IMPACT – nowoczesne narzędzie do projektowania opakowań oraz wykrojników
20 Feb 2024 10:55

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Tak jak w obecnej dobie nie wyobrażamy sobie życia codziennego bez telefonów komórkowych, komputerów i internetu, tak trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie przedsiębiorstw bez baz danych, systemów informatycznych tymi bazami zarządzających. Z łezką w oku można wspominać ślęczenie nad deską kreślarską i rysowanie projektów za pomocą przykładnicy, kątomierzy, ekierek i cyrkli. Cudowne lata 80. XX w. przyniosły rozwój technik CAD/CAM, które w miarę upowszechniania się zaczęły wypierać tradycyjne metody projektowania.

Jedną z firm, które powstały w tamtych czasach, była ARDEN SOFTWARE Ltd. Impulsem do jej założenia było zapotrzebowanie płynące z siostrzanej firmy produkującej wykrojniki, a zrozumienie technologii i ponad 20-letnie doświadczenie w produkcji wykrojników skazało program IPD (Interactive Packaging Design), ochrzczony później jako IMPACT, stworzony przez ARDEN SOFTWARE Ltd, na sukces. Dziś ARDEN SOFTWARE Ltd. zatrudnia ponad 60 osób, posiada wiele tysięcy klientów rozsianych po całym świecie, jest znana z wprowadzania nowych rozwiązań w zakresie rozwoju projektowania strukturalnego opakowań i jest niekwestionowanym liderem w tworzeniu systemów zarządzania oraz przesyłu danych w dziedzinie projektowania i produkcji wykrojników oraz opakowań. Jest twórcą i dostawcą takich produktów jak Impact, Enterprise oraz WEBcnx.

Duże grupy, posiadające zakłady produkcyjne w kilku miejscach – obojętnie, czy wewnątrz danego kraju, czy też na różnych kontynentach – szybko zrozumiały zaletę rozwiązań proponowanych przez ARDEN i stworzyły centra projektowe pracujące na potrzeby wszystkich zakładów wchodzących w skład grupy, wykorzystujące jedną, centralną bazę danych. Średnie i małe firmy produkujące opakowania, które przez długi czas wyznawały filozofię, że program projektowy nie jest narzędziem produkcyjnym i nie warto weń inwestować, przez długi czas pracowały (lub też nadal pracują) na prostych programach projektowych, przerzucając część prac stadium projektowego (wykonanie modelu, sprawdzenie poprawności konstrukcji oraz wprowadzenie ewentualnych poprawek) na producentów wykrojników. Ci ostatni oczywiście robią to za odpowiednią dopłatą, dzięki czemu ci pierwsi nie ponoszą jednorazowego wydatku na zakup wyspecjalizowanego programu ani kosztów zatrudnienia projektantów. To rozwiązanie ma jednak pewną wadę – wydłuża proces przygotowania produkcji, co przy dzisiejszym nacisku na skracanie terminów dostaw może mieć duże znaczenie.

IMPACT – trzy funkcje zarządzania danymi w jednej bazie

W fazie projektowej mamy do czynienia z zarządzaniem różnymi danymi, takimi jak baza materiałów, baza maszyn przetwórczych oraz ilość/wydajność. Wszystkie te dane są przesyłane do systemu zarządzania firmą automatycznie, co eliminuje możliwość popełnienia pomyłki w przypadku ręcznego ich wprowadzania. Dzięki temu uzyskujemy bardzo szybko możliwość przygotowania oferty wykorzystującej posiadane zasoby materiałowe i maszynowe.

IMPACT jest programem przeznaczonym dla przemysłu opakowaniowego do konstruowania opakowań za pomocą szeregu narzędzi, takich jak: biblioteka standardów własnych oraz katalogowych FEFCO i ECMA, projektowanie parametryczne, funkcje importu danych w różnych formatach od zleceniodawcy, biblioteka elementów konstrukcji, biblioteka posiadanych materiałów oraz maszyn przetwórczych.

Jest programem otwartym – pozwala na tworzenie własnych baz danych, kart technologicznych, instrukcji (np. instrukcji składania POS-ów lub opakowań wieloelementowych czy wielomateriałowych). ARDEN oferuje go w kilku stopniach rozwoju zależnie od przeznaczenia i potrzeb klienta – od przeznaczonych dla projektantów opakowań Designer Essentials, Designer Standard po Designer Professional wyposażony we wszystkie funkcje graficzne i 3D po, przeznaczone dla projektantów wykrojników, Diemaker Standard, Diemaker Professional oraz niezależne moduły Diemaker Rubberer i Diemaker Matrix.

Przestrzeń 3D

Po wykonaniu konstrukcji opakowania możemy sprawdzić jej poprawność w wirtualnej przestrzeni 3D, nałożyć nań grafikę, wirtualnie umieścić wewnątrz pakowany przedmiot, całość umieścić w przestrzeni ekspozycyjnej i taką prezentację przesłać zamawiającemu w celu akceptacji.

I na koniec rzecz chyba najistotniejsza – właściwe szkolenie. Program nie będzie pracował samodzielnie i prawidłowo oraz nie spełni pokładanych w nim nadziei bez odpowiednio przeszkolonego użytkownika. Tak jak projektant jest dziś nikim bez odpowiedniego narzędzia, jakim jest program projektowy, tak program nie stworzy samodzielnie z użytkownika projektanta. IMPACT jest tworzony przez wielu inżynierów, z których każdy odpowiedzialny jest za jakąś jego część. Nie ma osoby, która znałaby dogłębnie wszystkie jego możliwości. Podobnie wśród użytkowników – przeważająca większość wykorzystuje wyłącznie potrzebną im część funkcji, dlatego przed przystąpieniem do szkolenia ważne jest określenie jego zakresu, np.: tworzenie konstrukcji opakowań, prezentacji 3D, tworzenie wykrojników, sekcji czyszczących, ogumowania, matryc (stalowych lub papierowo-fenolowych), separacji itp.

W Polsce użytkownikami IMPACT są m.in.: Chespa Wykrojniki Sp. z o.o., Trefl Sp. z o.o., Drukarnia Dako s.j., Die-Cut s.c., Big Plus, Box-Pak Sp. z o.o., P.P.H.U. Tek-Kart, Abiga F.P.-H.U. Stefan Angier, L-Flex Sp. z o.o., Laserkam Sp. z o.o., Z.P.O. Legeń, Beskid Sp. z o.o., Skolik s.c., Mondi Sp. z o.o., Multi Packaging Solutions Sp. z o.o., Edelmann Poland Sp. z o.o.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Est Diffusion