Jesienne nowoci Mller Martiniczęć I
6 Dec 2016 14:42
W czasie międzynarodowej konferencji prasowej zorganizowanej w dniu 5 listopada br. przez firmę Mller Martini Marketing AG w Training Center Oftringen na terenie głównej siedziby firmy w Zofingen (Szwajcaria) grupie dziennikarzy prasy branżowej z krajów europejskich zaprezentowano najnowsze produkty. Mielimy okazję uczestniczyć w prezentacji i pokazach produkcyjnych nowych urzšdzeń: Bravo Plus i PrimaPlus. Obydwa tamowce w wersji automatycznej z systemem Amrys mogš być zintegrowane z sieciš przepływu danych produkcji CIP4.
Wyjazd do firmy Mller Martini obejmował także wizyty w zakładach w Felben (Szwajcaria) i Bad Mergentheim (Niemcy) Đ relacja z tych zakładów ukaże się w kolejnym zeszycie Poligrafiki.
Jak zapewnia producent, BravoPlus jest pierwszym w wiecie w swojej klasie wydajnoci tamowcem, w którym zintegrowano elementy konstrukcji i sterowania, dotychczas zastrzeżone dla systemów tamowców w zakresie wysokich wydajnoci. Tym samym BravoPlus osišgnšł w swojej klasie wydajnoci dotychczas niedostępny stopień automatyzacji.
Dzięki zaprogramowanym wstępnym ustawieniom w systemie Amrys (Automatic Make Ready System) czas przezbrojenia został zredukowany do 50%. Jest to osišgane poprzez automatyczne ustawienie formatu zarówno w nakładakach, zszywarce, trójnożu, jak i w układarce krzyżowej, zwiększajšc produktywnoć tamowca, szczególnie przy często zmieniajšcych się zleceniach.
BravoPlus Amrys w prosty sposób może zostać zintegrowany z systemem przebiegu produkcji (workflow) CIP4. Technologia Amrys może być dopasowana do wymagań klienta i dostarczana tylko częciowo, np. motoryczne przestawianie łańcucha zbierajšcego albo pneumatyczne mocowanie noży w trójnożu, jako pojedyncze rozwišzania w maszynie.
Modułowa budowa tamowca umożliwia dostawę zszywarki i trójnoża albo tylko nakładaków oddzielnie, jako jednostki w częci konfiguracji Amrys.
Obsługa poprzez ciekłokrystaliczny ekran dotykowy
Wprowadzenie danych ustawienia tamowca na ekranie dotykowym z wywietlaniem okrelonych funkcji ułatwia jego sterowanie i kontrolę w czasie produkcji. Programowane sterowanie jest przystosowane do zakładowej sieci przepływu danych. Ponadto główne komponenty maszyny zostały wyposażone w indywidualne panele obsługi. System umożliwia zachowanie danych ustawienia i wykorzystanie ich do wznowienia zamówienia. Dużš zaletš w obsłudze maszyny jest połšczenie jej modemem w miejscu posadowienia z serwisem Mller Martini, umożliwiajšcym szybkie diagnozowanie i pomoc.
Pewnoć działania
Mller Martini zapewnia, iż dzięki szerokiemu zakresowi kontroli produkty opuszczajšce BravoPlus sš najwyższej jakoci. System Copy Control rozpoznaje brak składki i wstrzymuje podawanie kolejnych na pozostałych nakładakach. Optyczna kontrola składki Asir (Automatic signature image recognition) porównuje w czasie nakładania z zakodowanym prawidłowym obrazem i natychmiast wykrywa składki nieprawidłowe. Krzywo nałożone składki wykrywajš fotokomórki Đ egzemplarz przechodzi dalej, ale pozostaje niezszyty i jest odrzucony.
Kolejne urzšdzenia kontrolne to pomiar gruboci bocznej produktu (sprawdzajšcy kompletnoć produktu) i kontrola wczeniej zaprogramowanej liczby klamer zszywajšcych; każdy egzemplarz poddawany jest również kontroli dokładnoci obcinania. Technologia współbieżnego ruchu główek szyjšcych wraz z produktem, stosowana przez firmę Mller Martini, zapewnia sprawny przebieg szycia różnego wymiaru i rodzaju zszywkami (do omiu zszywek w jednym egzemplarzu).
Załadunek składek
BravoPlus umożliwia zastosowanie różnego rodzaju nakładaków. Maksymalnie 14 nakładaków może być montowanych na uniwersalnej podstawie; mogš one być załšczane w dowolnej kolejnoci i szybko wymieniane. Równoczenie z powodzeniem można stosować zarówno nakładaki, w których składki leżš poziomo, jak i takie, w których ustawione sš pionowo. W dowolnym miejscu między nakładakami można w linię włšczyć urzšdzenie do wklejania ulotek, torebek z próbkami produktów itp. Istnieje również możliwoć automatycznego zasilania nakładaków za pomocš podajników strumieniowych (streamfeeder).
Trójnóż jest prosty w obsłudze, a czas jego przezbrajania krótki. Po zamontowaniu dodatkowych urzšdzeń w trójnożu można wykonać w jednym cyklu dodatkowe czynnoci: rozcinanie podwójnego i potrójnego użytku oraz wykrawanie otworów, a tym samym osišgnšć dużš wydajnoć i elastycznoć produkcji.
Dobre wykorzystanie powierzchni produkcyjnej
Konstrukcja modułowa pozwala na układ i posadowienie maszyny zgodnie z życzeniem klienta na niewielkiej powierzchni produkcyjnej. Na przykład wykładanie produktu po zszyciu i przekazanie go do trójnoża odbywa się na lewš lub na prawš stronę maszyny. Bardzo często tamowiec ustawiany jest blisko ciany Đ do zmiany nakładaków BravoPlus nie jest wymagana dodatkowa powierzchnia manewrowa.
Konfekcjonowanie według potrzeb
Automatyzacja w maszynie BravoPlus obejmuje również konfekcjonowanie. W zależnoci od struktury zleceń odbiór produktów może być ręczny lub zautomatyzowany. W dalszej obróbce in-line strumień produktów jest przekazywany bezporednio do kolejnych urzšdzeń. Układarka krzyżowa wykonuje pakiety, następnie ułożone pakiety o zaprogramowanej liczbie egzemplarzy kierowane sš na lewo, na prawo lub alternatywnie do kolejnej maszyny Đ wišzarki, pakowarki, nakładarki nalepek (ilociowo-adresowych) lub do drukarki atramentowej.
Duża liczba wariantów wyposażenia oraz budowa segmentowa urzšdzeń Mller Martini umożliwiajš dokładne dopasowanie maszyny do wymagań odbiorcy i elastyczne dostosowanie do wymagań rynku.
Workflow w obróbce po druku
W czasie konferencji specjalici firmy Mller Martini przedstawili motywy ujęcia w ramy elektronicznych danych i ich przepływu, dotyczšcych wszystkich procesów bioršcych udział w wykonaniu okrelonego produktu.
W ostatnich latach, kiedy czas na wykonanie produktu staje się coraz krótszy i nakłady sš coraz niższe, producenci maszyn i urzšdzeń podjęli współpracę przy opracowaniu spójnego systemu przepływu danych w sieci w formie cyfrowej obejmujšcych wszystkie procesy Đ od projektu poprzez prepress, press i postpress łšcznie z personalizacjš wysyłki. W ten sposób powstał przebieg produkcji objęty elektronicznym przepływem danych CIP4 zapewniajšcy optymalne ustawienia kolejnych czynnoci i procesów.
Obróbka po druku w wydaniu ăMMÓ
Mller Martini jako specjalista w produkcji maszyn do dalszej obróbki po druku od lat odgrywa wiodšcš rolę w organizacji CIP3/CIP4.
W roku 1995 firma wprowadziła na rynek automatycznie ustawiany tamowiec zbierajšco-szyjšcy w systemie Prima Amrys. Objęcie wszystkich procesów sieciš zakładowš umożliwia ustawienia, kontrolę lub uzyskanie informacji o przebiegu i stanie realizacji każdego zlecenia; następnie nonik elektroniczny z danymi o przebiegu procesów jest podstawš do weryfikacji i obliczenia kosztów oraz ostatecznie do zakodowania danych w przypadku wznowienia zlecenia.
Linie opraw Mller Martini połšczone sš w jeden cišg, co nie oznacza, że każda maszyna w linii nie może być ustawiana indywidualnie. W dziedzinie postpress Mller Martini dysponuje najnowszym know-how i oferuje usieciowienie wszystkich maszyn w jednym łańcuchu produkcyjnym. Połšczenie w jednš sieć innych działów drukarni odbywa się poprzez otwarty format JDF.
Kompletny system Prima Plus
Konferencja prasowa dla dziennikarzy prasy branżowej została połšczona z Dniami Otwartych Drzwi. Na zgromadzonych w Centrum Szkoleniowym liniach i maszynach prezentowano możliwoci produkcyjne, a specjalici firmy Mller Martini udzielali odpowiedzi na zadawane pytania. Największym zainteresowaniem obok Bravo Plus cieszył się również nowy tamowiec Prima Plus bazujšcy na sprawdzonej konstrukcji grupy tamowców Prima.
Prima Plus odróżnia się od opisanego Bravo Plus m.in. wyższš wydajnociš (14 tys. taktów/h) i większš ilociš nakładaków możliwych do zastosowania. Mller Martini twierdzi, że dzięki rozwišzaniu pracy w tandemie Prima Plus możliwe jest znaczne rozszerzenie elastycznoci produkcji. Zestaw tandemowy składa się z dwóch indywidualnie pracujšcych maszyn. W przypadku zamówień z większš ilociš składek maszyny sš łšczone specjalnym modułem i pracujš jako jedno duże urzšdzenie. Liczba nakładaków na każdym tamowcu może być dowolnie dobierana: nakładak okładek i kart, przyklejarka wzorów towarów, kart zwrotnych, CD-ROM itp. Ta wyjštkowa konfiguracja umożliwia dysponowanie zleceniami z dużš elastycznociš i krótkim czasem realizacji. Prima Plus, tak jak i pozostałe tamowce, wyposażona jest w system Amrys zapewniajšcy połšczenie z CIP3/CIP4.
Technologia Amrys otrzymała w 2002 roku najwyższe wyróżnienie technologiczne GATF (Graphic Arts Technical Foundation) przyznawane przez przemysł poligraficzny w USA. cdn.