Introma na IPEX 2002
6 Dec 2016 14:42
Największe tegoroczne wydarzenie w poligrafii wiatowej Đ targi IPEXŐ2002 w Birmingham będš kolejnš okazjš do zaprezentowania produktów wiodšcego polskiego producenta urzšdzeń introligatorskich, firmy Introma z Łodzi. Już po raz trzeci Introma pokaże maszyny do obróbki po druku klientom z kilku kontynentów na targach IPEX. Wczeniejsze targi z lat 1993 oraz 1998 przysporzyły firmie wielu nowych odbiorców z takich krajów, jak Indonezja, Malezja, RPA czy Nowa Zelandia i pozwoliły znacznie zwiększyć asortyment wyrobów produkowanych na eksport.
Zbliżajšce się targi IPEX będš tym razem okazjš do zaprezentowania najnowszego wyrobu Intromy Đ złamywarki model FK-52.4.2.2. Po raz pierwszy w pełni nowoczesnš maszynę do złamywania arkuszy formatu B2 model FK-52.4.2 posiadajšcš 2 łamy krzyżowe z 4 kasetami na I łamie + 2 kasety na łamie krzyżowym Introma zaprezentowała na targach DRUPA 2000 w Dsseldorfie. W Birmingham klienci po raz pierwszy zobaczš złamywarkę szeregu FK-52 rozbudowanš do trzech łamów.
W złamywarce FK-52.4.2.2 podawanie arkuszy realizowane jest podcinieniowo z podajnika wysokiego stosu, którego podnoszenie i prędkoć kontrolowane sš czujnikiem pojemnociowym. Maszyna odznacza się zwartš i ergonomicznš zabudowš z funkcjonalnie umieszczonym pulpitem sterowniczym i przyjaznym dla obsługi wywietlaczem z menu, które w zależnoci od potrzeb może być praktycznie zaprogramowane w każdym języku. Pracę maszyny kontroluje kilkanacie czujników elektronicznych, w tym czujnik podwójnego arkusza, rozłšczajšc napęd w przypadku biegu arkusza niezgodnego z zadanym programem, eliminujšc powstawanie makulatury i uszkodzeń maszyny. Operator na panelu może zaprogramować: długoć i liczbę serii, czas przerw między seriami, długoć przyssania przy podawaniu, odstępy między arkuszami i całkowitš długoć składki. 5 programów zawierajšcych wymienione dane może być przechowywanych i zmienianych w pamięci komputera. Wywietlacz ponadto podaje takie informacje, jak: wydajnoć maszyny, prędkoć poszczególnych łamów i wykładaka, elementy, które sš aktualnie w ruchu, miejsca, w których nastšpiło ewentualne zakleszczenie. W przypadku zakleszczenia maszyna natychmiast zatrzymuje się, co zabezpiecza mechanizm przed przecišżeniem i do minimum zmniejsza iloć wadliwych składek. Przejcie arkusza przez maszynę kontroluje sterownik z mikroprocesorem najnowszej generacji produkcji znanego koncernu elektronicznego Schneider Electrique z Francji.
Napęd każdego łamu realizowany jest bezstopniowo za pomocš silników elektrycznych 3-fazowych sterowanych falownikami. Każda kaseta złamujšca wyposażona jest w osłony redukujšce hałas. Poziom hałasu nie przekracza 76 dB. Wkładki silikonowe na wałkach złamujšcych zapewniajš stabilnš pracę i przedłużajš żywotnoć wałków.
Najnowszym zespołem wchodzšcym w skład modelu FK-52.4.2.2, który został skonstruowany w dziale rozwoju Intromy, jest głowica separujšca arkusze INTROMER. Tylko złamywarki najbardziej liczšcych się producentów na wiecie majš zamontowane podobne urzšdzenia. INTROMER jest urzšdzeniem opracowanym przez Intromę służšcym do selekcji podawania pojedynczego arkusza na złamywarce. W celu eliminacji wejcia do kaset złamujšcych dwu lub więcej arkuszy, mogšcych uszkodzić maszynę, kontrolę ostatecznš podanego arkusza przejmuje specjalny wychyłowy czujnik mechaniczno-elektroniczny i w przypadku podania więcej niż jednego arkusza lub papieru o innej gramaturze następuje zatrzymanie całej maszyny i na wywietlaczu ukazuje się odpowiedni napis. Urzšdzenie selekcjonujšce i przygotowujšce do podania na wałki złamujšce tylko 1 arkusz pracuje w pięciu etapach: 1. Przyssanie przez ssawki jednego arkusza papieru rozdmuchanego sprężonym powietrzem. 2. Przecišgnięcie jednego arkusza ssawkami ponad specjalne elementy sprężyste. 3. Zwolnienie jednego arkusza i zrzucenie go na element sprężysty. 4. Nadmuch sprężonego powietrza i separacja arkusza od pozostałych. 5. Głęboka penetracja powietrza aż do linii bębna ssšcego.
Oprócz złamywarek FK-52.4.2.2 i FK-400S na stoisku Intromy będš również prezentowane inne urzšdzenia do obróbki po druku, jak bigówko-perforówka BP-500, zszywarka ZD-2SR.