Inteligentne etykiety
6 Dec 2016 14:48
Od pewnego czasu coraz większym zainteresowaniem cieszą się etykiety produkowane w technologii RFID (Radio Frequency Identification).
Wytwarzane w tej technice przez firmę UPM Raflatac etykiety wykorzystywane są w specyficznych dziedzinach, zwłaszcza w detalu, farmacji, zarządzaniu mediami, na rynku odzieżowym i przy autentyzacji produktu, w transporcie i przesyłkach pocztowych oraz przewozie pasażerów. We wszystkich wymienionych segmentach stosowanie tego typu etykiet gwarantuje lepsze gospodarowanie środkami trwałymi dzięki możliwości ich stałego monitorowania na każdym etapie łańcucha dostaw (od etapu produkcji do etapu sprzedaży) oraz jego usprawnienie. Związane jest to także z możliwością identyfikacji produktów oraz znajomością ich lokalizacji w dowolnym czasie. Ponadto zastosowanie etykiet RFID zmniejsza ryzyko sfałszowania produktu i jego dystrybucji na tzw. czarnym rynku.
System RFID składa się z czytnika, etykiety oraz systemu centralnego, którego zadaniem jest zarządzanie przepływem informacji pomiędzy dwoma pozostałymi elementami systemu za pomocą interfejsu lub dwóch częstotliwości radiowych: wysokiej (HF) bądź ultrawysokiej (UHT). Pierwszą z nich (wynoszącą 13,56 MHz) stosuje się przede wszystkim w bibliotekach, przy przewozie pasażerów oraz w celu autentyzacji produktów. Druga z kolei (pomiędzy 860 a 960 MHz; 868 – Europa; 915 – Stany Zjednoczone) używana jest w przypadku różnych aplikacji zarządzania łańcuchem dostaw.
Etykiety RFID służą także jako oznakowanie umieszczone na produktach żywnościowych. Takie zastosowanie zapewnia detalistów, że ich asortyment dostaw żywności jest bezpieczny oraz że wszystkie fazy łańcucha dostaw zakończyły się powodzeniem, a więc w zgodzie z obowiązującymi normami i regulacjami prawnymi. Dzięki temu możliwe jest unikanie sytuacji, w których oznakowanie produktów nie jest zgodne z wymaganiami (np. oryginalnością produktów). Ponadto etykiety RFID mogą wskazywać termin ważności świeżej żywności.
Oznakowanie produktów oraz transport dóbr w zgodzie z przyjętymi regulacjami są niezwykle ważne, odkąd dostawy żywności mogą przemierzać ogromne odległości. Produkty, których termin przydatności do spożycia minął, dzięki wykorzystaniu technologii RFID na każdym etapie łańcucha dostaw mogą być z łatwością zauważone. System ten minimalizuje także możliwość ludzkiej pomyłki, a dane sczytywane z etykiety informują personel, że produkt stracił termin przydatności do spożycia.
W praktyce etykiety nanoszone są na etapie produkcji i dane dotyczące wejścia danego produktu do obiegu przenoszone są do ogólnej bazy danych. Cały łańcuch dostaw może być odtąd monitorowany, zarówno przez producentów, jak i sprzedawców. Dostęp do danych z etykiety RFID w magazynach i sklepach będzie możliwy poprzez nieco zmodyfikowane dzisiejsze czytniki. W przyszłości także klienci sklepów uzyskają dostęp do informacji na temat dostawy danego produktu poprzez identyczne urządzenia, które obecnie wykorzystywane są do sprawdzania ceny danego produktu – mówi Mikko Nikkanen, dyrektor ds. rozwoju w firmie UPM Raflatac.
Wraz ze stałym wzrostem cen produktów żywnościowych klienci wymagają także podwyższania ich jakości. Technologia RFID daje detalistom szansę na uczynienie ich wewnętrznego łańcucha logistycznego bardziej zrozumiałym, a w rezultacie bardziej efektywnym. Ogromną korzyścią zastosowania tej technologii jest także możliwość wykorzystywania etykiet RFID jako alarmów zabezpieczających przez kradzieżą – dodaje Nikkanen.
Na podstawie informacji firmy oraz strony internetowej www.upmraflatac.com opracowała DA