Jak UV LED stał się wiodącą technologią utwardzania
14 Jul 2022 10:48

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Przez około 20 lat – od momentu pojawienia się na rynku lamp utwardzających z diodami emitującymi światło ultrafioletowe (UV LED) – nastąpił znaczny postęp technologiczny w zakresie wydajności diod LED i parametrów lamp suszących. Początkowe wyzwania zostały pokonane, dzięki czemu UV LED zyskało swoje miejsce jako główna technologia utwardzania.

Misja zastąpienia rtęci

Od 2002 r. celem firmy Phoseon Technology jest zastąpienie tradycyjnej rtęciowej technologii utwardzania UV wydajniejszymi półprzewodnikowymi diodami LED i rozwijanie nowych zastosowań. Obecnie utwardzanie UV LED nie jest już technologią raczkującą, lecz wspomagającą – taką, która zapewnia wiele zaawansowanych możliwości w szerokim zakresie zastosowań przemysłowych. Jej postępy i rosnący potencjał wspomagają procesy przemysłowe, czyniąc je wydajniejszymi, wszechstronniejszymi i energooszczędnymi. 

Dlaczego użytkownicy zaakceptowali utwardzanie UV LED?

Aby nowa technologia zyskała akceptację na rynku, jej zalety muszą lepiej trafiać do przekonania użytkowników niż tej stosowanej dotychczas. W przypadku UV LED są one dość znaczące, gdy porównać je z rtęciowym UV, i rozwiązują większość problemów generowanych przez lampy rtęciowe. Oto kilka najważniejszych powodów, dla których klienci firmy Phoseon przeszli z technologii rtęciowej na LED.

Nowe możliwości

Impresos Gráficos to firma poligraficzna z północnego Meksyku o 26-letniej historii, produkująca i drukująca etykiety samoprzylepne, folie PVC do rękawów termokurczliwych, przywieszki termiczne i inne komercyjne produkty drukowane. Firma drukuje około 300 tys. etykiet dziennie. Polecam system Phoseon, ponieważ zwiększa konkurencyjność firmy. Ta nowa technologia pomaga w rozwoju przedsiębiorstwa i zwiększeniu liczby nowych zleceń oraz pozyskaniu kolejnych klientów – mówi Sergio Porras, dyrektor, Impresos Gráficos. 

Sopano to niezależna firma poligraficzna zlokalizowana na zachód od Paryża, w pobliżu francuskiego Rouen, która produkuje i drukuje etykiety samoprzylepne oraz rolki paragonów. Firma zdecydowała się zastąpić swój starzejący się system rtęciowy rozwiązaniem UV LED firmy Phoseon do utwardzania farb. W wyniku tej modernizacji zyskała wiele korzyści, wśród nich oszczędność kosztów i możliwość obsługi nowych rynków.

Technologia Phoseon UV LED przynosi nam zarówno oszczędności, których oczekiwaliśmy, jak i otwiera przed nami nowe rynki – Laurent Charbonneau, prezes firmy Sopano.

Technologia utwardzania LED firmy Phoseon pozwala dotrzymać kroku rozwojowi rynku fleksograficznego przez Instytut Sonoco. Technologia LED umożliwia mu stosowanie cieńszych folii przy stabilniejszych prędkościach. Phoseon Technology przekazała systemy utwardzania LED Instytutowi Sonoco na Uniwersytecie Clemson, aby wspomóc przyszłe pokolenie profesjonalistów druku fleksograficznego w zdobyciu praktycznego doświadczenia w dziedzinie UV LED i poznaniu wszystkich zalet i możliwości tej technologii.

Firma Focus Labels z siedzibą w Bingham (Wielka Brytania) mogła rozszerzyć ofertę druku dzięki wykorzystaniu utwardzania LED bez konieczności zmiany systemów i dodawania dużej liczby urządzeń pomocniczych. Przedsiębiorstwo drukuje na szerszej gamie podłoży, takich jak folie bezpodkładowe, ponieważ temperatura przy suszeniu LED jest niższa niż w przypadku rozwiązań rtęciowych. Dzięki technologii LED firma może wkroczyć na nowe rynki i zaoferować nowe usługi. 

Oszczędności na kosztach operacyjnych

Firma Central Valley Label odnotowała znaczne oszczędności kosztów operacyjnych dzięki przejściu z technologii rtęciowej na LED. Przed wdrożeniem utwardzania UV LED firmy Phoseon Central Valley Label wydawała 40-50 tys. dolarów rocznie na wymianę żarówek UV w starych rtęciowych maszynach UV. Gdy firma przeszła na rozwiązanie Phoseon UV LED, wydatki te udało się wyeliminować. Oszczędność kosztów operacyjnych wynosi obecnie nawet 50 tys. dolarów w skali roku. 

Włoski klient firmy Phoseon zanotował ponad 70 proc. oszczędności energii dzięki przejściu z tradycyjnych rtęciowych maszyn UV na rozwiązanie do utwardzania druku fleksograficznego Nexus ONE UV LED. Jego zdaniem 8-kolorowa maszyna fleksograficzna UV (o szerokości 430 mm), która pracuje na 2 zmiany, zużywa średnio 198 tys. kWh rocznie przy zastosowaniu tradycyjnego rtęciowego UV. W tych samych warunkach zużycie energii przez lampy Phoseon UV LED wynosi 58 tys. kWh. Roczna oszczędność dla jednej maszyny wynosi zatem 140 tys. kWh x 0,20 euro (średnia cena energii za kWh we Włoszech) = 28 tys. euro, do czego należy doliczyć około 10 tys. euro na części zamienne/materiały eksploatacyjne, co daje łączną oszczędność na poziomie 38 tys. euro rocznie. Oszczędność kosztów operacyjnych = > 38 tys. euro rocznie (na maszynę).

Według Empire Screen Printing koszty operacyjne maszyny z typowymi urządzeniami do utwardzania parami rtęci wynoszą około 34 tys. dolarów rocznie (a zużyte żarówki rtęciowe ostatecznie trafiają na wysypisko śmieci). Natomiast koszt takiej samej maszyny wyposażonej w urządzenia utwardzające UV LED wynosi 658 dolarów rocznie. Oszczędność kosztów operacyjnych to 33 342 dolarów rocznie (na drukarkę).

InDeco Serigrafia z siedzibą niedaleko Mediolanu we Włoszech spośród innych drukarń wykonujących luksusowe zlecenia w technologii sitodruku wyróżnia się 30-letnim doświadczeniem i ciągłym poszukiwaniem nowych, innowacyjnych rozwiązań. Indeco przeprowadziło kilka modernizacji polegających na wymianie starych systemów utwardzania rtęcią UV na wysokowydajne rozwiązanie do suszenia UV LED firmy Phoseon. Poza ogólną oszczędnością kosztów i korzyściami operacyjnymi kluczowy dla wyboru był fakt, że jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska, a tego wymaga gros największych marek handlowych w sektorze luksusowym. Nasze pierwsze rozwiązanie LED, które kupiliśmy od Phoseon 7 lat temu, nadal działa. Już wtedy byliśmy bardzo zadowoleni z efektów. InDeco zawsze poszukiwało innowacyjnych technologii, a wysokowydajne lampy LED firmy Phoseon naprawdę świetnie sprawdzają się zarówno w dużych realizacjach, jak i przy wysokich prędkościach pracy – mówi Alessandra Musitelli. 

Firma Impresos Gráficos podkreśla: Jesteśmy zachwyceni naszym systemem Phoseon UV LED, ponieważ obecnie wykonujemy druk w wyższej jakości, w krótszym czasie i przy niższych kosztach stałych.

Monson Fruit Company jest zintegrowanym pionowo przedsiębiorstwem zajmującym się produkcją, pakowaniem i spedycją wysokiej jakości owoców z siedzibą w Selah (USA). Firma wdrożyła technologię UV LED jako element procesu pakowania, do utwardzania wymaganych przez prawo cyfrowych oznaczeń inkjetowych na kartonach opakowań zbiorczych. Dzięki zainstalowaniu technologii utwardzania UV LED firmy Phoseon linia produkcyjna firmy Monson Fruit może wytwarzać jeden karton w nieco ponad minutę, podczas gdy wcześniej wykonanie jednej etykiety na każdym kartonie mogło trwać do 10 minut. Sergio Llamas, kierownik ds. IT, przyznaje, że nowe prędkości produkcji zrobiły na nim ogromne wrażenie: To było naprawdę niesamowite zobaczyć różnicę w wydajności. Lampy Phoseon utwardziły w tym sezonie ponad 1,8 miliona kartonów wiśni i czereśni, które trafiły na globalny rynek. Planujemy uzupełnić o lampy UV LED firmy Phoseon wszystkie obecnie działające i zakupione w przyszłości linie do cyfrowego druku atramentowego i będziemy zachęcać naszych partnerów z całej branży, aby zrobili to samo.

PVS In-Store to drukarnia w Portland w stanie Oregon, która jest dumnym posiadaczem maszyny EFI VUTEk GS3250LX z systemem utwardzania UV LED firmy Phoseon. Dzięki technologii suszenia diodami LED (firmy Phoseon Technology) ta hybrydowa maszyna zapewnia niezrównany potencjał doboru substratów. Firma może teraz zadrukowywać na niej cieńsze materiały bez ryzyka, że będą się zwijać. PVS jest o tyle wyjątkową drukarnią, że projekty, które tworzy, drukuje na rzadko spotykanych materiałach. Maszyna GS3250LX umożliwiła nam drukowanie na cieńszych podłożach. Dzięki temu oszczędzamy zarówno na kosztach materiałów, jak i wysyłki. Teraz możemy zwijać wydruki przed wysłaniem zamiast używać płaskich pudełek, co pozwala klientowi zaoszczędzić około 30 proc. na zleceniu ze względu na niższy koszt materiałów, a także 30 proc. na kosztach przesyłki. Jesteśmy też bardzo zadowoleni z nowych możliwości tej maszyny, w tym druku na aluminium i stali, drewnie oraz bawełnianym płótnie artystycznym. Z pewnością będzie to motor rozwoju naszej firmy. 30 proc. oszczędności na kosztach materiałów i wysyłki dzięki zastosowaniu utwardzania UV LED.

Potwierdzona niezawodność

Firma Keysound Electronics wykorzystuje technologię utwardzania klejów diodami LED UV w zastosowaniach związanych z montażem mikrogłośników. Głównym argumentem przemawiającym za wyborem źródła światła LED firmy Phoseon Technology była dla nas niezawodność sprzętu. Lampy LED firmy Phoseon poprawiły jakość naszych produktów, zapewniając klientom produkty najwyższej klasy. Jednocześnie zwiększyliśmy wydajność produkcji z korzyścią dla naszych klientów. 

PolyJet jest obecnie jedną z głównych technologii druku 3D. Drukarka 3D PolyJet natryskuje światłoczuły materiał żywiczny warstwa po warstwie na tacę drukującą dopóty, dopóki części nie są gotowe. 

Każda warstwa materiału podczas natryskiwania jest utwardzana światłem ultrafioletowym i może być natychmiast wyjęta i zastosowana bez dodatkowego utwardzania. Dzięki zastosowaniu źródła światła utwardzającego Phoseon FireEdge FE400 chłodzonego powietrzem klienci końcowi mogą pracować stabilnie przez długi czas (cykl druku z tym modelem wynosi ponad 48 godzin). Proces drukowania z utwardzaniem LED oferuje najwyższą wydajność, dokładność i rentowność, które są w stanie zaspokoić rygorystyczne wymagania klientów końcowych.

Firma Desmedt Labels posiada 32 stacje drukujące skonfigurowane z systemem utwardzania diodami LED firmy Phoseon. Najwięcej komplementów z jej strony pada pod adresem łatwości jego użycia oraz wysokiej niezawodności. Odkąd zainstalowano technologię LED, drukarnia nigdy nie musiała wzywać wsparcia serwisowego. LED jest wysoce niezawodny i stanowi idealne rozwiązanie do utwardzania. 

Shanghai Belong Electronic zajmuje się integracją automatyki przemysłowej w przemysłowych produktach elektrycznych. Firma zdecydowała się na wdrożenie systemów utwardzania UV LED firmy Phoseon, aby sprostać rosnącym wyzwaniom produkcyjnym. Dzięki zastosowaniu FireJet – lamp LED chłodzonych powietrzem – klient końcowy może niezawodnie wykonywać procesy sitodruku PCB i soldermaski przez długi czas przy zachowaniu wysokiej stabilności procesu, spełniając coraz trudniejsze wyzwania produkcyjne z najwyższą wydajnością, wskaźnikiem rotacji i rentownością. 

Zrównoważony rozwój produktu

Firma Eticod zdecydowała się zainwestować w technologię UV LED, aby zmniejszyć emisję CO2 i podnieść wydajność produkcji. Na początku roku z powodzeniem zainstalowano i uruchomiono już drugą 10-kolorową maszynę Bobst M5 430 z utwardzaniem Phoseon UV LED. Maszyna zużywa o około 60 proc. mniej energii elektrycznej w porównaniu z technologią rtęciową, co odpowiada rocznej oszczędności około 84 tys. kWh i eliminacji 200 ton CO2. Aron Huc, syn założyciela firmy Jacka Huca, jest pod wrażeniem technologii utwardzania Phoseon UV LED: Phoseon UV LED zapewnia stałe i wydajne utwardzanie dla wszystkich kolorów i przy wszystkich prędkościach. Fakt, że nie potrzebujemy żadnych lamp na zmianę ani innych części zamiennych, a także długa żywotność lamp Phoseon UV LED zdolna przekroczyć 60 tys. godzin pracy zapewniają nam bezpieczeństwo i przewidywalność naszej produkcji. Lampy UV LED nie emitują ozonu, co oznacza, że nie trzeba było instalować żadnego systemu odciągów. UV LED jest nie tylko korzystne dla środowiska, ale ma również bardzo pozytywny wpływ na finanse, zrównoważony rozwój oraz zdrowie i bezpieczeństwo naszej firmy. 60 proc. mniej energii, eliminacja 200 ton CO2 (rocznie).

Jak podkreśla GM Graphix, technologia UV LED zapewnia możliwość natychmiastowego włączania i wyłączania, co czyni ją idealną przy występujących w RPA wahaniach zasilania. Zużycie energii elektrycznej przez maszynę jest obecnie o 30 proc. niższe niż w przypadku innych maszyn fleksograficznych GM Graphix – mówi Pieter Massyn, właściciel firmy. Panele słoneczne w GM Graphix generują wystarczającą ilość energii do zasilania urządzenia przez 5,5 godziny każdego dnia, co nie byłoby możliwe przy zastosowaniu technologii rtęciowego UV. 

Rynkowe przyjęcie

Druk. W przypadku wielu nowych technologii możemy mówić o „punkcie wyjścia” określającym, w którym momencie konkretna korzyść z nowej technologii zaczyna przeważać nad tradycyjną metodą. Pierwszym i niepodważalnym sukcesem lamp utwardzających UV LED stała się produkcja druków UV inkjet (zwłaszcza na podłożach wrażliwych na ciepło). Nieustanny rozwój sprawił, że lampa UV LED stała się najlepszym rozwiązaniem przy zleceniach wymagających utwardzania druku atramentowego. Utwardzanie UV LED zostało zaadaptowane przez wszystkie obszary druku, od cyfrowego inkjetowego do sitodrukowego, fleksograficznego, a nawet offsetowego. Użytkownicy końcowi coraz częściej pytają producentów sprzętu o opcje LED, na co reagują ich wiodący rynkowi sprzedawcy. W obliczu tak ekscytującej i szybko rozwijającej się technologii twórcy systemów i użytkownicy końcowi skrupulatnie przyglądają się ewoluującej opcji utwardzania UV LED. Obecnie diody UV LED zdobyły swoje miejsce jako główna technologia utwardzania w szerokim zakresie zastosowań drukarskich.

Bardziej zrównoważona przyszłość

Zakaz stosowania rtęci w procesach produkcyjnych jest coraz powszechniejszy w skali globalnej. Wszystkie największe marki wymagają od drukarń, przetwórców i innych producentów, aby używali procesów przyjaznych dla środowiska. Obecnie, gdy LED stał się realną alternatywą dla rtęci, wiele dużych globalnych firm eliminuje rtęć ze wszystkich swoich fabryk. Lampa UV zawiera standardowo do 250 mg rtęci i musi być wymieniana co 1500-3000 godzin. Zatrucie rtęcią powoduje uszkodzenie centralnego układu nerwowego, nerek i wielu innych narządów.

Istnieje mnóstwo korzyści dla środowiska wynikających ze stosowania utwardzania UV LED. Klienci firmy Phoseon po wdrożeniu systemów utwardzania UV LED doświadczyli oszczędności energii sięgających 85 proc. W przypadku tradycyjnych procesów suszenia UV do wytwarzania gigantycznego ciepła przez lampy rtęciowe UV konieczne były duże ilości energii elektrycznej. Lampy rtęciowe produkują ozon, który jest gazem cieplarnianym i jest wdychany przez operatorów maszyn, zwłaszcza w tak ograniczonej przestrzeni jak drukarnia. Aby usuwać toksyczne opary z maszyn, niezbędne jest stosowanie systemów odciągu powietrza; można je wyeliminować dzięki utwardzaniu UV LED. LED jest jedynym zrównoważonym wyborem w przypadku utwardzania UV.

Wynalazca technologii utwardzania UV LED

Jako pionier w branży firma Phoseon oferuje najszersze portfolio rozwiązań LED do suszenia farb, powłok, klejów i innych materiałów wrażliwych na promieniowanie UV w procesie polimeryzacji. Dzięki ponad 300 patentom i znakom towarowym chroniącym ponad 150 000 dostarczonych zespołów, firma Phoseon zdobyła światowe uznanie ze względu na swą innowacyjność, jakość i niezawodność. Phoseon dostarcza rozwiązania z obszaru utwardzania LED do różnych zastosowań i segmentów rynku, w tym: etykiet i opakowań, dekoracji pojemników, druku cyfrowego, powłok przewodów i światłowodów, elektroniki, montażu samochodowego, urządzeń medycznych, mebli drewnianych i wielu innych.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Phoseon

error: Kopiowanie zabronione!
cript>