Jak drukować szybciej, lepiej, taniej
14 Jul 2017 12:10

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W ostatnich latach pojawiły się nowe, przełomowe technologie w druku fleksograficznym, które uczyniły go bardziej konkurencyjnym względem offsetu, druku cyfrowego i wklęsłodruku. Należą do nich innowacje w produkcji fotopolimerowych płyt drukowych i systemów do wytwarzania płyt. Jednym z dostawców rewolucyjnych rozwiązań dla fleksografii jest firma Asahi Photoproducts.

Właściciele marek stają w obliczu wielu wyzwań związanych z wdrażaniem produktów na coraz bardziej konkurencyjnym rynku globalnym. Sukces można osiągnąć pod warunkiem spełnienia kilku warunków: skrócenia czasu dotarcia produktu na rynek, utrzymania stałej kolorystyki opakowań, zapewnienia ochrony spójności marki, zwiększenia widoczności produktu na półce sklepowej oraz utrzymania kosztów produkcji pod kontrolą. Aby to osiągnąć, konieczne jest stałe usprawnianie dostępnych technologii w ramach obowiązujących trendów, tak by spełnić – a nawet przekroczyć – oczekiwania klientów. Dla właściciela marki wiedza na temat możliwości zapewnianych przez nowe technologie druku – zwłaszcza we fleksografii – to prosta droga do odpowiedzi na pytanie: jak i przez kogo powinny być produkowane moje opakowania? 

Do najbardziej znaczących innowacji we fleksografii, które pojawiły się w ostatnich latach, należy opracowanie nowych metod obróbki płyt drukowych, które poprawiły jakość i prędkość ich produkcji, a także zredukowały negatywny wpływ procesu drukowania na środowisko, zapewniając zwiększenie całkowitej efektywności sprzętu (OEE) w parku maszynowym. To o tyle ważne, że dostawca opakowań może obecnie produkować opakowania szybciej, przy mniejszej ilości odpadów i bez poświęcenia jakości druku. 

Innym ważnym trendem, który przyczynia się do zwiększania konkurencyjności fleksografii, jest rosnąca adaptacja druku stałą paletą kolorów, znana również jako druk rozszerzonym gamutem (Extended Colour Gamut, ECG). Ta technika wykorzystuje kolory CMYK lub CMYK/OGV (czyli z dodatkiem pomarańczowego, zielonego i fioletowego) w celu zminimalizowania lub wyeliminowania potrzeby stosowania kolorów spotowych. Pozwala ona producentom opakowań podwyższyć wydajność produkcji oraz utrzymać w ryzach koszty dzięki zmniejszeniu zapasów magazynowych specjalistycznych farb, skrócić czas i ograniczyć wysiłek związany z myciem maszyn między pracami, a dodatkowo szybciej uzyskać potrzebne kolory w trakcie produkcji. Część ekspertów przekonuje, że druk ECG jest w stanie zastąpić nie mniej niż 90 proc. kolorów z palety Pantone. Prócz wspomnianych zalet korzystanie z tej technologii skraca czas narządu maszyn i zmiany prac na maszynie; w praktyce często całkowicie eliminuje potrzebę mycia zespołów farbowych między pracami ze względu na korzystanie ze stałego zestawu farb. 

Dzięki swemu szerokiemu portfolio produktów, dużej wadze przykładanej do innowacji, a także współpracy z najlepszymi dostawcami dla fleksografii firma Asahi Photoproducts wraz z globalną siecią dystrybucji jest cenionym dostawcą pełnej gamy rozwiązań flekso nowej generacji. Płyty drukowe AWP firmy Asahi – wymywane wodą rozwiązanie do produkcji fleksograficznej – wykorzystują unikalną i przełomową technologię przypinania i czystego transferu (Pinning Technology for Clean Transfer), która dzięki niskiej energii powierzchniowej płyt pozwala na czyste przenoszenie farby i zapobiega jej nagromadzaniu na powierzchni płyty oraz na obrzeżach punktów siatki. Płyty AWP doskonale nadają się do drukowania stałą paletą kolorów. W znacznym stopniu poprawiają jakość druku wskutek precyzyjnej registracji między płytami, a czas potrzebny na przygotowanie maszyny do nowego zlecenia zostaje zredukowany do minimum. Jest to szczególnie zyskowne w przypadku coraz częstszych zadań niskonakładowych. Wszystko to składa się na 33-procentowy wzrost całkowitej efektywności sprzętu podczas wykorzystywania płyt drukowych AWP w porównaniu ze standardowymi płytami fleksograficznymi. Takie wyniki dało badanie przeprowadzone w amerykańskiej firmie Robinette Company, zajmującej się produkcją opakowań giętkich z tworzyw sztucznych oraz z papieru.

Robinette Company zdecydowała się na zainstalowanie systemu obróbki cyfrowych płyt fotopolimerowych wymywanych wodą Asahi AWP w celu wyeliminowania rozpuszczalników używanych przy płytach konwencjonalnych. Trwające rok badania pozwoliły ekspertom ocenić całkowitą efektywność sprzętową parku maszynowego przy

produkcji z użyciem solwentowych płyt drukowych oraz po zmianie na druk płytami Asahi AWP z technologią przypinania i czystego transferu. W tym drugim przypadku nastąpiły wyraźne skrócenie czasu narządu oraz ogromna redukcja czasu przeznaczanego na czyszczenie płyt, co przełożyło się na produkcję dwóch dodatkowych zleceń w ciągu doby. W efekcie w ciągu roku OEE drukarni wzrosło o 33 proc., co przy pracy 24 godziny na dobę i 5 dni w tygodniu dało roczne oszczędności na poziomie 360 tys. dolarów. Dla właściciela marki oznacza to skrócenie czasu dotarcia towaru na rynek bez ponoszenia kompromisów względem jakości i z potencjałem zmniejszenia kosztów dzięki podwyższeniu produktywności drukarni. 

Firma Asahi Photoproducts ma ponad 40-letnie doświadczenie w produkcji fotopolimerowych płyt drukowych oraz systemów obróbki płyt, które są wykorzystywane przez firmy stosujące technologię flekso na całym świecie. Firma oferuje szeroką gamę typów płyt, które spełniają wszelkie potrzeby druku flekso. Szczególnie interesujące są jednak przyjazne dla środowiska, wymywane wodą fleksograficzne płyty drukowe AWP, które cechuje najniższa emisja CO2 w porównaniu z solwentowymi i termicznymi płytami flekso. 

Na podstawie materiałów Asahi Photoproducts opracował TK