Heidelberg Sunday 3000 Duplex21. rotacja Winkowskiego
6 Dec 2016 14:43
W jednej z pilskich drukarń Grupy Winkowski rozpoczęła pracę kolejna zwojowa maszyna heatsetowa Đ Heidelberg Sunday 3000 Duplex. Jest to już 21. maszyna rotacyjna zainstalowana w zakładach należšcych do Tadeusza Winkowskiego, a jej uroczysta prezentacja miała miejsce w pištek 21 maja.
Z tej okazji do Piły przybyli klienci firmy, wród których znaleli się przedstawiciele takich wydawnictw jak: Agora, G+J Polska, Edipresse, Axel Springer Polska czy Polityka.
Nie zabrakło przedstawicieli prasy branżowej, wród nich Poligrafiki, która Đ przypomnijmy Đ od poczštku tego roku jest drukowana włanie w drukarni Winkowski w Pile.
Zainstalowana w zakładzie przy ul. Warsztatowej maszyna Sunday 3000 Duplex to Đ jak twierdzi Tadeusz Winkowski Đ jedna z dwóch tego rodzaju maszyn heatsetowych pracujšcych obecnie w Europie. Została zakupiona od austriackiej drukarni Tusch, za instalacja w obecnej konfiguracji, doposażenie i przygotowanie do pracy zajęły ok. 3 miesięcy.
Maszynę wyposażono dodatkowo w zakupiony w firmie QuadTech system prowadzenia wstęgi i kontroli odcięcia RCS 4000 Icon dla szeciu wstęg oraz system kontroli koloru CCS Icon dla wszystkich omiu zespołów drukujšcych. Została też wzbogacona o najnowsze urzšdzenia umożliwiajšce drukowanie z najwyższš jakociš.
Nowy nabytek firmy Winkowski to maszyna pozwalajšca na jednoczesne drukowanie na dwóch wstęgach o maksymalnej szerokoci 1448 mm, o odcięciu 590 mm. 48-stronicowa składka drukowana jest z prędkociš 75 tys. egz./h bšd 90 tys. egz./h (w zależnoci od rodzaju stosowanego złamywaka). Konfiguracja zakupiona do Piły składa się m.in. z 8 zespołów drukujšcych (cztery zespoły na dole, cztery na specjalnej konstrukcji betonowej tłumišcej drgania nad dolnymi), dwóch złamywaków: PCF-2 oraz PFF3 wykorzystywanych przemiennie w zależnoci od zaplanowanego produktu wyjciowego (każdy złamywak pozwala na pracę z dwiema wstęgami, wstęgi przed wprowadzeniem do złamywaka sš przecinane na trzy częci), dwóch automatycznych odwijaków dla każdej ze wstęg, dwóch pieców suszšcych TEC z dopalaczami (o długoci 15 metrów), podwójnych walców chłodzšcych.
Ponadto maszyna wyposażona jest w system automatycznego mycia obcišgów gumowych oraz w rozbudowany system klejenia składek papieru firmy Planatol. Zespoły drukujšce zbudowane sš wg opatentowanej przez Heidelberga technologii bezkanałowych obcišgów gumowych. Już wkrótce Sunday 3000 przejmie częć nakładów drukowanych przez firmę Winkowski.
Tadeusz Winkowski podczas rozmowy z PoligrafikĽ podkrelał, że nowo zakupiona maszyna to nie tylko mechanizm, ale Đ co równie istotne Đ cały szereg systemów wspomagajšcych i automatyzujšcych jej pracę: Chciałbym podkrelić, że wiele z tych systemów zostało wdrożonych dopiero po przeniesieniu maszyny do Piły. W moim przekonaniu to włanie te ădodatkiÓ stanowiš o niezwykłoci naszego nowego nabytku.
Przy okazji oficjalnego uruchomienia maszyny przybyli do Piły gocie mieli okazję zwiedzić drukarnię przy ul. Warsztatowej. Jak udało nam się dowiedzieć, już wkrótce pojawiš się tutaj nowe maszyny i urzšdzenia, a to za sprawš zakupów dokonanych przez firmę Winkowski podczas targów drupa i przed nimi. Częć z nich pojedzie też do nowej drukarni Grupy Winkowski, której budowa Đ jak powiedział w rozmowie z PoligrafikĽ prezes Winkowski Đ ma ruszyć już wkrótce. Za sama lista zakupów dokonanych przez firmę w Dsseldorfie wyglšda naprawdę imponujšco: pięć rotacyjnych maszyn heatsetowych Heidelberg, wielkoformatowy system CtP Magnus firmy Creo, dziewięć systemów kontroli koloru w maszynie firmy QuadTech o wartoci ponad 1 mln USD. A jeli do tego dodać wielkoformatowš maszynę KBA Rapida 162, która pracowała na stoisku niemieckiego dostawcy, rozmach Grupy Winkowski widać w całej okazałoci.
Pištkowe spotkanie kontynuowano wieczorem w klubie kręglarskim, gdzie rozegrano 1. edycję Winkowski Bowling Cup. Indywidualnie zwyciężył Mariusz Matuszewski z firmy Michael Huber Polska, za w kategorii zespołowej najlepsza okazała się drużyna w składzie: Leszek Marcinkowski (Hachette Filipacchi Polska), Mariusz Matuszewski (MHP), Marek Różyński, Piotr Szczerski (obaj G+J Polska), Dariusz Tomczak (Winkowski Sp. z o.o.).
Częć goci została w Pile do soboty i wzięła udział w obchodach Dnia Drukarza, których organizatorami były firmy Agora i Winkowski. W ramach obchodów odbyły się m.in.: tradycyjny chrzest drukarzy (przyjemnoci tej doznali nowi pracownicy obydwu drukarń), występy dziecięcego zespołu pilskiego domu kultury ăSzafirkiÓ oraz piknik rodzinny dla pracowników obu firm, zorganizowany jak co roku na terenach pilskiej drukarni Agory. SS