Jak zwiększyć wydajność i zaoszczędzić pieniądze
6 Dec 2016 14:52
Firma Kongskilde jest autorem szeregu uniwersalnych rozwiązań w zakresie transportu odpadów z miejsca ich powstawania w procesie produkcji do miejsca składowania lub recyclingu. Systemy oparte na budowie modułowej umożliwiają usuwanie trimu papierowego i z tworzyw sztucznych, wszelkiego rodzaju ścinków oraz odpadów ze sztanc wraz z ich wstępnym rozdrobnieniem lub przemiałem do postaci najwygodniejszej do składowania, wywozu bądź – w przypadku tworzyw sztucznych – do ponownego wprowadzenia w proces produkcji.
Mówi Michał Matkowski, kierownik sprzedaży urządzeń linii Industry: Kongskilde Polska jest oddziałem duńskiego Kongs-kilde Industries A/S z siedzibą w Soro w Danii. Firma posiada trzy obszary działań, z których jeden obejmuje projektowanie i produkcję systemów transportu oraz za-rządzania odpadem w szeroko rozumianym przemyśle tworzyw sztucznych, produkcji opakowań oraz poligrafii.
Jakie są główne aspekty problemu odpadów w firmach produkcyjnych?
Według Michała Matkowskiego w wielu przypadkach firmy inwestują znaczne środki w najnowocześniejsze urządzenia służące do produkcji, ale często problem efektywnego zagospodarowania odpadu powstającego w tym procesie jest zaniedbywany: Bardzo często kontaktują się z nami firmy, w których odpady i aktualny sposób postępowania z nimi mają wpływ na szybkość i wydajność produkcji. Naszym celem jest zaprojektowanie systemu usuwającego odpad w najwydajniejszy sposób, aby umożliwić klientom osiągnięcie pełnego potencjału posiadanych przez nich maszyn. Systemy zmniejszają również nakład pracy związanej z utrzymaniem w czystości pomieszczeń produkcyjnych. Przykładowo przemysł papier-niczy generuje dużą ilość pyłu w procesie cięcia. Za pomocą naszych urządzeń problem zostaje dosłownie odessany bezpośrednio z miejsca, w którym powstał.
Systemy Kongskilde są w stanie obsłużyć wiele odpadów, w tym: papier, tekturę, ścinki folii, nadlewki tworzyw sztucznych itp. Jako przykład może tu posłużyć jedna z naszych instalacji, gdzie odprowadzamy bezpośrednio ze slittera, umieszczonego w pomieszczeniu sterylnym, trim o szerokości 40 mm i grubości 250 mikronów przy prędkości pracy
500 m/min. Odebrany trim przenoszony jest na odległość 30 metrów na zewnątrz pomieszczenia produkcyjnego. Udało nam się to z wykorzystaniem szczelnego, instalowanego w linii młynka Multicutter, systemu Venturi oraz wentylatora Multiair.
Urządzenie Multicutter było szczególnie ważne dla klienta, ponieważ mógł znacznie zmniejszyć objętość odpadu eliminując konieczność stosowania drogich w zakupie i eksploatacji pras oraz belownic.
Koncepcja Multicutter została poszerzona o nową jednostkę o nazwie MultiDicer, która została wprowadzona w listopadzie 2008 r. (była prezentowana na drupie 2008). Michał Matkowski wyjaśnia, że MultiDicer był projektowany i rozwijany na przestrzeni kilku lat we współpracy z firmami z branży opakowań i do tej pory w Europie zostało zainstalowanych siedem takich urządzeń. MultiDicer został opracowany z myślą o maszynach sztancujących, aby rozdrobnić odpady o wysokiej gramaturze i sztywności (zwłaszcza ażur), które bez tego są trudne do przenoszenia metodą pneumatyczną. Główne korzyści dla klienta polegają na minimalizacji zapotrzebowania energetycznego systemu transportującego odpad poprzez znaczne zmniejszenie średnicy stosowanych rur, a co za tym idzie mniejszej mocy dmuchaw, separatorów oraz filtrów. Wynikiem
tego jest istotne zmniejszenie kosztów instalacji systemu i znacznie zredukowana przestrzeń niezbędna do jego montażu.
Kilkakrotnie zredukowana została również objętość powietrza niezbędnego w procesie transportu. Przy zastosowaniu systemu Kongskilde MultiDicer operator maszyny może poświęcić cały swój czas obsłudze sztancy i nie ma potrzeby zatrzymywania produkcji w celu usunięcia odpadów i wymiany koszy.
MultiDicer może obsłużyć do 12 000 arkuszy/godzinę, o szerokości do 1630 mm oraz gramaturze od 90 g/m2 do 1000 g/m2.
Artykuł sponsorowany
www.kongskilde.com