Inteligentne cięcie bez wykonywania wykrojnika
13 Nov 2020 14:30

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

AB Group z Łodzi to firma poligraficzno-reklamowa z wieloletnim doświadczeniem. Wykonuje całe spektrum materiałów reklamowych i promocyjnych: wizytówki, ulotki, foldery, kalendarze, teczki, notesy, torby papierowe, a także opakowania i etykiety. We wrześniu br. park maszynowy firmy wzbogacił się o ploter tnący DF0906-MT, dostarczony i zainstalowany przez firmę Grafmasz.

O najnowszej inwestycji opowiada Iwona Beck, współwłaścicielka AB Group: Ze względu na pilną potrzebę wdrożenia i sytuację epidemiczną maszyna została kupiona bez przeprowadzania testów na żywo, po sprawdzeniu jej jedynie zdalnie. Instalacja i uruchomienie urządzenia zostały wykonane przez serwis Grafmasz wyjątkowo sprawnie i efektywnie. Ploter z powodzeniem mogę porównać do czołowych produktów tego typu na rynku. W tym przedziale cenowym, po porównaniu oferty rynkowej, jest to moim zdaniem zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, cena urządzenia w stosunku do jego jakości i możliwości jest bardzo dobra.

DF0906-MT to zautomatyzowany, cyfrowy ploter wyposażony w noże do cięcia i nacinania arkuszy oraz rolkę bigującą o prędkości przesuwu głowicy do 1000 mm/s. Urzą- dzenie jest dostosowane do wycinania, nacinania i bigowania dowolnych kształtów. Służy do prototypowania oraz niskonakładowej produkcji opakowań z tektury, papieru, wycinania etykiet, pudełek, teczek, zaproszeń itp. Brak konieczności stosowania 

wykrojników pozwala na wykonanie danej pracy już od jednej sztuki, zapewniając przy tym oszczędność czasu i kosztów wykonania zlecenia.

Wśród cech wyróżniających ten model plotera spośród podobnych na rynku należy wymienić:

– szeroki zakres możliwych do użycia noży tnących przeznaczonych do różnego rodzaju prac i materiałów;

– nóż wleczony do cięcia i nacinania  materiałów o grubości do 2 mm;

– aktywny nóż tangencjalny stosowany do cięcia materiałów o grubości nawet do 6 mm  (przykładowo karton, cienkie tworzywa, PP, PVC itp.);

– nóż oscylacyjny umożliwiający cięcie materiałów typu tektury faliste, płyty KT, płyty piankowe, płyty tekturowe, tektura o strukturze plastra miodu itp. o grubości nawet do 10 mm;

– nóż rotacyjny do cięcia tekstyliów itp.;

– możliwość zastosowania krążków do bigowania z aktywnym napędem, co gwarantuje wysoką jakość bigi również na grubszych arkuszach o różnej strukturze i kierunku włókna; 

– stabilną konstrukcję korpusu i głowicy, łączna masa plotera ok. 600 kg zapewnia brak wibracji;

– możliwość zastosowania podajnika materiału z roli.

Podciśnieniowy system pobierania (podajnik stosu 18 cm) zapobiega podwójnym pobraniom arkuszy, natomiast podsys pasa transportowego, jak również antypoślizgowy materiał, z jakiego został on wykonany, dają gwarancję dokładnego utrzymania arkusza w jednej pozycji podczas wykonywanej pracy.

Obsługa plotera jest bardzo prosta: wystarczy wysłać uprzednio przygotowany plik, wyeksportowany z programu CorelDRAW/Adobe Illustrator w formacie DXF, PLT lub HP/GL do sterownika plotera i dostosować odpowiednie parametry pracy, a resztę wykona samo urządzenie.

Cechą charakterystyczną plotera jest także cicha praca. 

Iwona Beck zauważa, że zastosowanie tak wielu różnych narzędzi dotychczas nie było możliwe w tym segmencie urządzeń. Docenia również łatwą wymianę noży oraz precyzję maszyny, w której po wymianie narzędzia lub noża można kontynuować pracę bez straty materiału, co często nie jest możliwe w rozwiązaniach wykrawających typu sztanca.

Bardzo istotna z punktu widzenia użytkownika jest też niezawodność urządzenia. Najważniejsze dla nas to fakt, że ploter pracuje bezawaryjnie po 8 godzin non stop; po podłożeniu arkuszy maszyna pracuje dalej sama. Wykrojone elementy są odprowadzane automatycznie, więc praktycznie nikt nie jest potrzebny do obsługi – podkreśla Iwona Beck.

Realna wydajność plotera to ok. 2,5 tysiąca arkuszy A3 na 8 godzin. Nie ilość jest tu jednak najważniejsza, lecz brak konieczności wykonania wykrojnika do danej pracy. W przypadku rozwiązań tradycyjnych, jeśli klient nie zamierza powtórzyć zlecenia, jest to całkowicie nieopłacalne; pomijam nowe kształty do testów. Natomiast w przypadku plotera cyfrowego, bez wykrojników, nawet realizacja jednorazowego zlecenia jest możliwa. Przy tym oszczędzamy czas i koszty – zaznacza współwłaścicielka AB Group i na koniec dodaje: Wszechstronne możliwości urządzenia w połączeniu z jego niewygórowaną ceną w pełni spełniły nasze oczekiwania.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Grafmasz