IFRA 2001 Đ nie tylko gazety…
6 Dec 2016 14:42
Od lat IFRA jest platformš komunikacji międzynarodowego przemysłu gazetowego, swoistš giełdš informacyjnš ludzi z branży. Dzi IFRA staje się miejscem konfrontacji, wylęgarniš pomysłów i rozwišzań nie tylko dla segmentu gazetowego, ale i dla całej branży.
Parę słów o gazecie...
Oznakš naszych czasów jest zmiana podejcia wydawnictw do rynku. Z firm jednego produktu wyrastajš multimedialne wydawnictwa. Wiele firm widzi w tych zmianach problemy i zagrożenia. Największym problemem jest zmiana nastawienia samego wydawnictwa i spojrzenie w innym wymiarze: gazety i Internet, gazety i radio lub/ i telewizja. Zawsze i nie lub.
Powstała nowa szansa, aby pokazać się lokalnym społecznociom jako kompetentny i rzeczowy usługodawca. Produkty zorientowane na czytelnika z powodzeniem dajš sobie radę na rynku. Nowe pozycje, publikacje dla węższych grup odbiorców również znajdš sobie miejsce, jeli tylko u ich podstaw będzie leżała szeroko pojęta jakoć.
Kolor już od dawna uznawany jest za rodek komunikacji. Nowoczesne rotacje mogš drukować kolor na każdej stronie. Nowoczesne systemy redakcyjne i ogłoszeniowe mogš obsługiwać wiele produktów, a cyfrowa produkcja i przesyłka reklam daje branży przekonujšce zalety.
Cyfrowy druk również daje możliwoć jeszcze większego ukierunkowania się na potrzeby czytelnika.
Zanim wydrukujemy gazetę..
Coraz liczniejszš grupę wystawców na IFRA stanowiš firmy z branży IT. W Genewie szczególnie widoczne było zespolenie słowa drukowanego z cyfrowym. Pojęcie WORKFLOW tak dobrze zadomowiło się w gazecie, iż oferuje się już optymalizację workflow i jego integrację we wszystkie rejony pracy redakcji, przygotowalni, drukowania i dalszej przeróbki.
Firma MSH zaprezentowała nowy moduł edycyjny, przeznaczony do obróbki małych ogłoszeń. System powstawał z kilkoma ważnymi założeniami: efektywnoć, wysoka produktywnoć, prosty wyglšd i niskie koszty pracy stanowiska edycji.
Obróbka ogłoszeń jest maksymalnie uproszczona: zlecenie trafia do systemu handlowego i stamtšd jest aktywowane przez MSH-AD: MiniEdit. Można od razu zaczynać z wpisywaniem tekstu. Preferencje dotyczšce stylu okrelajš tekst. Sterowania zmianami stylu i znaków specjalnych dokonuje się jednym nacinięciem przycisku. Na żšdanie w każdej chwili można wywietlić wielkoć i koszt ogłoszenia. Po przygotowaniu ogłoszenia jest ono zapisywane w bazie danych i generowany jest EPS do produkcji ogłoszeń.
Na zintegrowanym z Kodakiem stoisku firmy Parascan można było zobaczyć całš gamę systemów workflow dla prepressu, przesyłania danych, a także do zarzšdzania produkcjš. Obok sztandarowych produktów firma lansowała nowe rozwišzania: Qnet Transmission, PageCheck Advertisement Manager, Edition Planner i Qmonitor Đ globalny system zarzšdzania produkcjš.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy produktów firmy basysPrint. Prezentowano UV-Setter 57-Z, w pełni zautomatyzowany system CTcP (Computer to conventional Plate) do produkcji płyt pojedynczych i panoramicznych o maksymalnym formacie 690 x 940 mm.
Zdaniem producenta nawietlarka ta odpowiada życzeniom drukarń gazetowych, które w czasach CtP chciałyby pracować na konwencjonalnych płytach. Do UV Settera 57-Z można podłšczyć prawie wszystkie znajdujšce się na rynku wywoływarki i zintegrować go z istniejšcym workflow. Magazyn na płyty daje dostęp do 500 płyt, a papier spomiędzy płyt usuwany jest automatycznie. W zależnoci od wybranej rozdzielczoci i wielkoci płyt, urzšdzenie nawietla do 100 płyt na godzinę.
Na stoisku firmy Fuji można było obejrzeć proces nawietlania polimerowych płyt gazetowych LP-NN na nawietlarce ECRM Đ Wildcat XL.
Drukujemy...
Firma Oc przedstawiła swoje plany budowy globalnej cyfrowej sieci gazetowej. Digital Newspaper Network (DNN) jest rozwišzaniem dla podzielonego ogólnowiatowego druku gazet. Sercem tego cyfrowego rozwišzania jest system bazujšcy na Demandstream 8090 i wspomagany przez dwa moduły zbierajšce firmy Hunkeler. Produkujšcy z rozdzielczociš 600 dpi do 700 stron A4 system jest jednym z najszybszych na rynku rozwišzań. Połšczony z modułami dalszej przeróbki firmy Hunkeler, system konfekcjonuje do 400 gazet o objętoci 48 stron/h. Format gazety to 463 x 320 mm.
Głównym tematem rozmów na stoisku firmy KBA była kompaktowa wieżowa rotacja Cortina. W drugim kwartale 2002 zostanie oddana do użytku pierwsza podwójnej szerokoci maszyna Cortina (tzw. maszyna Beta). Wysoka na zaledwie 3,5 metra wieżowa rotacja pozwala na bardzo różnorodnš produkcję, np. 48 stron w konfiguracji parterowej.
ăElastycznoć i bezpieczeństwo produkcji dla ekonomicznego druku gazetÓ Đ z takim mottem prezentowała się firma Heidelberg. Promowano rotacje gazetowe oparte na systemie Sunday: Mainstream i Tristream. Firma oferuje również zintegrowane systemy dalszej przeróbki i wysyłki, dostosowane do nakładów każdej wielkoci. Jednak szczególnš uwagę zwrócono na elastycznoć i ekonomicznoć procesu drukowania z użyciem wymienionych rotacji.
MAN Roland prezentował się w Genewie wspólnie z firmš Eurografica zajmujšcš się szeroko pojętym doradztwem i planowaniem inwestycyjnym. W centrum uwagi znajdowały się dwa jakże różne systemy drukujšce: Regioman, pierwsza na wiecie maszyna drukujšca w systemie 4/1 (artykuł nt. tej maszyny na stronie 52 Đ red.) a także DICOweb pracujšca w technologii DICO (nawietlanie i usuwanie obrazu bezporednio w maszynie). Innowacyjnš siłę Regiomana potwierdzała liczba projektów wdrażanych w Meksyku, USA, Francji i Niemczech: w sumie 19 sprzedanych systemów, 500 zespołów drukujšcych.
Pierwsza maszyna DICOweb została oddana do użytku w Niemczech i w przeciwieństwie do wersji z DRUPY, drukuje gazetki lokalne. Kolejnych osiem projektów jest w fazie realizacji.
IFRY cišg dalszy
IFRA to nie tylko wystawa maszyn, urzšdzeń i systemów. IFRA to także konferencje i seminaria, podczas których omawiane sš najważniejsze panujšce trendy. I tak w tym roku zostały zaproponowane cztery seminaria na następujšce tematy: jakoć koloru, redakcja przyszłoci, computer-to-plate i cyfrowe przesyłanie ogłoszeń.
Tak więc wzbogaconych o nowš wiedzę i dowiadczenia zaproszono do odwiedzenia przyszłorocznych targów IFRA, które tym razem odbędš się w słonecznej Barcelonie. JK