Drukarnia db Print Polska działa od września 2008 roku. Jej poprzednikiem było biuro handlowe Douriez-Bataille Polska, które pośredniczyło w realizacji zleceń z Francji i Belgii w drukarniach na terenie całej Polski. Przedsięwzięcie to okazało się sukcesem, dlatego też zapadła decyzja o budowie drukarni w Grodzisku Mazowieckim.
db Print Polska to drukarnia offsetowa, specjalizująca się w druku ulotek, plakatów do formatu B1+, czasopism i książek. Klienci w obecnych czasach wymagają kompleksowej obsługi i najchętniej współpracują z drukarniami, które mogą zrealizować usługę od początku do końca, od projektu po produkt końcowy, dlatego też db Print Polska inwestuje w nowoczesne maszyny, które pozwalają zaoferować klientom najlepszą jakość w konkurencyjnej cenie.
Liczy się także czas realizacji (z dnia na dzień coraz krótszy), dlatego też zakupiliśmy maszynę drukującą czterokolorową. Arkusze obrabiane są niemal natychmiast po
wydrukowaniu dzięki temu, że podłoże drukowane jest suszone we wbudowanym w maszynę drukującą systemie H-UV – tłumaczy Kinga Mitera-Krawczyk, zastępca dyrektora db Print Polska i dodaje: Zdajemy sobie sprawę również z tego, że czas realizacji związany jest z automatyzacją procesów introligatorskich, dlatego też współpracujemy z firmą Derya, która wyposażyła naszą introligatornię w maszyny zbierająco-szyjące, falcerki oraz linię do oprawy klejonej.
Wszystkie wymienione urządzenia introligatorskie reprezentują markę Horizon. W grodziskiej drukarni pracują: trzy linie do oprawy broszurowej, falcerka AFC 746 F w formacie B1, linia do oprawy klejonej oraz zbieraczka leg MG 600.
W skład linii do oprawy broszurowej wchodzą wieże Horizon VAC 600 o wydajności 5500 cykli produkcyjnych na godzinę (przy zapełnieniu wszystkich 6 półek daje to liczbę 33 000 cykli produkcyjnych przy jednej wieży). Wieże zbierające mają możliwość zaprogramowania pracy z podwójną okładką, tzn., że ta sama okładka znajduje się w dwóch pierwszych półkach. Gdy w jednej z półek skończy się okładka, automatycznie będzie ona pobierana z następnej. Kolejnym rozwiązaniem jest możliwość zaprogramowania trybu pracy ciągłej.
Zebrane arkusze przekazywane są bezpośrednio z wież do agregatu szyjąco-falcującego SPF 200A, gdzie są szyte drutem za pomocą głowic Hohner i łamane. Wszystkie ustawienia odbywają się automatycznie z kolorowego panelu dotykowego LCD. Maszyny mają możliwość szycia broszurowego, opcjonalnie szycia na sztych i szycia narożnego, samego łamania bez szycia oraz przelotu broszur.
Falcerka AFC 746 F jest ustawiana automatycznie. Posiada nową konstrukcję noża (śruba ślimakowa), wysokość noża jest regulowana. Prędkość falcowania 16-stronicowej składki to ok. 14 000 składek/h. Ponadto zastosowano wyrzut błędnie sfalcowanych składek.
Standardowy układ łamania to sześć łamów kasetowych na wejściu, łam prostopadły nożowy, łam kasetowy równoległy do nożowego oraz następny łam prostopadły nożowy.
Linia do oprawy klejonej składa się z oklejarki BQ 470 EVA/ PUR-2 i trójnoża HT 80. Oklejarka czteroszczękowa BQ 470 jest najnowszym produktem firmy Horizon. Jej charakterystyczna cecha to zastosowanie wymiennych klejowników pozwalających oklejać książki w technologii klejenia gorącym klejem (EVA) i w technologii klejenia klejem poliuretanowym (PUR). W urządzeniu zastosowano nieszkodliwą dla zdrowia technologię mikroemisji kleju PUR. Oklejarka doskonale nadaje się do klejenia książek z najtrudniejszych materiałów, książek o podwyższonej wytrzymałości, do klejenia małych nakładów, oprawiania pojedynczych kartek i klejenia książek wykonywanych w technologii druku cyfrowego. Z kolei trójnóż HT 80 to maszyna w pełni zautomatyzowana, pracująca z prędkością ok. 17 taktów/min. Posiada urządzenie do wprowadzania kilku książek do pojedynczego cięcia oraz do ich wyrównywania przy pracy automatycznej, może pracować w ręcznym trybie podawania książek, posiada funkcje wydmuchiwania ścinek.
Ostatnie z urządzeń – zbieraczka składek MG 600 – ma na celu wstępne przygotowanie materiału pod oprawę klejoną lub szyto-klejoną. W wyniku zastosowania kontroli zadruku na stacjach zbierających IC MG 600 urządzenie to jest praktycznie nieomylne dzięki ciągłemu sprawdzaniu składek pod kątem zadruku, a czujnik grubości wkładu TD 600 ma za zadanie dodatkowe sprawdzanie nieomylności zbierania leg. Wydajność urządzenia – do 6000 zestawów/h.
To nie przypadek, że w drukarni db Print pracuje tak wiele maszyn Horizon. Świadczy to o zaufaniu do tej marki, a także o dobrej współpracy z jej polskim przedstawicielem – firmą Derya, trwającej praktycznie od początku istnienia zakładu w Grodzisku Mazowieckim.
Pierwszy nasz kontakt z firmą Derya miał miejsce w drugiej połowie 2008 roku, kiedy to jej serwisanci objęli opieką serwisową urządzenia Horizon sprowadzone z naszej siedziby we Francji – przypomina Kinga Mitera-Krawczyk. – Od tego czasu sukcesywnie pomagali nam w obsłudze urządzeń poprzez szkolenia naszych operatorów oraz podejmowali się drobnych napraw urządzeń, które były już wcześniej eksploatowane za granicą naszego kraju. Dzięki ich zaangażowaniu i profesjonalnemu podejściu do posiadanych już przez nas urządzeń zyskali zaufanie naszej firmy, co zaowocowało wyposażeniem naszej drukarni w kolejne urządzenia marki Horizon. Istotne jest również to, że db Print Polska zawsze może liczyć na informacje dotyczące urządzeń Horizon sprzedawanych przez firmę Derya i profesjonalną pomoc nie tylko serwisantów, ale także handlowców czy innych pracowników obsługi klienta tej firmy.
Jak mówi nasza rozmówczyni, dzięki szybkiemu i automatycznemu narządowi maszyn urządzenia Horizon są bardzo cenione w db Print.
Duża precyzja i dokładność wykonywania prac umożliwiają ciągłą pracę bez obaw o końcowy efekt nakładu realizowanego w drukarni.
Kompaktowe wymiary urządzeń pozwalają wykorzystać każdy fragment hali produkcyjnej. Pomimo niewielkich gabarytów maszyny charakteryzują się trwałością i dużą wytrzymałością konstrukcyjną. Łatwość komunikacji maszyny z personelem w postaci ideogramów pojawiających się na ekranie urządzeń pozwala na szybką reakcję operatora w razie pojawiających się trudności produkcyjnych, a co za tym idzie – na szybszą korektę popełnionych przez operatora błędów.
Gdyby brać pod uwagę łatwość obsługi, przejrzystość procesu produkcyjnego oraz szybkość narządu, to możemy śmiało powiedzieć, iż urządzenia Horizon sprzedawane przez firmę Derya są urządzeniami spełniającymi w sposób optymalny nasze oczekiwania – podsumowuje Kinga Mitera-Krawczyk.
Artykuł sponsorowany