Innowacyjne rozwiązania do broszurowania i klejenia
6 Dec 2016 15:00
Akonda jest marką od ponad 8 lat zajmującą się dostarczaniem nowoczesnych rozwiązań introligatorskich do drukarń cyfrowych i offsetowych. Działając ze swoich biur w Piasecznie pod Warszawą oraz w Tychach, spółka dostarczyła dotychczas ponad 1000 urządzeń.
Najpopularniejsze urządzenia to: bigówki, foliarki (od modeli nabiurkowych po zautomatyzowane urządzenia z podawaniem z wysokiego stosu), gilotyny/krajarki o szerokości do 52 cm, wielofunkcyjne wycinarko-bigówko-perforówki do wizytówek, zaproszeń, okładek. Ostatnio dużym zainteresowaniem na rynku cieszą się złociarki, które Akonda dostarcza w dwóch technologiach – bezpośredniego druku termotransferowego lub bezmatrycowego złocenia wydruków cyfrowych.
W październiku 2016 Akonda podpisała umowę dystrybucyjną z belgijskim producentem C.P. Bourg w jego siedzibie w Ottignies. Tym samym obie firmy otwierają nowe możliwości w zakresie dostarczania rozwiązań in-line (w linii), off-line (poza linią), near-line (obok linii) do polskich firm.
Filozofią marki C.P. Bourg jest wytwarzanie maszyn, które zwiększają efektywność procesów introligatorskich. To odpowiedź na zmieniające się realia branży poligraficznej. Rozwój technologii web-to-print czy print on demand powoduje, iż nakłady sukcesywnie spadają i zwiększa się presja na coraz krótszą realizację zleceń. Pocieszenie może stanowić fakt, iż liczba (małych) zleceń na rynku zwiększa się, co w pewnym stopniu bilansuje się ze spadającymi nakładami. Duża ilość zamówień powoduje jednak nowy rodzaj problemu, z którym będą się zmagały firmy – problem organizacji produkcji.
Dlatego firma C.P. Bourg postanowiła podnieść efektywność procesów przez połączenie urządzeń introligatorskich (broszurujących lub oklejających w oprawę miękką) bezpośrednio z maszyną drukującą. Niezbędnym elementem tej układanki jest odpowiednia komunikacja urządzeń poprzez protokół JDF, dzięki któremu ustawienia drukowanej pracy są przekazywane z maszyny do maszyny i wymagana jest jedynie minimalna ingerencja operatora. C.P. Bourg wspiera integrację z markami HP, Kodak, Océ, Xerox; niebawem zostanie przygotowany moduł integracyjny dla urządzeń Ricoh.
Procesy in-/off-/near-line
Procesy broszurowania i oklejania mogą być realizowane w linii (in-line), poza linią (off-line) lub obok linii (near-line). W przypadku realizacji procesów in-line wydruki trafiają bezpośrednio do urządzenia wykańczającego, gdzie są obrabiane.
Rozbudowa systemu o dynamiczny podajnik arkuszy (Bourg Sheet Feeder – BSF) pozwala na rozwinięcie możliwości linii o pracę off- oraz near-line. Dynamiczny podajnik pozwala na kompletowanie zestawów z wielu źródeł – np. z drukującej na bieżąco maszyny oraz z kaset, w których umieszczone są wydruki pochodzące z innych maszyn drukujących (np. łączenie druków z maszyny kolorowej i czarno-białej). BSF pozwala również na pracę systemu zupełnie odłączonego od maszyny drukującej (off-line) oraz na pracę z wydrukami pochodzącymi z innej maszyny niż ta, do której podajnik jest podłączony (near-line). Procesy off - oraz near-line mogą być w prosty sposób kontrolowane poprzez system kodów kreskowych. Ładowanie wydruków do dynamicznego podajnika odbywa się przy wykorzystaniu wózków na papier zestandaryzowanych ze stackerami wszystkich producentów maszyn drukujących.
Moduł przygotowania arkuszy
Zasadniczą wadą systemów in-line obecnych do tej pory na rynku była kwestia optymalizacji arkusza drukarskiego. Łatwo jest drukować broszury A4 z arkusza SRA3, natomiast przy druku broszur A5 pojawia się problem optymalizacji kosztów tzw. klika. Dlatego C.P. Bourg podczas drupy 2016 zaprezentował rozwiązanie, które potrafi rozciąć arkusz SRA3, obrócić o 90° (proces może być wykonywany wielokrotnie przez zduplikowanie elementu) i przekazać do broszurowania lub oklejania. Na potrzeby produkcji książek możliwe jest również złamanie arkusza w pół.
Broszurowanie
Broszurowanie jest realizowane w oparciu o agregat falcująco-zszywający, którego prędkość 5000 broszur na godzinę nie spowalnia pracy maszyny drukującej. Głowice marki Hohner pozwalają na zszycie do 55 arkuszy (blokowo) lub 30 arkuszy do późniejszego złamania w pół. Możliwe jest zamontowanie 2 lub 4 głowic, z opcją szycia oczkiem.
Zastosowanie innowacyjnych silikonowych pasów prowadzących pozwala na bezpieczną pracę bez rysowania nawet najbardziej wymagających prac (np. z HP Indigo).
Agregat broszurujący może być poprzedzony modułem pozwalającym na bigowanie (w locie, bez zatrzymywania papieru i zmniejszania prędkości urządzenia) zszywanych arkuszy. Po procesie broszurowania następuje ścinanie przedniej krawędzi broszury.
Oklejanie opraw miękkich
C.P. Bourg jest najchętniej wybieranym dostawcą w drukarniach realizujących produkcję, w której każda kolejna oprawa jest inna niż poprzednia (book on demand, produkcja
fotoalbumów). Zastosowane rozwiązania pozwalają na sprawdzanie grubości wkładu i odpowiednie dopasowanie do niego okładki; bigowanie okładki realizowane jest w obrębie maszyny przy użyciu listew (bigujących ku górze i ku dołowi w jednym przebiegu). Przy wyłączonych opcjach dostosowywania się do zmiennych prac urządzenie uzyskuje maksymalną prędkość 650 cykli na godzinę.
Dostępne są dwa modele oklejarek różniące się klejownikiem: jeden model ma zainstalowany otwarty klejownik na klej EVA, drugi – zewnętrzny klejownik marki Nordson. Zewnętrzny klejownik pozwala na pracę z klejem EVA oraz PUR. Dzięki zastosowaniu hermetycznego zamknięcia klejownika PUR może być przechowywany nawet do 7 dni, co eliminuje straty materiału (alternatywne rozwiązania PUR wymuszają czyszczenie instalacji po zakończonej pracy – klej PUR nie może pozostać w klejowniku).
Oklejarka może pracować w linii z maszyną drukującą lub jako samodzielne urządzenie. Przy pracy off-line operator może umieszczać wkład bezpośrednio w karetce i czekać na realizację cyklu lub może zostać zamontowany podajnik wkładów – Bourg Book Loader. Podajnik wkładów jest modułem, w którym operator umieszcza wkłady na 8-25 minut ciągłej pracy urządzenia. Operator może odejść od urządzenia, a proces oklejania jest realizowany automatycznie.
Ostatnim elementem w linii produkcji opraw miękkich może być trójnóż. Najnowsze urządzenie zaprezentowane podczas targów drupa 2016 pozwala na okrawanie opraw klejonych również klejem PUR tuż po zakończonym cyklu – do tej pory proces okrawania wymagał sezonowania opraw.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Akonda