Inkjet przyszłociš druku wielkoformatowego
6 Dec 2016 14:41
Druk cyfrowy odbiera coraz większš częć rynku technologiom konwencjonalnym.
Do roku 2003 zużycie mediów do drukowania cyfrowego wzronie o 50%. W zakresie druku wielkoformatowego najlepsze perspektywy rysujš się przed technologiš inkjetowš. Takie prognozy przedstawili analitycy firmy Avery Dennison, jednego z największych producentów materiałów samoprzylepnych, m.in. do drukowania cyfrowego.
Już w tej chwili druk cyfrowy miało wkracza na rynki zdominowane do niedawna przez techniki analogowe. Częć zleceń drukowanych na klasycznych maszynach offsetowych przejęły szybkie cyfrowe maszyny małoformatowe produkowane przez takie firmy, jak Agfa, Indigo, Xeikon czy Xerox. Z kolei sitodrukarze doć bolenie odczuli pojawienie się wielkoformatowych maszyn cyfrowych w rodzaju Nur Fresco czy Scitex Idanit. Urzšdzenia cyfrowe, przede wszystkim inkjetowe (np. Encad, Colorspan) coraz częciej znajdujš zastosowanie w agencjach i studiach fotograficznych. Z kolei w sektorze wycinania liter i znaków furorę robiš plotery tnšce. W 2000 roku rynek druków wykonywanych z wykorzystaniem technologii cyfrowej oszacowano na 1300 mld USD.
Zasadniczo druk cyfrowy można podzielić na dwa segmenty Đ mało- i wielkoformatowy. W tym drugim dominujšcš rolę odgrywajš dzi cztery techniki: thermal transfer, druk elektrostatyczny, inkjet termiczny i inkjet piezoelektryczny. Dwie ostatnie stanowiš w tej chwili 80% całego rynku druków wielkoformatowych. Rysunek zamieszczony obok pokazuje, jak wyglšda podział maszyn opartych na technologii inkjetowej przy uwzględnieniu szybkoci drukowania i liczby zainstalowanych na całym wiecie urzšdzeń.
Najkrócej charakteryzujšc, inkjet wielkoformatowy jest cyfrowš technikš drukowania z zastosowaniem farb wodnych lub rozpuszczalnikowych, gdzie specjalne podłoże zadrukowywane jest za pomocš głowic termicznych lub piezoelektrycznych. Typowa szerokoć maszyny inkjetowej mieci się w zakresie 91-152 cm. Jak wynika z zaprezentowanego rysunku, najwolniejsze z drukarek wielkoformatowych pozwalajš jednoczenie na uzyskanie największej rozdzielczoci, a co za tym idzie Đ najwyższej jakoci, znajdujšc zastosowanie w takich dziedzinach, jak fotografia czy systemy odbitek próbnych.
Zdaniem analityków Avery Dennison na szybki rozwój rynku druku inkjetowego wpływ będzie miało kilka czynników. Po pierwsze nadal będš obniżane ceny maszyn. Po drugie producenci wcišż wprowadzajš na rynek coraz szybsze urzšdzenia, nie tracšc przy tym na jakoci druku. Kolejny czynnik to dostosowanie podłoży drukowych do wyspecjalizowanych potrzeb maszyn drukujšcych, co również ma zapewnić wyższš prędkoć drukowania. Jednym z kluczowych zagadnień jest też czas schnięcia, który będzie coraz krótszy. Wszystko to ma spowodować, iż fragmentacji ulegnie rynek materiałów do drukowania cyfrowego. Wytworzš się specyficzne nisze rynkowe, media zostanš dostosowane do poszczególnych rodzajów drukarek i konkretnych zastosowań. Wszystko to wpłynie na wzrost całego rynku druków wielkoformatowych wykonywanych na urzšdzeniach inkjetowych.
Ciekawie prezentujš się też prognozy dotyczšce zmian w strukturze odbiorców materiałów (a więc i maszyn) inkjetowych. Na konwencji SGR w czerwcu 1999 roku przedstawiono rezultaty badań, z których wynika, iż w 2002 roku 95% cyfrowych drukarń, 20% zakładów oferujšcych tzw. szybki druk i 15% zakładów sitodrukowych będzie stosowało wielkoformatowe maszyny inkjetowe. Wzrost w poszczególnych segmentach rynku ilustruje powyższa tabela.
Najczęciej stosowanymi podłożami w wielkoformatowym druku inkjetowym sš obecnie papiery fotograficzne, podłoża powlekane i tworzywa sztuczne (folia, winyl i inne). Podobnie sytuacja będzie wyglšdała za dwa lata, z tym że iloć zużywanych mediów znacznie wzronie (o ok. 50% w stosunku do roku 2000). Najczęstsze zastosowania wielkoformatowego druku cyfrowego to: grafika na pojazdach, znaki odblaskowe, displeje, reklama wewnętrzna, bannery, grafika okienna i frontowa (sklepy) oraz grafika podłogowa.
Zdaniem analityków Avery Dennison wszystkie przytoczone powyżej dane i prognozy wskazujš jednoznacznie, iż jedynš technologiš cyfrowš stosowanš w druku wielkoformatowym, która będzie zwiększać swoje udziały w rynku, jest technologia inkjetowa. Tak w przypadku druku elektrostatycznego, jak i thermal transfer oczekuje się spadku znaczenia obu technologii i zmniejszenia udziałów w rynku. SS