Hybrydowa produkcja etykiet
6 Dec 2016 14:55
Podczas chicagowskich targów Labelexpo Americas 2012 zostaną zaprezentowane innowacyjne rozwiązania przygotowane w ramach współpracy firm Gallus i Heidelberg. Celem nowych rozwiązań jest optymalizacja procesów produkcyjnych stosowanych w druku etykiet.
Głównym punktem targowej prezentacji będzie stoisko Gallus Print Shop, na którym zostaną przedstawione następujące maszyny: Gallus ECS 340, Gallus ECS C i Heidelberg Linoprint L. Wymienione systemy mają za zadanie pokazać zastosowanie druku hybrydowego w produkcji etykiet. Do integracji różnych technik produkcyjnych zostały wykorzystane workflow Prinect i CERM firmy Heidelberg.
Nowe standardy w cyfrowym wykańczaniu (uszlachetnianiu) etykiet
Pod hasłem „wysoka wydajność cyfrowych procesów wykończeniowych” producent chce zachęcić odwiedzających wrześniowe targi do zapoznania się z cyfrowym systemem wykańczania etykiet o nazwie Gallus ECS C. Jego zdaniem ECS C to rozwiązanie łączące w sobie najlepsze cechy konwencjonalnych technik drukowania etykiet z możliwościami, jakich dostarcza technologia cyfrowa. W oparciu o konstrukcję sprawdzonego modelu ECS 340 firma Gallus opracowała cyfrowe rozwiązanie dla procesów introligatorskich, którego sercem jest wykrojnik obsługujący szeroką gamę formatów. Minimalne czasy przezbrajania maszyny oraz praktycznie bezodpadowa zmiana zlecenia są możliwe m.in. dzięki systemowi tulei i rakla komorowego, nastawieniom wstępnym i ekstremalnie krótkiej drodze, jaką musi pokonać wstęga podłoża. Solidna konstrukcja, oparta na technicznym granicie, w połączeniu z funkcją rejestrowania przebiegu pracy zapewnia wyjątkowo sprawne działanie i wysoką jakość produkcji nawet przy dużych prędkościach maszyny.
Rozwiązanie Gallus ECS C zostało opracowane tak, aby było kompatybilne z wysoko produkcyjnymi maszynami cyfrowymi drukującymi etykiety. Dzięki integracji z systemem Linoprint L możliwe stało się bezkompromisowe połączenie wysokiej wydajności z minimalnymi kosztami produkcyjnymi. Modularna struktura umożliwia szeroki zakres zastosowań. Możliwa jest niemal każda konfiguracja – od wersji składającej się z wykrojnika i fleksograficznego zespołu drukującego po wielobarwną produkcję poddaną wielu procesom introligatorskim.
Pełna integracja procesów
Technologie cyfrowe odgrywają coraz większą rolę w całym procesie przepływu pracy – od złożenia zamówienia i przygotowania pracy do druku, poprzez druk, aż po wysyłkę. W przeszłości cyfrowe technologie stosowane w druku etykiet były wdrażane przede wszystkim do procesów produkcyjnych. Jednak wraz z malejącymi nakładami i wzrastającą liczbą zleceń ilość pracy poświęconej na zarządzanie i planowanie przedprodukcyjne będzie także rosnąć. W rezultacie podczas cyfrowego przetwarzania zadań istnieje możliwość pojawienia się tzw. wąskiego gardła w ich przepływie. W drukarni również procesy administracyjne i logistyczne muszą być dostosowane do reszty wykonywanych zadań. Według przedstawicieli firmy Heidelberg, system CERM oferuje pionierskie oprogramowanie do zarządzania przedsiębiorstwem, które przyczyni się do automatyzacji wszystkich procesów i dostarczy gotowe rozwiązania dostosowane do całego łańcucha przepływu prac w drukarni.
Heidelberg Linoprint L
W celu rozszerzenia możliwości cyfrowego druku etykiet, blistrów i folii Heidelberg wprowadził do swojej oferty inkjetowy system drukujący firmy CSAT. Linoprint L (wcześniej iTS600) pojawił się w portfolio niemieckiego producenta maszyn w lipcu ub.r. O przejęciu firmy CSAT przez Heidelberga pisaliśmy na łamach sierpniowe-
go wydania Poligrafiki z 2011 r. Modułowy, cyfrowy system Linoprint L oparty na technologii drop-on-demand (kropla na żądanie) charakteryzuje się energooszczędnością oraz wysokim stopniem rentowności.
Maszyna Linoprint L pozwala na zadruk szerokiej gamy podłoży, do których można zaliczyć papier, tworzywa sztuczne, folie i inne materiały specjalne. Za jej pomocą mogą być realizowane niskonakładowe zlecenia na etykiety towarowe, transportowe, techniczne, elektroniczne czy też na aplikacje ze zmiennymi danymi.
W wyniku współpracy obu firm powstało hybrydowe rozwiązanie obejmujące systemy Heidelberg Linoprint L i Gallus ECS C zarządzane przez workflow Prinect i CERM. Zdaniem producentów, w wyniku tego połączenia mogą być produkowane m.in. etykiety inteligentne czy druki z zabezpieczeniami.
Gallus ECS 340
Wśród rozwiązań wystawianych na targach Labelexpo Americas 2012 będzie można zobaczyć także sprawdzony system Gallus ECS 340, który dzięki nowoczesnej technologii i solidnej konstrukcji z technicznego granitu odniósł duży sukces rynkowy po targach Labelexpo Europe 2009. Wraz z nim nastąpiła nowa era produkcji etykiet dla przemysłu spożywczego, charakteryzująca się wysoką rentownością i wydajnością. Od tamtego czasu system Gallus ECS 340 stał się integralną częścią wielu zakładów poligraficznych.
Poddany licznym innowacjom i dalszemu rozwojowi ECS 340 będzie prezentowany jako dowód ścisłej współpracy firmy Gallus z jej klientami. System zawdzięcza swoją funkcjonalność licznym konsultacjom, podczas których to właśnie klienci spółki dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Od tamtego czasu ulepszeniom zostało poddanych wiele opcji tego systemu. Zaliczyć do nich można automatyczną kontrolę pasowania kolorów, suszenie gorącym powietrzem i wykładak arkuszy.
Na podstawie materiałów firmy Gallus opracował KS