Jedno urządzenie – jeden proces drukowania
25 Aug 2017 09:36

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dynamiczne zmiany, jakie można zaobserwować w segmencie etykiet, to rezultat z jednej strony oczekiwań klientów, w tym producentów opakowań, a z drugiej – starań wykonawców oraz dostawców urządzeń, by tym oczekiwaniom sprostać.

Etykieta już dawno przestała być naklejką informacyjną na produkcie; stała się formą komunikacji z klientem, ma prowokować do interakcji, dawać poczucie dedykowania, indywidualnego dopasowania produktu do potrzeb nabywcy, wreszcie jest próbą wytworzenia poczucia lojalności czy utożsamiania się z daną marką.

Świadczą o tym zarówno różnorodność zadrukowywanych etykiet, jak i coraz bardziej unikalne i jednostkowe rozwiązania. Cały nurt personalizacji etykiet, tworzenia indywidualnego tekstu, zmiana wzoru lub numeru na niej, wdrukowywanie rekomendacji, postów z portali społecznościowych, wykorzystywanie wzorów przesłanych przez samych klientów podnoszą wartość etykiety jako skutecznego marketingowo środka. Równie istotne stały się możliwość drukowania w jak najkrótszym czasie krótkich serii, produkcja just-in-time, bez konieczności magazynowania, a z możliwością dodrukowania w identycznej jakości wcześniejszych prac, uzyskania ściśle określonego nakładu, wreszcie optymalizacja kosztów na każdym etapie procesu produkcyjnego.

Żeby takie podejście było wykonalne, należy zastosować urządzenie posiadające odpowiednie możliwości. Dwie uznane i niezawodne marki Durst i Omet wyszły naprzeciw obecnym trendom, dając znakomite, wszechstronne i bardzo wydajnie pracujące, hybrydowe urządzenie, wykorzystujące zalety płynące z zastosowania dwóch technologii druku: fleksograficznego (Omet XFlex X6) oraz cyfrowego (Durst Tau 330). Zestaw pozwalający wydrukować gotową etykietę w jednym cyklu produkcyjnym zawiera: stację prepress, jednostkę drukującą oraz stację postpress.

Zastosowanie stacji prepress Omet XFlex X6 do przygotowania druku jako stacji primerują̨cej dla UV i/lub na bazie wodnej znacząco poszerza zakres możliwych do zastosowania materiałów. Przynosi to wymierne korzyści w postaci dostępności materiałów do zadruku i oczywiście pozwala na osią̨gnię̨cie realnej obniż̇ki kosztów.

Jednostką drukującą w tym zestawie jest sprawdzona i w pełni zasługująca na pozytywne komentarze płynące od użytkowników cyfrowa, inkjetowa drukarka od Durst Tau 330 mogąca drukować w 7 kolorach, pracująca z prędkością do 48 m/min i osiągająca niespotykaną wydajność produkcji do 950 m2/h, posiadająca tryb druku wysokiej jakości. Interesująco przedstawia się również możliwość zastosowania różnych systemów tuszów: standardowe, HD wysokopigmentowe, przynoszące oszczędności w konsumpcji 

sięgające 25 proc. zużycia tuszu, wreszcie tusze niskomigracyjne, szczególnie pożądane przez producentów opakowań żywności czy dla przemysłu farmakologicznego.

Za stacją drukującą znajduje się stacja postpress do finishingu – ponownie Omet XFlex X6 – która kompleksowo zaspokaja potrzeby produkcji etykiet. Ten moduł fleksograficzny można zastosować wielokrotnie, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie bogatych możliwości finishingu, m.in. uszlachetnienia druku takiego jak: nanoszenie warstw, zdobień, cold stamping, laminowanie, lakierowanie oraz tłoczenie i wykrawanie. Możliwa jest również produkcja łączona – realizacja dwóch i więcej zleceń w tym samym czasie optymalizuje wykorzystanie materiału, a redukuje do minimum odpady produkcyjne.

Koncentracja na oczekiwanych przez klienta funkcjonalnościach, innowacyjne rozwiązania oraz perfekcja przy produkcji przemysłowej dwóch doświadczonych i dbających o detale producentów, firm Durst i Omet, z pewnością pozwolą potencjalnym klientom na wykorzystywanie w pełni następujących atrybutów:

– modułowość budowy, dająca możliwość idealnego dopasowania zestawu do potrzeb i pomysłów klienta, poszerzony obszar produkcyjny, serwis i wsparcie z jednego źródła;

– wydajność pracy w systemie 24/7, system wygodny w utrzymaniu i konserwacji, przyjazny w użytkowaniu, bogaty w funkcjonalne aplikacje;

– obniżenie ryzyka inwestycyjnego, znaczące zwiększenie szans biznesowych, gwarancja długotrwałego użytkowania.

Reasumując: każdy, komu zależy na znaczących oszczędnościach czasu realizacji zlecenia oraz jego kosztów, zwiększeniu zakresu wykorzystywanych podłoży bez konieczności stosowania materiałów drogich lub dedykowanych i osiąganiu na nich stałej, wysokiej jakości i trwałości druku, przyjmowaniu do realizacji niewielkich nakładów z koniecznością znacznej personalizacji danych na wydruku, zdecydowanie powinien rozważyć możliwość inwestycji w zestaw od Durst/Omet, pozwalający na kompleksową produkcję etykiet w jednym procesie, w jednej linii produkcyjnej.

Hybrydowe rozwiązanie Durst/Omet będzie zatem doskonałym pomysłem dla wszystkich tych, którzy zamierzają za pomocą jednej inwestycji wejść dynamicznie w stale rosnący segment etykiet, a jednocześnie alternatywą dla tych, którzy już drukują etykiety, lecz proces produkcyjny stanowi czasochłonny i złożony zestaw pojedynczych czynności z wykorzystaniem różnych technologii. 

Krzysztof Fedorowicz

Project Manager

LFP Industrial Solutions Sp. z o.o.