III Forum Fleksograficzne
6 Dec 2016 14:43
W dniach 11-12 marca w Warszawie odbywało się Forum Fleksograficzne zorganizowane już po raz trzeci przez Zrzeszenie Polskich Fleksografów. Wszystkich zebranych przywitał Krzysztof Januszewski Đ dyrektor biura Zrzeszenia.
Następnie prof. Herbert Czichon z Instytutu Poligrafii Politechniki Warszawskiej omówił problemy standaryzacji w technologii fleksograficznej. Kolejnym prelegentem był Wojciech Barabasz (firma Barmey), który przedstawił nowe rozwišzania w dziedzinie wałków rastrowych. Po nim wystšpił Christian Stock (firma Rossini), który zaprezentował tuleje drukowe umożliwiajšce odprowadzanie elektrycznoci statycznej w druku fleksograficznym. Następnie Wojciech Karlicki z firmy Grafikus omówił sposoby wyeliminowania efektu inhibicji tlenowej przy produkcji analogowych form drukowych. Jako kolejna wystšpiła Lucia Marani z włoskiej firmy Biffebi przedstawiajšc maszyny tejże firmy do montażu i wydruku próbnego.Wystšpienie kolejnego prelegenta Đ Krzysztofa Stępnia z Politechniki Łódzkiej powięcone było rozwišzaniom konstrukcyjnym komór raklowych. O zarzšdzaniu kolorem mówił Peter Simmen (GretagMacbeth, Szwajcaria). Kolejnym wystšpieniem była prezentacja firmy nieżka SA, która od niedawna jest producentem farb fleksograficznych Đ przedstawił je Henryk Reszka. Wystšpienie Mariusza Sosnowskiego z firmy Infosystems powięcone było systemowi zarzšdzania drukarniš fleksograficznš. Jako ostatni pierwszego dnia seminarium wystšpił przedstawiciel firmy 3M, David Athelstan-Price, który omówił sposoby poprawy jakoci druku w odniesieniu do produktów proponowanych przez firmę, którš reprezentuje.
Drugi dzień forum był równie ciekawy. Rozpoczšł go Mirosław Bohdan z firmy Soma Engineering, który mówił o technologii druku UV na maszynach fleksograficznych z centralnym cylindrem. Po nim Ullisse Pezotta z firmy Bonardi przedstawił ofertę maszyn drukujšcych tejże firmy. Charakterystyka materiałów opakowaniowych firmy Ecolean oraz ich zastosowanie były tematem wystšpienia kolejnego prelegenta Đ Roberta Czahorowskiego z firmy Ecolean. Następnym wystšpieniem była prezentacja tam do montażu fotopolimerów Gianniego Fiorancio z firmy Bi.Esse Adesivi. Kolejnymi prelegentami byli Leonardo Gobbi i Alejandro Signorelli (firma Uteco), którzy mówili, co robić, by proces nadruku fleksograficznego był jak najbardziej efektywny. Wystšpienie Waltera Morgana z firmy Enercon Ind. powięcone było postępom w aktywacji powierzchni. Dzisiejsze wymagania wobec wysokojakociowego druku fleksograficznego przy wysokich prędkociach i szybszym narzšdzie omówił Harald Gentsch z firmy Fischer und Krecke. Przedostatnim wystšpieniem była prezentacja nowej generacji folii do opakowań giętkich o wyjštkowych właciwociach termicznych Brigid Hunold z firmy Treofan Group. Natomiast w ostatnim wystšpieniu Andrzej Hulpowski-Szulc z firmy W&H próbował odpowiedzieć na pytanie: ile kosztuje Twoje drukowanie?
Przez cały czas trwania Forum można było zwiedzać wystawę, która towarzyszyła imprezie. Wród wystawców znalazły się takie firmy jak: 3M Poland, Barmey, Biffebi, Bonus Eurotech, Ecolean, Eltromat, Enercon Industries, Fischer und Krecke, Fleksoserwis, Grafikus, Infosystems, Mercor, Perfekt, Soma Engineering, Treofan Group, Unigawa, Uteco, Verpaco, Zakład Mechaniczny Maciej Lewandowski, ZFP. Na wystawie prezentowane były również produkty nagrodzone w konkursie ăWielka Nagroda FleksograficznaÓ.
Nagrody w tymże konkursie zostały rozdane podczas uroczystej kolacji. Grand Prix w pięciu kategoriach otrzymały następujšce firmy: w kategorii mikrofala Đ drukarnia Kappa Gdańsk; prepress wykonała firma Chespa, która przygotowała również wszystkie pozostałe nagrodzone Grand Prix prace, z wyłšczeniem kategorii wšska wstęga. Tu bowiem nagrodę zarówno za druk, jak i przygotowalnię otrzymała firma Kossacki-Pack z Marek. W kolejnej kategorii Đ mikrofala (z procesu) zwyciężył produkt firmy TSP Sp. z o.o. z Kórnika. Zwycięzcš w kategorii szeroka wstęga została drukarnia Bahpol z Kłobucka, w kategorii innowacje Đ drukarnia Baad Sp. z o.o. z Bielska-Białej. MD