Innowacyjne, kompaktowe i wydajne rozwiązania do druku
13 May 2024 12:51

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Duncan Ferguson, wiceprezes działu druku komercyjnego i przemysłowego w firmie Epson Europe, spotkał się 25 marca br. z dziennikarzami branżowymi w ramach konferencji prasowej poprzedzającej targi drupa w Düsseldorfie. W jej trakcie zdradził, jakie atrakcje przygotował Epson dla gości firmowego stoiska.

Duncan Ferguson opowiedział, w jaki sposób firma Epson – zgodnie z mottem „Zmiana modelu umiejscowionej produkcji” – dostosowuje swoje możliwości produkcyjne do potrzeb klientów oczekujących coraz bardziej kompaktowych i wydajnych rozwiązań do druku, umożliwiających personalizację oraz realizowanie zleceń w miejscu zapotrzebowania. W swoim wystąpieniu skupił się na kilku obszarach działalności firmy Epson.

Wśród zaprezentowanych nowości znalazła się przemysłowa, bardzo wytrzymała głowica drukująca D3000, przeznaczona do druku atramentami wodnymi i UV. Głowica pracuje z wysoką prędkością w druku jednoprzebiegowym, w rozdzielczości 1200 dpi, umożliwiając zadruk opakowań giętkich oraz z tektury falistej, pudełek składanych, etykiet, tekstyliów i dekoracji.

Kolejna prezentacja dotyczyła nowej koncepcji wieloplatformowego projektowania produktów firmy Epson, zapoczątkowanej przez 44-calowe urządzenia SureColor z serii T i P. Duncan udzielił informacji na temat nowej, kompaktowej konstrukcji maszyny drukującej w formacie druku 64 cale z wymiennymi głowicami drukującymi oraz z poprawionymi standardami środowiskowymi.

Następnie Duncan Ferguson wspomniał o nowej koncepcji przemysłowego druku etykiet w postaci maszyny Epson SurePress do druku atramentami wodnymi i UV. Jego zdaniem nowa maszyna zapewni jeszcze większą wydajność i lepszą jakość obrazu, m.in. dzięki wykrywaniu usterek dysz w czasie rzeczywistym, kompensacji oraz optymalizatorom.

Następnie opowiedział o nowej drukarce do bezpośredniego cyfrowego druku na tkaninach – Monna Lisa 13000 – która integruje procesy przygotowania do druku i wykańczania po druku. Nowa drukarka ML-13000 to przystępna cenowo jednoetapowa drukarka o bardziej kompaktowych wymiarach, która zapewnia druk w linii przy użyciu ekologicznych atramentów pigmentowych.

Z kolei nowa drukarka SureColor F10000 to najbardziej wydajne urządzenie do druku sublimacyjnego firmy Epson, teraz dostępne z opcjonalną rolą jumbo o masie 300 kg (poprzednio 60 kg), co zapewnia ciągłą produkcję i minimalny czas przestoju maszyny.

Duncan Ferguson zaprezentował najnowsze drukarki Epson, zaprojektowane z myślą o rosnącym rynku personalizacji i mikroprodukcji. Należą do nich niedawno wprowadzona hybrydowa drukarka DTG/DTFilm SureColor F1000 i płaska drukarka UV A4 SureColor V1000. Przedstawił również płaską drukarkę UV A3 SureColor V2000 i nową drukarkę do mikroprodukcji SureColor F2200, a także pełną gamę kompaktowych minilabów (D1000, D500) oraz mniejszych drukarek sublimacyjnych (SureColor F500 i F100).

W swoim wystąpieniu nie zapomniał o oprogramowaniu wspomagającym i narzędziach do zarządzania procesami firmy Epson, m.in. o nowym SD-10 (przenośnym automatycznym stole do odczytu kolorów, który usprawnia i przyspiesza tworzenie profili barwnych oraz zapewnia ich automatyczną weryfikację i kalibrację), a także o oprogramowaniu Edge Color Lite i Edge Print, które zwiększają możliwości zarządzania drukiem rozproszonym przy zachowaniu najwyższej jakości i spójności. Podkreślił także zrównoważone działania firmy, np. odbiór i regenerację używanych drukarek (w celu przedłużenia ich żywotności) oraz ponowne napełnianie zużytych kartridżów oryginalnymi atramentami Epson.

Na koniec wiceprezes Epsona zdradził, nad czym firma będzie pracowała w najbliższej przyszłości. W planach jest m.in. rozwój unikalnej technologii Dry Fibre Technology (DFT), dzięki której możliwe jest bezwodne wytwarzanie bardzo trwałych tkanin ze zużytej odzieży, nadających się do zadruku. Znany japoński projektant mody Yuima Nakazato wykorzystuje DFT do eksperymentowania z materiałami bawełnianymi, poliestrowymi i jedwabnymi, planując komercjalizację swych produktów jeszcze w bieżącym roku. Dalej jest promowanie technologii direct-to-shape firmy Epson, służącej do bezpośredniego zadruku atramentami trójwymiarowych produktów o zróżnicowanych kształtach za pomocą własnych robotów.

Duncan Ferguson podsumował: Ten rok okaże się kluczowy, ponieważ na targach drupa firma zademonstruje znaczące postępy w swoich podstawowych cyfrowych technologiach atramentowych i zaprezentuje się jako dostawca wielu wysoce innowacyjnych, kompaktowych i wydajnych rozwiązań do druku, które zaspokajają rosnące zapotrzebowanie na personalizację i mikroprodukcję z lokalnym produktem w punkcie popytu.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Epson

Tłumaczenie TK