Jednš z najważniejszych premier targów IPEX w zakresie maszyn cyfrowych był nowy produkt firmy Xerox Đ DocuColor iGen3. Amerykański producent twierdzi, że maszyna zrewolucjonizuje rynek kolorowego druku cyfrowego, podobnie jak ponad 10 lat temu w przypadku segmentu druków czarno-białych uczynił to DocuTech.
Xerox twierdzi, że iGen3 jest systemem drukujšcym tzw. trzeciej generacji, tzn. wyprzedza technologicznie takie maszyny jak Nexpress czy Xeikon. W projekt badawczo-rozwojowy firma zainwestowała około 1 mld USD wierzšc, że nowa technologia kolorowego druku cyfrowego będzie w stanie skutecznie konkurować z niskonakładowym małoformatowym drukiem offsetowym. iGen3 zapewnia wydajnoć rzędu 6 tys. stron A4 na godzinę, co odpowiada prędkoci 100 arkuszy/min, niezależnie od zadrukowywanego podłoża. Sšdzšc po zainteresowaniu, jakie towarzyszyło na targach prezentacjom maszyn cyfrowych, nie tylko systemu iGen3, można stwierdzić, że rynek poligraficzny czeka prawdziwa rewolucja.
Sterowanie maszynš
Xerox proponuje użytkownikom maszyny iGen3 dwa rodzaje sterowników. Pierwszy z nich to oparty na platformie Spire sterownik Creo VPS, oferujšcy funkcje zarzšdzania barwš, współpracę z systemem workflow i umożliwiajšcy personalizację danych. Druga możliwoć to Xerox DocuSP Printer Controller, wczeniej stosowany w urzšdzeniach DocuTech. Sterownik ten również pozwala na personalizację, stosujšc specjalny język programowania danych. DocuSP, podobnie jak Creo VSP, oferuje możliwoć zarzšdzania barwš.
Obydwa sterowniki obsługujš pliki w formatach PostScript i PDF, zapisane w różnych systemach kolorystycznych (m.in. CMYK, RGB i SWOP). Serwery zapewniajš możliwoć zarzšdzania pracami, szybkie wywołanie zleceń w przypadku dodruków oraz personalizację.
Akceptowane podłoża
Maszyna jest wyposażona w dwa podajniki, z których każdy posiada dwie szuflady o pojemnoci 2500 arkuszy papieru powlekanego o gramaturze 90 g/m2 lub innego rodzaju podłoża o gruboci stosu około 25 cm. W sumie maszyna może jednorazowo pomiecić do 10 tys. arkuszy. iGen3 pozwala na zadrukowywanie papierów powlekanych i niepowlekanych, fakturowanych i litych, a także specjalnych podłoży typu Xerox DocuCard, etykiet i folii. Producent twierdzi, że zakres akceptowanych gramatur wynosi od 60 do 280 g/m2, za formaty od 178 x 178 mm do 364 x 521 mm. Jak zatem widać, nowa maszyna Xeroksa jest w przypadku częci zleceń gronym konkurentem dla offsetowych maszyn w formacie B3.
System drukujšcy
Sercem maszyny jest trzeciej generacji technologia elektrofotograficzna SmartPress. Co różni jš od wczeniejszych systemów? W maszynach pierwszej generacji obraz był nanoszony na bęben, a następnie przenoszony na papier w czterech przejciach Đ obraz składał się zatem z czterech warstw toneru. To wpływało na niższš prędkoć maszyn i powodowało problemy z pasowaniem. Maszyny drugiej generacji nanosiły toner w czterech krokach na pas transferowy, z którego Đ tym razem w jednym przejciu Đ obraz był przenoszony na papier. System SmartPress, zastosowany w maszynie iGen3, przenosi obraz w jednym przejciu, eliminujšc tym samym procesy porednie. Dzięki temu obraz jest nanoszony prosto na papier.
A jak działa sam system drukowania? Sterownik maszyny wysyła do drukarki cztery separacje kolorów (w postaci danych o rozdzielczoci 600 x 600 dpi) dla każdej drukowanej strony. Obraz jest przetwarzany z prędkociš 100 mln pikseli na sekundę dla każdego koloru. Każda separacja jest następnie przesyłana do jednej z czterech stacji systemu kserograficznego.
Podczas gdy nonik toneru obraca się wzdłuż każdej ze stacji, laser maszyny ănawietlaÓ obszar, który ma być zadrukowany, po czym toner jest piksel po pikselu rozdzielany i ăwywoływanyÓ. Obraz jest budowany stopniowo na elektronicznie ładowanym noniku. Gdy nonik i papier stykajš się, kombinacja czšsteczek elektrostatycznych, fal dwiękowych i cinienia przenosi toner na powierzchnię papieru, nanoszšc cały obraz w jednym ruchu.
Nowociš jest w tym przypadku także sam toner. Mikroczšsteczki, z których się składa, majš specjalny kształt, który Đ zdaniem Xeroksa Đ zapewnia wierne odwzorowanie kolorów i stałš kontrolę całego procesu drukowania. Także pojemniki z tonerem zostały zaprojektowane tak, by ich wymiana odbywała się szybko i łatwo, nawet podczas pracy maszyny.
Obróbka po druku
iGen3 pozwala nie tylko na drukowanie w kolorze, ale także na przygotowanie prac do dalszej obróbki. Maszyna jest wyposażona w system automatycznego zbierania arkuszy, dodawania okładek i wrzutek. Ruchoma, wyposażona w kółka taca odbiorcza może pomiecić do 3 tys. arkuszy papieru o gramaturze 90 g/m2.
Otwarty interfejs maszyny pozwala na korzystanie in-line z urzšdzeń innych producentów Đ urzšdzeń szyjšcych i złamujšcych, linii do opraw, laminarek czy trójnoży. Xerox zapowiada, że w przyszłoci iGen3 będzie wyposażany w linie oprawy in-line, oferujšce m.in. produkcję kompletnych broszur lub oprawę twardš.
iGen3 a polskie realia
Tyle na temat technicznych cech nowego urzšdzenia firmy Xerox. Na dzień dzisiejszy firma ta jest na naszym rynku zdecydowanym liderem w zakresie kolorowych systemów druku cyfrowego (12 instalacji maszyn DocuColor 2000). Na targach IPEX stoisko firmy, przede wszystkim za prezentację nowej maszyny, oglšdała grupa polskich klientów Xeroksa, potencjalnych nabywców iGen3. Częć z nich to klienci instytucjonalni, jednak znakomitš większoć stanowili drukarze. Zapytalimy dyrektora generalnego firmy Xerox Polska Swapana Chaudhuri o szanse nowej maszyny na polskim rynku: Zainteresowanie jest olbrzymie i przerosło nasze oczekiwania. Jest to spowodowane całkowicie nowymi możliwociami i jakociš druku, niespotykanymi dotychczas w przypadku urzšdzeń cyfrowych. Zalety te dostrzegli przede wszystkim nasi klienci Đ Polska jest jednym z nielicznych krajów europejskich, które po targach IPEX podpisały kilka listów intencyjnych, wyrażajšcych chęć zakupu iGen 3. System najbardziej interesuje dotychczasowych użytkowników urzšdzeń z serii DocuColor 2000. Jest to dla nas bardzo dobry znak. wiadczy o zadowoleniu naszych klientów z oferowanej przez nas technologii, jak również usług serwisowych. Rozwišzania dostarczone przez Xerox przyczyniły się do pozyskania nowych klientów, wprowadzenia druku cyfrowego do nowych obszarów zastosowań i realnej możliwoci dalszego rozwoju. Zainteresowanie iGen3 na całym wiecie jest bardzo duże. Spodziewamy się, że pierwsze urzšdzenie pojawi się w Polsce na poczštku przyszłego roku. Docelowo planujemy sprzedaż kilkunastu systemów w cišgu najbliższych pięciu lat. SS