarskich (grawerowanie i galwanizacja) szwajcarskiej firmy. Zakup wiatowej klasy urzšdzeń wiadczy o tym, że technika rotograwiurowa jest i będzie nadal rozwijana w strukturze Segmentu. Linia pracuje w cyklu automatycznym, co skraca do minimum czas galwanicznej obróbki cylindra drukarskiego. Wszystkie wanny wyposażone sš w pełnš automatykę pomiaru i sterowania parametrami procesu galwanizacji oraz dozowaniem odczynników chemicznych. Całkowity czas niezbędny do wykonania kompletnego cylindra skraca nowoczesna grawerka, pracujšca z częstotliwociš do 8600 Hz. Można wykonywać na niej również cylindry z tzw. głębokim grawerowaniem do 90 mikronów. Park maszynowy poszerzył się także o urzšdzenie POLISHSTAR i kolejnš drukarkę do wykonywania próbnych wydruków. Dzięki tym urzšdzeniom znaczšco wzrosły zdolnoci produkcyjne. Kęty mogš obecnie wytwarzać do 10 tys. cylindrów drukarskich rocznie.
Opakowania z wartociš dodanš
Inwestycje realizowane przez SOG w zakładach produkcyjnych w Tychach i Kętach sš ważnym elementem strategii Grupy Kęty polegajšcej na produkowaniu wyrobów o wysokiej wartoci dodanej. Przykład funkcjonowania SOG jest tego najlepszym przykładem. W ramach Segmentu Đ oprócz drukowania, powlekania polietylenem, laminacji, metalizacji, produkcji form drukowych Đ wytwarzane sš folie: aluminiowa o gruboci od 6 mikronów (SOG jest jedynym jej producentem w Polsce) oraz folia polietylenowa.
Ogromnym atutem jest niewštpliwie bardzo nowoczesny park maszynowy, powiększony o wyżej opisane nowe inwestycje, które majš się przyczynić do dalszego wydłużenia łańcucha wartoci dodanej, a w konsekwencji stworzenia bardziej konkurencyjnej oferty rynkowej. To z kolei Đ zapewniajš przedstawiciele firmy Đ wzmocni pozycję SOG jako lidera na polskim rynku opakowań giętkich.
Bezpieczeństwo i komfort pracy
Równolegle z realizacjš inwestycji w park maszynowy, Kęty zdecydowały się na wprowadzenie pełnej klimatyzacji w halach produkcyjnych zarówno w Kętach, jak i Tychach. Przy podjęciu takiej decyzji przeważyły względy bezpieczeństwa produkcji, tj. utrzymania surowców i wyrobów gotowych w stabilnej atmosferze otoczenia, dzięki czemu zapobiega się zmianie właciwoci surowców w trakcie procesu produkcyjnego oraz eliminuje się podcinienie występujšce podczas drukowania, co skutecznie zapobiega zasysaniu z zewnštrz wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.
W efekcie klimatyzacja pomieszczeń przyczyniła się z jednej strony do poprawy jakoci wyrobów, a z drugiej podniosła znaczšco komfort pracy. Między innymi dzięki tym inwestycjom możliwe było wdrożenie systemu HACCAP, którego certyfikacja odbędzie się wiosnš tego roku. To wszystko sprawi, że firmy współpracujšce z SOG będš miały znacznie większe niż dotychczas poczucie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
Inwestycje to nie tylko nowe technologie i zdolnoci produkcyjne, ale także nowe miejsca pracy. Od poczštku 2004 roku SOG zatrudnił w swoich zakładach w Tychach i Kętach blisko 100 nowych pracowników.
Przykład Grupy Kęty pokazuje, że jeli firma posiada wizję i jasnš strategię, to może, nawet bez udziału kapitału zagranicznego, rozwijać się, stwarzać nowe miejsca pracy i budować swojš silnš pozycję nie tylko w Polsce, ale również na rynkach międzynarodowych.
ăKapitalizm po polskuÓ Đ wrażenia z podróży
Wobec trwajšcej od kilku lat na wiecie, a także na polskim rynku, globalizacji (okrelenie to nie wymaga interpretacji Đ skutkiem sš masowe zwolnienia z pracy, obniżki uposażeń i stresy tak wród bezrobotnych, jak i aktualnie pracujšcych) Đ filozofia działania zarzšdu Kęt w zasadniczy sposób odbiega od ăsensu globalizacjiÓ.
Oto przykłady: można działać po ludzku, stšd okrelenie ăKapitalizm po polskuÓ. Włanie w Kętach! Oto fakty:
1. Firma opiera swš działalnoć na kapitale krajowym. Przed kilku laty firma stanęła przed dylematem: ăCzy Kęty majš się rozwijać przy pomocy inwestora strategicznego, czy wybrać innš drogę rozwoju? Dzi akcjonariuszami sš fundusze emerytalne. Kęty wybrały samodzielnoć i ta decyzja okazała się najlepszym wyborem. Przykład Kęt pokazuje, że polska firma zarzšdzana wyłšcznie przez polski zarzšd także może odnieć sukcesÓ (cytat z ăNaszych SprawÓ).
2. rednia płaca w Grupie Kęty jest wyższa o 50% od redniej krajowej. Komentarz zbędny. Ma to miejsce w czasie, gdy firma dokonuje ogromnych inwestycji rozwojowych.
3. Na pytanie redakcji, czy firma korzysta z usług bankowych w kraju, czy za granicš, odpowied brzmiała: ăInwestujemy głównie ze rodków własnych oraz kredytów udzielanych przez krajowe bankiÓ.
4. Grupa Kęty Đ ăfirma rodzinnaÓ. 50-letni rozwój firmy zwišzany był od poczštku (od lat 50.) z zatrudnianiem kolejnych pokoleń pracowników. Tu pracował dziadek, pracuje ojciec, wkracza też obecnie syn. W wyniku tego powstaje nie tylko tradycja, ale i duma pracowników zatrudnionych w Kętach. Panuje tu poczucie stabilizacji, nie stresu.
5. Działajš i sš aktywne zwišzki zawodowe (branżowe, Solidarnoć). Zgodna działalnoć zarzšdu firmy oraz zwišzków zawodowych wzmacnia również działalnoć firmy. Zamiast destrukcyjnych strajków wspólnie rozwišzywane sš problemy załóg w Grupie Kęty. Aktywnie działajš również w Kętach inne organizacje skupiajšce w swych szeregach pracowników firmy, powodujšc integrację załóg. Przykładem może być tutaj działajšcy od 1958 roku oddział PTTK, z którego 25 osób zostało wyróżnionych odznakš XXV-lecia działalnoci tego stowarzyszenia. Szczególnym uznaniem cieszš się wród pracowników Kęt organizowane grupowe wycieczki krajowe i zagraniczne.
6. Grupa Kęty tworzy konglomerat różnych spółek. Należš do niej m.in.: Metalplast Đ Bielsko (903. miejsce w rankingu ăRzeczpospolitejÓ w roku 2003) czy Alupol Tychy (1012. miejsce). W tym samym roku firma otrzymała też szósty diament do złotej statuetki Lidera Polskiego Biznesu za utrzymywanie wysokiej pozycji rynkowej (przyznaje je Business Center Club, największa polska organizacja gospodarcza).
Na podstawie materiałów Grupy Kęty opracował Apolinary Brodecki