Jeden operator, jedna maszyna, kompletna fabryka
17 Nov 2022 14:46

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firmy Konica Minolta i MGI Digital Technology wprowadziły na rynek maszynę AlphaJET – pierwszy na świecie cyfrowy system drukujący w formacie B1+, który w jednym przebiegu obsługuje proces druku i uszlachetnienia. Rozwiązanie to zostało zaprojektowane z myślą o rynku druku komercyjnego, opakowań oraz kart lojalnościowych, w których coraz większą popularność zdobywa koncepcja Przemysłu 4.0. Pierwsze centrum testowe AlphaJET dla klientów zostało utworzone w dedykowanym Centrum Kompetencji w siedzibie Konica Minolta w Paryżu.

AlphaJET jest owocem inwestycji rzędu 40 mln euro i 14 lat prac badawczo-rozwojowych. Zrodził się z obserwacji, iż druk czterokolorowy nie oferuje już żadnej wartości dodanej w branży poligraficznej, a jakość nie jest czynnikiem wyróżniającym. Francuska firma MGI Digital Technology skupiła się na technologiach, które pozwoliłyby lepiej sprzedać druk i w 2008 roku wprowadziła na rynek urządzenie JETVarnish do lakierowania 3D, pozwalające na uzyskanie efektów sensorycznych. Od tej pory Edmond Abergel, prezes MGI Digital Technology i Louis Gautier, wiceprezes ds. badań i rozwoju koncentrowali się na przejściu na wyższy poziom poprzez opracowanie kompletnej, w pełni zautomatyzowanej linii produkcyjnej w formacie B1, integrującej druk i uszlachetnianie cyfrowe, pozwalającej na obsługę zmiennych danych w obu procesach. Przekonani, że produktywność zależy nie tyle od efektywnej prędkości maszyny, ile od ogólnej wydajności, zdecydowali się zaprojektować linię, która łączyłaby prawie wszystkie operacje w jednym przebiegu, aby wyeliminować przerwy w pracy pomiędzy poszczególnymi etapami i ograniczyć zapotrzebowanie na wysoce wykwalifikowany personel.

Uszlachetniona i zrównoważona produkcja poligraficzna

Ekologiczna, jednoprzebiegowa produkcja obejmuje atramenty pigmentowe CMYK na bazie wody, wybiórcze lakierowanie UV, technologię Green-Foil (będącą alternatywą dla hot-stampingu) oraz efekty laminacji OPV, zarówno w wymiarze 2D, jak i z efektami drukowania haptycznego (sensoryki). A to wszystko z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, co zostało potwierdzone certyfikatami, m.in. odbarwiania (deinkability) wydanym przez INGEDE. Oznacza to, że wydruki z maszyny AlphaJET będą mogły być poddane procesowi recyklingu.

W zakresie norm poligraficznych AlphaJET spełnia wymogi standardu FOGRA.

Unikalne cechy tego rozwiązania to m.in.:
– przełomowy, opatentowany płaski transport papieru: elektromagnetyczny transport podłoży z systemami Smart Trays zapewniającymi perfekcyjne pasowanie, co skutkuje wysoką rozdzielczością druku i płynnymi przejściami tonalnymi;
– druk CMYK i wybiórcze lakierowanie UV w jednym przebiegu;
– prędkość drukowania 1800 ark. B1 na godzinę z najwyższą rozdzielczością druku atramentowego 1600 dpi;
– kontrola pasowania i położenia obrazu oraz uszlachetnień za pomocą inteligentnych skanerów;
– kalibracja kolorów z pełną automatyzacją;
– oparte na chmurze bezpieczne rozwiązania System IOT i MGI Connect, oferujące usługi online wspierające pracę i sprzedaż;
– konkurencyjny całkowity koszt posiadania – bez narzędzi, bez odpadów, bez przygotowań;
– możliwość obsługi przez jednego operatora.

Nieograniczone możliwości w konkurencyjnej cenie

AlphaJET może wyprodukować 3 tys. zadrukowanych i uszlachetnionych arkuszy (lakierem i folią na gorąco) w ciągu 1 godziny i 40 minut przy udziale zaledwie jednego operatora – zapewnia Edmond Abergel. – Porównywalna produkcja w technologii konwencjonalnej wymagałaby 7 godzin i udziału 4-5 osób na dwukrotnie większej powierzchni.

Urządzenie obsługuje media takie jak papiery powlekane i niepowlekane, tektury lite i faliste oraz podłoża syntetyczne od minimalnej gramatury 135 g/m² po maksymalną grubość do 2 mm, w formacie od B2 do B1+.

AlphaJET oferuje nieograniczone możliwości – dodaje Victor Abergel, dyrektor zarządzający MGI Digital Technology. – Ta jednoprzebiegowa Fabryka 4.0, obsługująca cały proces od druku do wykończenia przy użyciu farb wodnych i UV stanowi przełom dla przemysłu poligraficznego i opakowaniowego. Jeden operator, jedna maszyna i jedna fabryka. AlphaJET była ważną podróżą od koncepcji do finalizacji i wiem, że mówię w imieniu całego zespołu: jesteśmy niezmiernie dumni z efektów. Nasza koncepcja „wszystko w jednym” zapewnia ogromną elastyczność produkcji, od próbnych wydruków do milionowych nakładów – a wszystko to po konkurencyjnych kosztach.

AlphaJET wymaga inwestycji rzędu 2-2,5 mln euro, a jej model biznesowy nie opiera się na sprzedaży atramentów, lecz kompletnej usługi, obejmującej głowice i wszystkie materiały eksploatacyjne z wyjątkiem folii do złoceń, którą można kupić u dowolnego dostawcy. Podstawą do wyceny jest wydrukowany i uszlachetniony arkusz B1. Zdaniem Victora Abergela zakup AlphaJET wymaga o połowę niższych nakładów finansowych niż konkurencyjnych rozwiązań atramentowych w tym formacie, które w dodatku oferują jedynie druk.

Uwolnienie od ograniczeń

Pierwsza instalacja AlphaJET miała miejsce we francuskiej drukarni ISRA, działającej w sektorze opakowań i drukującej karty lojalnościowe i zabezpieczone skierowane na rynek detaliczny, transportowy oraz uwierzytelniania i kontroli dostępu. Firma ta wybrała zaawansowany system MGI AlphaJET, aby zoptymalizować proces produkcyjny i wdrożyć koncepcję Przemysłu 4.0. Zakup ten jest elementem pięcioletniego planu innowacji, stanowiącego część inicjatywy „France Relance”, ogromnego planu inwestycyjnego o wartości 100 miliardów euro mającego na celu wsparcie przedsiębiorstw, analizę modeli produkcji, przekształcenie infrastruktury i inwestycje w szkolenia. ISRA zawsze koncentrowała się na innowacjach: firma opracowała niedawno pierwszy papier ISBIO do produkcji kart, który nie zawiera plastiku i jest popularny wśród dużych marek i klientów luksusowych dzięki swojemu ekologicznemu wyglądowi oraz możliwości recyklingu.

W tym kontekście zakup MGI AlphaJET był logiczną kontynuacją strategii innowacji ISRA. Obecnie nasza produkcja wymaga zazwyczaj pięciu głównych etapów – mówi Jean-Pierre Chauvin, dyrektor generalny ISRA. – MGI AlphaJET umożliwia nam uproszczenie procesu produkcji i uwolnienie się od pewnych ograniczeń związanych z drukowaniem, bez przerw w dostawach, bez odpadów i wydajnie czasowo, z niezrównaną produktywnością, która jest niemożliwa do osiągnięcia przy użyciu konwencjonalnych technologii.

Ważny krok naprzód

Premiera MGI AlphaJET jest ważnym krokiem naprzód, szczególnie ze względu na fakt, że realizujemy strategię transformacji cyfrowej – zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie – podsumowuje Mateusz Woźniak, dyrektor sprzedaży systemów produkcyjnych w Konica Minolta Business Solutions Polska, odpowiedzialny m.in. za rozwiązanie MGI Alphajet w naszym kraju. – Obecnie rozwijamy się daleko poza naszymi głównymi rynkami i z powodzeniem wchodzimy w takie sektory jak usługi IT czy bezpieczeństwo. Kontynuujemy współpracę z naszymi klientami w ramach podejścia opartego na partnerstwie i w niedługim czasie poinformujemy o nowych wdrożeniach.  AN