Jakość druku offsetowego a różne podłoża papierowe
6 Dec 2016 14:58
6 marca br. w Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie odbyły się 26. Poligraficzne Konfrontacje organizowane przez Stowarzyszenie Absolwentów Instytutu Poligrafii PW. Tym razem hasłem przewodnim Konfrontacji była „Jakość druku offsetowego a różne podłoża papierowe”. Podobnie jak w roku poprzednim moderatorem dyskusji był dr hab. inż. Stefan Jakucewicz, wiceprezes SAIP. Zgromadzonych uczestników spotkania przywitał prezes SAIP – Andrzej Żurkiewicz.
Jako pierwszy swój referat zaprezentował dr Stefan Jakucewicz, który omówił zagadnienia związane z wpływem papieru na jakość druku offsetowego. Jego wystąpienie opierało się na omówieniu różnic poszczególnych papierów pod względem rodzaju i sposobu wykończenia powierzchni, chłonności powierzchniowej oraz składu surowcowego (włóknistego). Uczestnicy spotkania mogli się m.in. dowiedzieć, jakie są zasadnicze różnice pomiędzy papierem powlekanym i niepowlekanym, zobaczyć, jak przedstawia się przyrost punktu rastrowego w zależności od rodzaju powierzchni papieru oraz jak w poszczególnych przypadkach przebiega proces przyjmowania farby. Dr Stefan Jakucewicz poruszył również istotną kwestię stosowania w papierach wybielaczy optycznych oraz funkcji, jakie pełnią w poligrafii profile ICC.
Następnym prelegentem był Andrzej Kunstetter z firmy Heidelberg Polska. Tematem jego wystąpienia były „Nowe standardy w pomiarach spektrofotometrycznych”. Referent postawił sobie i innym uczestnikom spotkania bardzo ważne pytanie: jak jednoznacznie określić barwę? Jest to nie lada wyzwanie, bowiem wzorniki się starzeją i nie zawierają wszystkich potrzebnych barw; pomiar gęstości barwy również nie rozwiązuje jednoznacznie tego zagadnienia, gdyż barwy mogą wykazywać tę samą gęstość optyczną; natomiast pomiary spektralne nie są w stanie zastąpić pomiarów gęstości optycznych. W dalszej części wystąpienia Andrzej Kunstetter opisał, co naprawdę mierzy spektrofotometr oraz omówił zagadnienia związane z normą ISO 13655-2009.
Kolejną prezentację poświęconą standardom kolorymetrycznym w drukowaniu offsetowym wygłosił dr inż. Konrad Blachowski, który określił zadanie, jakie pełni standaryzacja kolorymetryczna w przemyśle poligraficznym i jakie są następstwa jej wykorzystywania. Ponadto Konrad Blachowski przedstawił główne właściwości odbitek nakładowych zawarte w normie ISO 12647-2 dotyczącej procesu drukowania offsetowego na różnych podłożach. Prelegent omówił też pliki opublikowane przez Instytut FOGRA zawierające dane do charakteryzacji kolorymetrycznej procesu drukowania offsetowego na różnych podłożach, nominalnie zgodne ze wspomnianą normą.
Jako ostatni wystąpił Jacek Hamerliński z Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Poligraficznego, a tematem jego referatu było „Nowe podejście do prognozowania naddatków w drukowaniu offsetowym na różnych rodzajach papieru”. Podczas tej prezentacji uczestnicy 26. Poligraficznych Konfrontacji mogli się dowiedzieć, jakie są obecnie stosowane metody prognozowania naddatków w drukowaniu offsetowym oraz zapoznać się z ich wadami w przypadku stosowania nowoczesnych maszyn offsetowych wyposażonych w układy automatyki. Jacek Hamerliński zaproponował metodę opracowania nowych normatywów naddatków uwzględniających stan uzbrojenia arkuszowej maszyny offsetowej (z różnym oprzyrządowaniem) opartą na pracy badawczej. Może ona służyć do prognozowania naddatków w oparciu o dane z przeszłości i być wykorzystana do skonstruowania statystycznego systemu kontroli jakości (SKJ).
Tegoroczne Poligraficzne Konfrontacje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, bowiem wzięło w nich udział ponad 140 osób. Liczne pytania zadawane ze strony uczestników zarówno podczas referatów, jak i w trakcie przerw świadczą o ich dużym zainteresowaniu poruszaną podczas spotkania tematyką.