Tegoroczna prezentacja oferty targowej firmy Roland DG zapowiada się szczególnie interesująco. Podczas trwających od 15 do 18 maja targów FESPA w Berlinie zobaczymy pełne spektrum rozwiązań w zakresie technologii druku cyfrowego, w tym druku przemysłowego na rozmaitych powierzchniach.
Mająca kilkudziesięcioletnie doświadczenie w technologii druku cyfrowego firma Roland DG przedstawi rozwiązania w obszarach: wielkiego formatu; druku i cięcia; personalizacji; druku UV-LED; płaskich i hybrydowych urządzeń przemysłowych; ploterów do druku solwentowego; sublimacji; jak również ofertę drukarek wielkoformatowych i nabiurkowych ploterów tnących oraz systemów grawerujących.
Gillian Montanaro, dyrektor ds. marketingu w EMEA tak zapowiada udział firmy w targach: Nasze tegoroczne motto – „Inspiruje nas to, co ważne dla ciebie” – jest filarem działalności firmy, a także wyrazem stałego zaangażowania i troski o interesy klienta. Działający na rynkach lokalnych specjaliści ściśle współpracują z klientami i partnerami, aby stymulować rozwój technologii i oferować produkty jak najwyższej klasy. FESPA będzie okazją do poinformowania i zainspirowania osób, które nie miały dotychczas styczności z naszymi rozwiązaniami.
Drukująco-tnące rozwiązania wielkiego formatu
Nieprzerwanie od 20 lat, czyli od momentu wprowadzenia na rynek wielkoformatowych urządzeń drukująco-tnących, Roland pozostaje w czołówce producentów. Jednym z oferowanych w tym segmencie rozwiązań jest seria produktów TrueVIS. Doceniane za wysoką jakość i wszechstronność urządzenia TrueVIS VG-640/540 (1625 mm i 1371 mm) oraz SG-540/300 (1371 mm i 762 mm) są wyposażone w nowe głowice drukujące FlexFire, które umożliwiają lep-szą kontrolę dozowania tuszu. Głowice zapewniają precyzyjne umieszczanie kropel w trzech rozmiarach i około 25 proc. szersze przejście druku w porównaniu do poprzednich modeli. Połączenie głowic FlexFire i atramentu TrueVIS zapewnia precyzyjne odwzorowanie szczegółów i żywe kolory przy prędkości produkcyjnej wynoszącej 10,6 m2 na godzinę na podłożach winylowych oraz do 34,7 m2 na godzinę w przypadku druku na tkaninach banerowych, w konfiguracji z dwoma atramentami (CMYK).
Drukuj, a następnie tnij
Drukarnie poszukujące osobnych rozwiązań do druku i cięcia mogą skorzystać z wielokrotnie nagradzanego plotera SOLJET EJ-640. Popularność tego modelu wynika z jego wydajności i jakości produkcji przy zachowaniu niskich kosztów operacyjnych. Zaawansowane funkcje tego urządzenia obejmują między innymi: zintegrowany system ogrzewania trójstronnego, wysoką kompatybilność z podłożami, oprogramowanie RIP – Roland VersaWorks do zdalnego zarządzania oraz moduł zdalnego monitorowania o nazwie Roland OnSupport, ułatwiający drukowanie bez nadzoru.
Na stoisku firmowym znajdzie się również ploter ekosolwentowy VersaEXPRESS RF-640. Model RF-640, podobnie jak opisywany wcześniej EJ-640, może być skonfigurowany jako samodzielne urządzenie lub stanowić integralną część systemu złożonego z części drukującej i osobno tnącej (np. seria Roland GR).
Plotery tnące nowej generacji
W ubiegłym roku Roland DG wprowadził nową generację profesjonalnych ploterów tnących CAMM-1 przeznaczonych do urządzenia Roland GR-640/540/420.
Seria GR została całkowicie przeprojektowana, aby zapewnić najlepszą w swojej klasie jakość cięcia i produktywność dzięki zwiększonej dokładności, szybkości, uniwersalności podłoży i dodatkowym zaawansowanym funkcjom cięcia. Nowa, ergonomiczna konstrukcja zintegrowanego statywu i maszyny w kształcie litery L zapewnia stabilność i precyzję nawet przy dużej prędkości pracy, także w przypadku jednorazowego cięcia trudnych podłoży. Modele są dostępne w szerokościach cięcia 1651 mm, 1397 mm i 1075 mm, aby umożliwić użytkownikom ich odpowiednie dopasowanie do obecnie używanych ploterów inkjetowych.
Jak dodaje Gillian Montanaro: Branża cięcia staje się coraz bardziej zróżnicowana. Oprócz znakowania, przycinanie znajduje zastosowanie w przypadku produkcji grafiki okiennej i samochodowej, przyciemniania okien, zabezpieczania samochodów za pomocą folii ochronnej, personalizacji odzieży, etykietowania, produkcji prototypów opakowań, szablonów do malowania i wielu innych usług. Szeroki zakres zastosowań wymaga obsługi równie szerokiej gamy materiałów o różnej grubości takich jak folia odblaskowa, materiały przenoszące ciepło czy karton. Seria GR wszystko to umożliwia.
Fluorescencyjne barwy dla branży modowej
W branży odzieżowej cykle produkcyjne stają się coraz krótsze, co wynika z szybko zmieniających się trendów mody. Rośnie też potrzeba personalizacji, która odzwierciedla indywidualne preferencje i styl życia. W produkcji odzieży sportowej coraz częściej wykorzystuje się wysoko funkcjonalne materiały poliestrowe, które pochłaniają wilgoć, są szybkoschnące i suche w dotyku. Wielkoformatowe drukarki cyfrowe, takie jak Roland Texart XT-640, pomagają w szybkim uruchomieniu niestandardowej produkcji niskonakładowej, a nawet jednostkowej.
Texart XT-640 jest ploterem sublimacyjnym zaprojektowanym specjalnie z myślą o branży odzieżowej, reklamowej, dekoracji wnętrz i sportowej. Tego rodzaju rozwiązanie znajduje zastosowanie między innymi w przypadku produkcji poliestrowych banerów, flag, artykułów promocyjnych czy spersonalizowanych upominków. Roland Texart XT-640 jest wyposażony w podwójne głowice drukujące, co pozwala na osiąganie wysokiej wydajności przy prędkości drukowania 41 m2 na godzinę. Struktury budowy maszyny zostały wzmocnione, aby umożliwić precyzyjne rozmieszczanie kropel atramentu. Zoptymalizowane do druku metodą transferu sublimacyjnego atramenty Texart nadają intensywności kolorom oraz pozwalają uzyskać głęboką, bogatą czerń. Pomarańczowy, fioletowy, fluorescencyjny różowy i żółty łączą się z atramentami Texart tworząc setki żywych odcieni. Bibliotekę kolorów – Fluor Color Library można zainstalować w programie Adobe Illustrator i CorelDRAW, co zapewnia łatwość użycia i dostosowania kolorów.
UV-LED przenosi wydajność na wyższy poziom
Roland zapowiada także prezentacje targowe modeli VersaUV LEF-300 i LEF-12i – inkjetowych urządzeń drukujących typu flatbed z serii UV-LED. Funkcje zwiększające wydajność w przypadku urządzenia LEF-300 obejmują powiększony obszar drukowania o szerokości 770 mm i długości 330 mm oraz druk na różnorodnych podłożach, w tym na: akrylu, drewnie, desce, plastiku, metalu, szkle oraz tkaninach i miękkich materiałach takich jak skóra i ekoskóra. Ponadto zastosowany w tym modelu stół podciśnieniowy ułatwia utrzymywanie cienkich i miękkich materiałów na miejscu. Urządzenie dobrze radzi sobie z bezpośrednim zadrukiem przedmiotów o różnych kształtach takich jak: długopisy, etui na telefony komórkowe, spersonalizowane nagrody, upominki lub prototypy produktów.
Nie sposób nie zauważyć mody na personalizację przedmiotów codziennego użytku, a indywidualne, unikalne produkty cieszą się coraz większym powodzeniem. Tym samym klienci tworzący swój park maszynowy w oparciu o urządzenia Roland VersaUV LEF budują dochodowe firmy, oferując usługi druku na żądanie za pośrednictwem witryn e-commerce, kiosków detalicznych lub jako dodatek do istniejącej już oferty. Model Roland LEF-300 wprowadza serię VersaUV do masowego środowiska produkcyjnego z wieloma funkcjami ułatwiającymi personalizację i dekorację przedmiotów w przypadku dużych nakładów.
Gregory Bilsen, niedawno mianowany na stanowisko prezesa Roland DG w obszarze EMEA, tak podsumowuje zapowiedź targową: W ciągu ostatnich kilku lat firma wprowadziła na rynek szereg innowacyjnych rozwiązań. Cieszymy się, mogąc zaprezentować w tym roku szeroką i wszechstronną ofertę produktów, dopasowaną do każdej możliwej potrzeby i zastosowania. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na spotkanie z obecnymi i nowymi klientami oraz partnerami na naszym stoisku.
Na podstawie materiałów firmy Roland DG opracowała BZ