Firma Mimaki Europe, jeden z wiodących dostawców atramentowych maszyn drukujących, ploterów tnących i drukarek 3D, wprowadza na rynek nową, hybrydową drukarkę sublimacyjną do druku bezpośredniego i transferowego – TS330-3200DS. Kolejna nowość japońskiego producenta to seria rolowych, ekosolwentowych maszyn drukująco-tnących CJV200. W listopadzie komercyjnie dostępne będą również zaprojektowane z nowymi funkcjami, formatami druku i wyższymi prędkościami płaska drukarka UV JFX200-1213 EX oraz najnowsze rozwiązanie do bezpośredniej aplikacji folii (DTF) – TxF300-1600. Ten zestaw nowości – zdaniem firmy Mimaki – ma wspierać klientów w rozszerzeniu i zabezpieczeniu działalności biznesowej w przyszłości.
W Mimaki dążymy do wprowadzania innowacji, które odpowiadają na zmieniające się potrzeby naszych klientów, a także przewidują przyszłe trendy w branży poligraficznej – komentuje Arjen Evertse, dyrektor generalny ds. sprzedaży w Mimaki Europe. – Te cztery nowe drukarki zostały stworzone, aby zaoferować branży nowe sposoby dywersyfikacji działalności drukarskiej. Odpowiadając na różne wyzwania na obsługiwanych przez nas rynkach, seria CJV200 i urządzenie JFX200-1213 EX stanowią krok naprzód dla firm wchodzących na rynek grafiki szyldów, zwiększających swoje możliwości produkcyjne lub chcących dodać nowe zastosowania wielkoformatowe do swojej oferty. Nowe modele TS330-3200DS i TxF300-1600 zapewniają elastyczność, jakość i wydajność, których klienci potrzebują, aby przyciągnąć firmy z branży tekstylnej, umożliwiając im rozszerzenie portfolio zastosowań lub płynne wejście na nowe rynki. Jesteśmy przekonani, że dostępność czterech nowych technologii jeszcze w tym roku jest bardzo oczekiwana przez drukarnie, które myślą o rozwoju swoich firm, niezależnie od tego, czy chodzi o wydajność, zdolności produkcyjne, czy zakres zastosowań.
Wszechstronność w produkcji odzieży, oznakowań i tekstyliów domowych
TS330-3200DS to hybrydowa maszyna drukująca o szerokości 3,2 m, umożliwiająca zarówno bezpośredni druk sublimacyjny na tkaninach, jak i transferowy druk sublimacyjny na papierze. Pozwala użytkownikom wybrać najbardziej odpowiednią metodę drukowania zgodnie z tkaniną i zastoso- waniem, co czyni ją doskonałym rozwiązaniem zarówno dla aplikacji typu soft signage, jak i tekstyliów dla domu i dekoracji wnętrz. Dzięki zwiększonej szerokości i dwóm trybom pracy TS330-3200DS obsługuje szeroki zakres zastosowań. Oprócz tego, że drukuje wielkoformatowe oznakowania na tka- ninach, może również zadrukowywać tkaniny wewnętrzne, takie jak zasłony, dywany i narzuty. Hybrydowy charakter TS330-3200DS umożliwia płynne przełączanie między bezpośrednim drukowaniem na tkaninach, a sublimacyjnym drukowaniem transferowym. Maszyna ta jest wyposażona w najnowszy silnik Mimaki serii 330 i jest w stanie drukować z prędkością do 150 m2/h przy rozdzielczości druku 600 dpi. Niezależnie od tego, czy chodzi o produkcję krótkoseryjną, czy o zamówienia o dużej złożoności, TS330-3200DS zapewnia jakościowe rezultaty w krótkim czasie, co czyni ją wszechstronnym narzędziem dla współczesnego, szybko rozwijającego się przemysłu tekstylnego.
TxF300-1600 – najnowszy dodatek do linii drukarek Direct-to-Film (DTF) firmy Mimaki powstał z myślą o zaspokojeniu rosnącego zapotrzebowania na wysokowydajny druk w indywidualnie projektowanej odzieży i tkaninach wewnętrznych. Ten najnowszy model zwiększa produktywność o 30 proc. w porównaniu z serią TxF300-75. Dzięki maksymalnej szerokości druku 1,6 m urządzenie TxF300-1600 nie tylko nadaje się do indywidualnego drukowania odzieży, lecz także rozszerza swoje zastosowanie na wielkoformatowe tkaniny wewnętrzne, takie jak zasłony i maty podłogowe. Wykorzystuje sprawdzone technologie Mimaki, aby zapewnić stabilną i niezakłóconą pracę, a także atramenty z certyfikatem OEKO-TEX ECO-PASSPORT, spełniające surowe kryteria bezpieczeństwa chemicznego i odpowiedzialności za środowisko.
Wysoka wydajność w segmencie podstawowym
Korzystająca z tego samego mechanizmu drukującego co seria 330, CJV200 to nowa gama zintegrowanych, ekosolwentowych systemów drukująco-tnących firmy Mimaki. Model ten zaprojektowano tak, aby był bardziej dostępny dla drukarń o różnym poziomie doświadczenia w obsłudze i konserwacji. Jest on wyposażony w kilka funkcji ułatwiających użytkowanie, takich jak funkcja zmniejszająca zużycie atramentu, skracająca czas czyszczenia głowicy drukującej i system korekty pozycji kropli (DAS) firmy Mimaki.
Dzięki wysokiej prędkości druku wynoszącej 17 m2/h CJV200 może pochwalić się jednym z najwyższych poziomów wydajności w segmencie drukarek klasy podstawowej i jest w stanie poradzić sobie z sezonowymi wahaniami wielkości produkcji. Aby zwiększyć wydajność i stabilność, drukarka jest wyposażona w podstawowe technologie Mimaki, w tym Mimaki Advanced Pass System (MAPS4) zmniejszający pasmowanie i nierówność kolorów, a także Nozzle Recovery System (NRS), redukujący liczbę przestojów. Seria CJV200 wykorzystuje nowy, ekosolwentowy atrament SS22 Mimaki, który zostanie wprowadzony na rynek wraz z drukarką. Produkt ten nie zawiera niepożądanych składników, takich jak GBL.
JFX200-1213 EX to z kolei płaska drukarka atramentowa UV klasy podstawowej, zaprojektowana z myślą o potrzebach firm poszukujących rozwiązania do druku na materiałach sztywnych o średniej wielkości. Z obszarem drukowania 1,2 m x 1,3 m rozmiar drukarki mieści się pomiędzy mniejszym formatem serii UJF firmy Mimaki, a większym formatem serii JFX. Mimo że JFX200-1213 EX jest o ok. 30 proc. mniejsza od popularnego modelu JFX200-2513 EX, daje ona tę samą jakość obrazu w rozdzielczości do 1200 dpi. Oferując maksymalną prędkość druku 25 m2/h, JFX200-1213 EX doskonale nadaje się również dla przedsiębiorstw chcących przenieść produkcję z mniejszych drukarek płaskich na większe urządzenia.
Firma Mimaki poinformowała również o wprowadzeniu na rynek EMEA serii CFX, gamy wysokiej klasy płaskich ploterów tnących, które zostały zaprezentowane podczas targów FESPA 2024. Teraz z opcją frezarki, seria CFX umożliwia precyzyjne cięcie materiałów powszechnie stosowanych do szyldów, takich jak akryl i aluminiowe płyty kompozytowe.
Opracowanie: AN