Jak połączyć aspekty środowiskowe z wysoką jakością i atrakcyjnością wizualną 
12 Sep 2023 13:41

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Rynek produkcji opakowań i etykiet odnotowuje w ostatnich latach, pomimo zawirowań natury geopolitycznej i gospodarczej, dalsze wzrosty. Stymulowane są one przez globalne megatrendy, które – m.in. w obliczu zmian, jakie nastąpiły na świecie w minionych latach – nabierają coraz większego znaczenia. Jednym z nich jest rosnąca świadomość względem dbałości o naszą planetę, a co za tym idzie – coraz częstsze wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym zarówno przez firmy, instytucje rządowe i lokalne, stowarzyszenia branżowe, jak i przez konsumentów. Firma API Foilmakers, jako wiodący producent i dostawca wysokiej jakości folii metalizowanych oraz pigmentowych (przeznaczonych m.in. do uszlachetniania opakowań i etykiet), podjęła stosowne działania w szeroko rozumianym obszarze „eko” już wiele lat temu. O ich efektach, wpływie na obecną sytuację firmy i jej działalność mówi Katarzyna Kozińska, dyrektor zarządzająca API Folie Polska.

Dynamiczny rozwój pod skrzydłami nowego właściciela

W roku 2020 firma API Foilmakers stała się częścią Aldus Group – australijskiego holdingu zrzeszającego przedsiębiorstwa produkcyjne i handlowe, działające w segmencie opakowań i etykiet. Nowy właściciel zadbał o nasz dalszy rozwój, a warto zauważyć, że wejście w struktury Aldus Group nastąpiło w okresie obostrzeń i ograniczeń pandemicznych – mówi Katarzyna Kozińska. – Poczynione zostały inwestycje, m.in. w polskim oddziale, co umożliwiło modernizację parku sprzętowego i zwiększenie powierzchni produkcyjno-magazynowej. Dzięki rozbudowie sieci własnych europejskich oddziałów sprawnie dostarczamy klientom dowolne folie z naszej oferty, zgodne z ich oczekiwaniami i wymaganiami, wytwarzane – co istotne – również w Europie. Skrócony łańcuch dostaw stał się dużym atutem API Foilmakers i stworzył dużą przewagę konkurencyjną. Wielu klientów zwraca bowiem coraz większą uwagę na aspekty nie tylko ekonomiczne, ale też ekologiczne.

Proekologiczna produkcja zgodna z zasadami GOZ

Produkcja wszystkich folii API Foilmakers jest realizowana w europejskim zakładzie, zlokalizowanym w Wielkiej Brytanii. Wraz ze wspomnianą wcześniej siecią własnych oddziałów tworzy on – jak podkreśla Katarzyna Kozińska – spójny system pozwalający dostarczyć na czas najwyższej jakości produkty, wytwarzane zgodnie ze współczesnymi normami środowiskowymi i według standardu ISO 9001. W kontekście ochrony środowiska podjęto w naszej fabryce szereg działań, obejmujących m.in. kwestie surowcowe, zużycie energii czy emisję dwutlenku węgla – mówi Katarzyna Kozińska – Aby zredukować zużycie gazu, znacząco zwiększona została wydajność procesów produkcyjnych. Wprowadzony został program oszczędzania energii, a ciepło – generowane podczas produkcji folii – jest odzyskiwane. W efekcie mamy do czynienia z bardzo proekologiczną produkcją, generującą ograniczony ślad węglowy, co przekłada się również na asortyment oferowany przez API Foilmakers i jego zminimalizowany wpływ na środowisko naturalne.

Biodegradowalne i przetwarzalne

Proekologiczne działania i procedury wdrożone w brytyjskiej fabryce API Foilmakers przełożyły się w naturalny sposób na cechy wytwarzanych tu folii. Zadbano m.in. o to, by zgodne były one z właściwymi pozwoleniami środowiskowymi. Już w 2016 roku nasze folie dekoracyjne do cold i hot stampingu zostały poddane badaniom PIRA/FSEA („Repulpability of Foil-Decorated Paper”) pod względem ich recyklingu. Weryfikowano ich odzyskiwalność i biodegradowalność, tj. możliwość pełnego przetworzenia – mówi Katarzyna Kozińska. – Wyniki badań potwierdziły, że aplikowana na podłoże, bardzo cienka folia API Foilmakers może zostać skutecznie usunięta, co umożliwia wykorzystanie odzyskanego i przetworzonego pokrytego nią kartonu np. do produkcji proekologicznego papieru. Co więcej, zużyte kartony z ww. folią można utylizować w standardowych liniach do recyklingu dedykowanych odpadom papierowym i kartonowym. 

Ekologia, jakość, atrakcyjność wizualna

Grubość folii produkowanych przez API Foilmakers wynosi 2-3 mikrony, co – jak podkreśla Katarzyna Kozińska – jest zbieżne z obecnymi normami przemysłowymi i ma wpływ na kwestie odzysku oraz utylizacji odpadów powstałych po wykorzystaniu danego materiału. Co istotne, proekologiczność folii w naszym przypadku idzie w parze z ich najwyższą jakością i atrakcyjnością wizualną. Udowodniliśmy tym samym, że oznaczenie „eko” wcale nie musi oznaczać odejścia od bogatej kolorystyki czy wysublimowanych uszlachetnień. Łączymy zatem w jednym produkcie wszystkie aspekty, na które zwracają uwagę właściciele marek, a także klienci i konsumenci – mówi dyrektor zarządzająca API Folie Polska. 

Produkcja w Europie, skrócony łańcuch dostaw, niski ślad węglowy

Zwiększenie efektywności łańcucha dostaw i jego jak największe ograniczenie do obszaru Europy były jednym z priorytetów API Foilmakers w kontekście podejmowanych przez nią działań środowiskowych. Skoncentrowanie produkcji w Europie i baza surowcowa w dużej mierze zlokalizowana na Starym Kontynencie znacząco wpłynęły na sprawność naszych działań, poprawę wydajności całej firmy, ale też – na obniżenie śladu węglowego i dalsze wdrażanie zasad GOZ – mówi Katarzyna Kozińska. – Poprzeczkę zawiesiliśmy tu bardzo wysoko, również w odniesieniu do dostawców czy firm zajmujących się recyklingiem folii. Cele w tym obszarze wskazuje „mapa drogowa” działań środowiskowych API Foilmakers, tworzona i na bieżąco modyfikowana przez The Green Team – dedykowany zespół odpowiadający za kreowanie i nadzór nad polityką zrównoważonego rozwoju realizowaną przez firmę. 

API Foilmakers – produkcja, dystrybucja, doradztwo

Jak zatem widać, nasza firma – zarówno w kontekście samego procesu produkcyjnego, jak i powstających w jego wyniku materiałów – podchodzi bardzo poważnie do kwestii środowiskowych. W efekcie możemy zaproponować drukarniom opakowań i etykiet, jak też przetwórcom tego typu asortymentu, folie o bardzo wysokiej jakości: trwałe, umożliwiające zwiększenie atrakcyjności wizualnej produktu poprzez zaawansowane uszlachetnienie, a zarazem – uwzględniające szereg aspektów środowiskowych – mówi Katarzyna Kozińska. – Poza materiałami, dostarczanymi w wymaganej przez klienta kolorystyce i szerokości, oferujemy też kompleksową formę współpracy, obejmującą m.in. pomoc przy doborze i wdrożeniu folii, profesjonalne doradztwo czy szkolenia technologiczne. Zapraszamy zatem do kontaktu wszystkich, którzy oczekują folii do uszlachetniania spełniających wszystkie powyższe parametry – podsumowuje Katarzyna Kozińska. 

Więcej informacji na temat środowiskowych działań API Foilmakers i dedykowanego im zespołu The Green Team można znaleźć na stronie https://www.apifoilmakers.com/sustainability/

Opracowano na podstawie materiałów firmy API Foilmakers