Od stycznia br. wiodący dostawca rozwiązań klasy MIS/ERP i oprogramowania z zakresu automatyzacji workflow dla branży poligraficzno-opakowaniowej – eProductivity Software (ePS) – jest firmą niezależną od amerykańskiego koncernu EFI. W wyniku przejęcia przez fundusz private equity Symphony Technology Group (STG) z siedzibą w Palo Alto w Kalifornii, mający w swoim portfelu wiele dynamicznie rozwijających się spółek informatycznych ePS zyskuje znacznie większy potencjał rozwoju swoich produktów i rozszerzenie współpracy z kluczowymi graczami na rynku.
Strategiczny krok
ePS należy do wiodących na świecie dostawców rozwiązań w zakresie oprogramowania do planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP) oraz oprogramowania biznesowego i produkcyjnego, które zostało stworzone z myślą o druku branży i opakowań. Zintegrowane i zautomatyzowane rozwiązania dostępne pod marką eProductivity Software mają na celu umożliwienie wzrostu przychodów oraz zwiększenie wydajności operacyjnej i produkcyjnej. Firma ma siedzibę w Pittsburghu w Pensylwanii oraz liczne oddziały na całym świecie. Na skalę globalną obsługuje ponad 4000 klientów we wszystkich kluczowych branżach związanych z poligrafią i opakowaniami, w tym między innymi w sektorach: opakowań składanych i z tektury falistej, etykiet, opakowań giętkich, druku komercyjnego, w publikacjach, mailingu bezpośrednim, oznakowaniach i grafice ekspozycyjnej. Wsparcie ze strony funduszu STG ma przyspieszyć rozwój ePS jako samodzielnej firmy poprzez inicjatywy mające na celu pogłębienie i poszerzenie jej możliwości oraz dalsze wzmocnienie jej pozycji na rynku. Ten strategiczny krok w kierunku stania się niezależną firmą umożliwia nam zaoferowanie większej wartości naszym klientom, a także całej branży poligraficzno-opakowaniowej, poprzez rozszerzenie współpracy z kluczowymi graczami na tym rynku – skomentował Gaby Matsliach, dyrektor generalny eProductivity Software. – Dzięki przejęciu przez STG przyspieszymy inwestycje w postęp technologiczny i modernizacje, rozwiniemy partnerstwa z klientami oraz zaangażujemy się we wspieranie globalnego wzrostu wartości branży poligraficzno-opakowaniowej.
Przyszłość w bezpiecznych rękach
Okazją do prezentacji nowej strategii firmy ePS była odbywająca się w Las Vegas w dniach 17-21 stycznia br. konferencja użytkowników rozwiązań firmy – Connect 2022. Gaby Matsliach przedstawił więcej szczegółów na temat korzyści wynikających z przejęcia przez STG i połączył się zdalnie z Billem Chisholmem, partnerem zarządzającym funduszu, który potwierdził, że nie ma planów połączenia ePS z żadną inną istniejącą firmą. Podkreślił również, że za decyzją o akwizycji stoją pozytywne opinie wyrażane przez użytkowników rozwiązań ePS oraz potencjał i talent zespołu. Fakt, iż STG jako fundusz koncentruje się wyłącznie na firmach specjalizujących się w oprogramowaniu, ma dla nas wielką wartość, a zyskana niezależność umożliwi nam integrację z firmami innymi niż EFI, przy jednoczesnym zachowaniu bliskich relacji z koncernem, z którego się wywodzimy – powiedział Gaby Matsliach. – Obecne produkty będą fundamentem dla przyszłości, która jest w bezpiecznych rękach. Nowy prezes wykonawczy Marc Olin po blisko dwóch latach powraca do ePS, co jest dla nas swoistym wotum zaufania.
Istnieją potencjalne możliwości dalszych akwizycji, a także poszerzenia zakresu istniejących aplikacji poprzez wszelkiego rodzaju wtyczki, jak również zwiększenia zasięgu geograficznego nowej firmy – zdradził Marc Olin.
Rozwiązania na miarę wyzwań
Automatyzacja workflow i zintegrowane narzędzia do zarządzania produkcją oraz zasobami to kluczowe elementy cyfrowej transformacji firm z branży poligraficzno-opakowaniowej, szczególnie istotne w czasach problemów z pozyskaniem i utrzymaniem wykwalifikowanych pracowników, zakłóceń w łańcuchach dostaw i rosnących z dnia na dzień cen surowców oraz energii. Ich maksymalne wykorzystanie stanowić będzie o rentowności prowadzonych biznesów, a co za tym idzie – posiadaniu zasobów do dalszego, niezbędnego rozwoju technologicznego. Właściwie dobrane, biznesowe workflow produkcyjne mogą okazać się niezwykle pomocne w wielu obszarach prowadzonej działalności. Firmy, które już wdrożyły systemy klasy MIS/ERP i w pełni wykorzystują ich możliwości, znacznie lepiej poradziły sobie w nieprzewidywalnych czasach, jakie przyniosła pandemia, ponieważ optymalnie wykorzystały swoje zasoby, także w warunkach pracy zdalnej – podkreślił Gaby Matsliach. – Najlepszym na to dowodem są użytkownicy naszych rozwiązań, wśród których nie brakuje globalnych dostawców jak DS Smith, AR Packaging czy Multi Color Corporation. Nikt z nas nie wie, jak długo sytuacja będzie wracać do normy i jak ta nowa normalność będzie wyglądać. Na pewno wyzwaniem pozostanie zrównoważony rozwój, który w swojej strategii mają zapisane wszystkie globalne marki. eProductivity Software jest z całą pewnością właściwym partnerem, dostarczającym rozwiązania pozwalające nie tylko przetrwać na coraz trudniejszym, szybko zmieniającym się rynku, ale też osiągnąć i utrzymać sukces w perspektywie długoterminowej.
Dedykowane rozwiązania
Podczas konferencji Connect 2022 zaprezentowane zostały najnowsze modernizacje, wprowadzone w kluczowych systemach ePS dedykowanych poszczególnym segmentom produkcji poligraficzno-opakowaniowej i będących sercem pakietów Productivity Suite, które od maja br. będą dostępne w wersji 10. Przenosi je ona na jeszcze wyższy poziom synchronizacji procesów, przejrzystości, intuicyjności i automatyzacji workflow, oczywiście w chmurze. W tym roku systemy te będą kontynuowały tę drogę rozwoju z aplikacjami takimi jak iQuote (moduł, którego główną funkcją jest szybka kalkulacja zarówno prostych produktów, jak i skomplikowanych wycen dla klientów drukarń komercyjnych, opakowaniowych czy specjalizujących się w mailingu bezpośrednim), PrintFlow 4D (moduł pozwalający na planowanie produkcji i kolejkowanie zadań) czy Auto-Count 4D (bezpośredni interfejs maszynowy z rozszerzonymi możliwościami integracji). Za skrótem 4D kryją się cztery kluczowe obszary, które automatyzują rozwiązania firmy ePS: analityka biznesowa, komunikacja wewnętrzna, redukcja manualnych interwencji oraz integracja. Radius, jako program skrojony na potrzeby drukarń zarówno opakowaniowych, produkujących pudełka kartonowe i z tektury falistej oraz opakowania giętkie, jak i drukarń etykietowych jest sercem pakietu Packaging Suite. Monarch z kolei to centrum Enterprise Commercial Suite, rozwiązania przeznaczonego dla drukarń komercyjnych i specjalizujących się w mailingu bezpośrednim. Firma ePS, przy wprowadzaniu ich najnowszych udoskonaleń oraz przenoszenia poszczególnych aplikacji do chmury, kierowała się następującymi przesłankami:
– w jaki sposób oprogramowanie jest wykorzystywane przez użytkowników i jak najskuteczniej może ułatwić im operacje biznesowe?
– prostota: jeśli cokolwiek można uprościć, należy to zrobić!
– personalizacja: nie wszyscy pracują w ten sam sposób, dlatego personalizacja integracji jest kluczowa
– wydajność i szybkość: powtarzalne czynności powinny być maksymalnie zautomatyzowane
– skalowalność: system powinien rosnąć wraz ze wzrostem biznesu użytkownika.
Zarówno Radius, jak i Monarch w wersji 10. zyskają nowe workflow, charakteryzujące się intuicyjnym intefejsem, możliwością dostosowania i dzielenia podglądu, łatwą nawigacją, szybkim filtrowaniem i sortowaniem oraz nową, przejrzystą grafiką. AN