Jak przygotować złocenie i inne efekty uszlachetniania druku cyfrowego 
17 Nov 2017 13:22

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Foliarka GMP Qtopic 380 oferowana przez firmę Akonda pozwala na realizację rewelacyjnych projektów uszlachetniania, niedostępnych wcześniej dla technologii cyfrowej. Daje opcje złocenia, srebrzenia, wybłyszczania, nakładania hologramu na druk cyfrowy. 

Kombinacje w zakresie kolejności druku i uszlachetniania lub powtarzanie procesów pozwalają na osiągnięcie efektów, które świetnie sprawdzą się w:

– druku zaproszeń, prestiżowych wizytówek;

– druku opakowań w niskich nakładach lub opakowań prototypowych;

– zabezpieczeniach druków (np. przed skopiowaniem – biletów, kuponów);

– prestiżowych pracach dla klientów VIP – jubilerów, marek odzieżowych i obuwniczych, producentów i dystrybutorów produktów premium.

W procesie uszlachetniania stosowana jest specjalna folia Sleeking, która składa się z nośnika i napylonego materiału – na nośnik napylone jest np. złoto lub srebro. Pod wpływem ciepła toner nabiera właściwości klejących (adhezyjnych), pod wałkiem dociskowym następuje połączenie tonera z folią, do tonera przylepia się napylony materiał (nie przyczepia się do niezadrukowanego papieru), który w ostatnim kroku zostaje oderwany od nośnika. Na wydruku pozostaje warstwa uszlachetnionego materiału.

Obecnie w ofercie firmy Akonda dostępne są folie, które pozwalają na: złocenie, srebrzenie,  uzyskanie efektu hologramu, wybłyszczanie, uzyskanie metalicznego koloru czerwonego, zielonego, fioletowego, białego.

Procedura uszlachetniania

Uszlachetnianie można realizować na kilka sposobów w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać.

Złocenie + kolorowe tło. Aby zrealizować najpopularniejszą pracę – złocenie + druk kolorowego tła – należy wykonać następujące kroki: wydruk na maszynie cyfrowej elementów, które mają zostać np. wyzłocone; złocenie, srebrzenie, wybłyszczanie, hologram – realizacja uszlachetnienia na foliarce, np. GMP Qtopic 380; dodruk kolorowego tła na wyzłoconym arkuszu.

Kolorowe tło + złocenie na folii. Bardzo ciekawe efekty można osiągnąć realizując: druk dowolnego, kolorowego tła; foliowanie wydruku po całości folią polipropylenową (PP); nadruk na folii elementów, które chcemy poddać procesowi uszlachetniania; uszlachetnianie – złocenie, srebrzenie, hologram lub wybłyszczanie (wybłyszczanie pozwala na imitację lakierowania UV).

Uszlachetnienie całości wydruku. Sprawdza się szczególnie przy zastosowaniu folii wybłyszczającej (punktowo) lub hologramie.

Tylko jeden przelot przez maszynę drukującą i jeden przez foliarkę – na wydruk kładziemy folię Sleeking.

 Wariant hybrydowy – połączenie technologii offsetowej z cyfrową: druk kolorowego tła na maszynie offsetowej; dodruk np. zmiennych danych (imion na wizytówkach, zaproszeniach) na maszynie cyfrowej; złocenie, srebrzenie, wybłyszczanie.

Właściwości folii powodują, że uszlachetnione zostaną tylko elementy wydrukowane w technologii cyfrowej tonerowej.

Mnogość rodzajów folii uszlachetniających pozwala na realizację ogromnej ilości nietypowych, nietuzinkowych prac.

Jest to doskonała metoda na wyróżnienie Twojej drukarni wśród konkurencji i zapewnienie nowych możliwości Twoim klientom.

Artykuł sponsorowany