Historia tektury falistej
6 Dec 2016 14:43
Tektura falista to stosunkowo młody materiał opakowaniowy, gdyż powstała dopiero pod koniec XIX wieku. Punktem wyjcia było udzielenie w grudniu 1871 r. patentu Amerykaninowi Albertowi L. Jonesowi, który wpadł na pomysł, aby przez maszynę do plisowania przepucić papier zamiast materiałów tekstylnych i w ten sposób wykonywać elastyczny materiał opakowaniowy. Pomysł ten został w 1874 roku w znacznym stopniu rozwinięty także przez Amerykanina, Olivera Longa, który sklejał pofalowany papier z gładkim i w ten sposób stworzył jednostronnš tekturę falistš.
W 1882 roku udzielono patentu Robertowi H. Thompsonowi na dwustronnš tekturę falistš; jego firma ĐThompson and Norris Đ opracowała pierwszš mechanicznie napędzanš maszynę do produkcji jednostronnej tektury falistej.
W Europie pierwszš tekturę falistš wyprodukowano w 1883 roku w Londynie. Następnie produkcja jednostronnej tektury falistej została podjęta w Niemczech (1886 r.) i we Francji (1888 r.).
Następnym krokiem była produkcja tektury falistej o bardziej skomplikowanej budowie, jak np. tektura pięciokrotna, po raz pierwszy wyprodukowana w 1916 roku w USA. Dopiero w roku 1929 zastosowano dwojakiego rodzaju wstęgę papieru: drobno- i grubofalistš. Następne dziesięciolecia to gwałtowny rozwój tej dziedziny, zarówno w zakresie maszyn i wyposażenia do produkcji, jak i materiałów do obróbki, wykończenia, zadrukowywania itd.
Na podstawie ăFlexo+Tief-DruckÓ nr 3/2002 opracował ZZ