Polska Izba Druku chętnie angażuje się w wydarzenia aktywizujące branżę, podnoszące poziom wiedzy fachowej oraz wspierające polską poligrafię. Prezentujemy garść najważniejszych informacji na temat najbliższych działań PID w Polsce i za granicą, służących realizacji statutowych celów stowarzyszenia.
II Międzynarodowa Konferencja Poligrafów, Konwerterów i ich Odbiorców PRINT TO WIN
W dniach 17-18 października br. w Ukraińskiej Akademii Drukarstwa we Lwowie odbędzie się konferencja, podczas której – po raz pierwszy na rynku ukraińskim – zaprezentowane zostanie pierwsze wydanie raportu „Rynek poligraficzny i opakowań z nadrukiem w Ukrainie”. Oprócz PID organizatorem wydarzenia będzie Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza oraz Ukraińska Akademia Drukarstwa.
Prezentacji raportu towarzyszyć będzie seria prelekcji poświęconych przebiegowi i wynikom tegorocznych targów drupa; omówieniu przepisów unijnych oddziałujących na branże poligraficzną i opakowań z nadrukiem; obecnej sytuacji w zakresie kształcenia zawodowego w Ukrainie i w Europie ze szczególnym naciskiem na możliwości adaptacji inwalidów wojennych do pracy w poligrafii; źródłom finansowania odbudowy gospodarki Ukrainy oraz obecności AI w przemyśle poligraficznym.
W trakcie kolacji przeprowadzona zostanie zbiórka pieniędzy na zakup czterech obrazów przekazanych na ten cel przez artystów uczestniczących w Międzynarodowym Plenerze Sztuki Współczesnej „Sztuka Zwycięstwa, Zwycięstwo Sztuki”, współorganizowanym przez Polskie i Ukraińskie Bractwo Kawalerów Gutenberga oraz Boutiqe Hotel Citadel Inn, przy współpracy z Akademiami Sztuk Pięknych Lwowa i Warszawy. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży zostaną przekazane na rehabilitację ukraińskich inwalidów wojennych w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie.
Dodatkową atrakcją dla zagranicznych gości będzie wizyta 18 października w firmie UKRPOL, mieszczącej się w mieście Stryj.
II Misja Gospodarcza Przemysłu Poligraficznego oraz Opakowań z Nadrukiem
Misja, która tym razem zawita do Turcji, odbędzie się w dniach 19-25 października. Bazując na doświadczeniach zebranych w roku 2023 podczas misji do Chińskiej Republiki Ludowej, organizatorzy w trakcie wyjazdu przewidują: wizyty u potencjalnych tureckich dostawców materiałów i urządzeń (m.in. METPACK); wizyty w firmach tureckich zajmujących się produkcją opakowań; część panelowo-seminaryjną umożliwiającą nawiązanie kontaktów osobistych z tureckimi przedsiębiorcami; zwiedzanie targów EURASIA PACKAGING 2024 w Stambule oraz zwiedzanie stolicy Turcji. Uczestnicy dotrą do Stambułu i z powrotem do Warszawy samolotem Turkish Airlines.
Jak podkreśla Jacek Kuśmierczyk, prezes Polskiej Izby Druku: Niewątpliwie Turcja to dzisiaj inspirujące źródło alternatywnych ofert i rozwiązań. W związku z tym chcemy wykorzystać nadarzającą się okazję zwiedzenia najważniejszej branżowej wystawy organizowanej w Stambule w dniach 23-26 października i połączyć ją z możliwością odbycia wizyt w kilku ciekawych firmach tureckich funkcjonujących w naszej branży oraz nawiązania osobistych kontaktów z potencjalnymi partnerami tureckimi. Tu należy zwrócić uwagę na fakt niezwykle dynamicznego rozwoju poligraficznego przemysłu w Turcji na przestrzeni ostatnich 30 lat. Wizyta w Stambule będzie odbywała się przy organizacyjnej pomocy firmy METPACK, która jest jednym z wiodących producentów kartonu PE w Turcji oraz na świecie. Planowane są seminaria oraz spotkania w siedzibie firmy.
W ofercie uczestnictwa organizatorzy uwzględnili: koszty przelotu, koszty hotelu (zakwaterowanie w pokojach jedno- lub dwuosobowych zgodnie z życzeniem uczestników), transfery, opłaty targowe, pełne wyżywienie, zwiedzanie atrakcji turystycznych oraz ubezpieczenie grupowe. Zainteresowane osoby będą mogły indywidualnie przedłużyć pobyt do 27 października. Organizatorzy przewidują dla uczestników możliwość zabrania osób towarzyszących, dla których przygotowany zostanie alternatywny program (indywidualne zwiedzanie miasta i atrakcji turystycznych).
Polska Izba Druku prosi o wstępne zgłoszenia zainteresowanych projektem. Decyduje kolejność zgłoszeń. Minimalna liczba uczestników to 25 osób.
Konferencja i Gala Złotego Gryfa
29 listopada br. w warszawskim hotelu Klub Sosnowy odbędzie się konferencja i uroczysta gala wręczenia nagród GRAND PRIX Złotego Gryfa, organizowana przez Polską Izbę Druku. Laureaci XXIV edycji konkursu zostaną wyłonieni podczas konferencji, a w trakcie gali zwycięzcy w każdej kategorii osobiście odbiorą statuetki w obecności zaproszonych gości. To wyjątkowa okazja, aby spotkać się z liderami branży, wymienić doświadczenia oraz uczcić osiągnięcia najlepszych w poligrafii.
Tymczasem jednak ciągle trwa nabór prac do tego największego i najstarszego wydarzenia w branży poligraficznej w Polsce, który zakończy się 21 października br. Konkurs skierowany jest zarówno do drukarń, jak i właścicieli produktów poligraficznych, takich jak wydawcy czy firmy handlowe. Uczestnicy mogą zgłaszać swoje prace w wielu kategoriach, m.in. produkty jedno- i wielobarwne, opakowania, etykiety, druk artystyczny czy innowacyjne zastosowania technologii poligraficznych. W tym roku organizatorzy zwiększyli katalog konkursowy o nowe pozycje: efekty specjalne uzyskane przez zastosowanie technik drukarskich lub procesów uszlachetniania druku; produkt z nadrukiem hybrydowym; innowacyjne zastosowanie technologii poligraficznych; druk artystyczny oraz Belferski Gryf.
Nagrodą główną w każdej kategorii jest prestiżowa statuetka Złotego Gryfa oraz nagroda rzeczowa o wartości 4000 zł (w kategoriach osobowych wysokość nagród została zróżnicowana). Zgłoszenia można nadsyłać na adres Zakładu Technologii Poligraficznych Politechniki Warszawskiej.
Bi Sheng Gutenberg Workshop – Next Generation
Konferencja i warsztaty odbędą się w dniach 9-15 listopada br. w Szanghaju. Oprócz Polskiej Izby Druku współorganizatorami wydarzenia są Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga, Shanghai Publishing and Printing College oraz firma Exceed Ltd Co. Organizatorzy potwierdzili obecność przedstawicieli Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, czyli uczelni współpracujących z Polskim Bractwem Kawalerów Gutenberga oraz Polską Izbą Druku. Nie zabraknie również wybitnych polskich przedsiębiorców, wyróżniających się studentów i doktorantów kierunków branżowych w łącznej liczbie ok. 25 osób.
W programie – oprócz wykładów w Shanghai Publishing and Printing College, wykładów, ćwiczeń i prac grupowych w ramach konkursu na logotyp, promocję i materiały projektu Bi Sheng Gutenberg Workshops – Next Generation oraz rozstrzygnięcia konkursu, organizatorzy przewidzieli zwiedzanie miasta i udział w programie turystyczno-kulturalnym.
Szczegółowe informacje na temat poszczególnych wydarzeń oraz kosztów udziału można uzyskać w Polskiej Izbie Druku: alicja.jarzabek@izbadruku.org.pl.
Serdecznie zapraszamy do udziału!
Opracowano na podstawie materiałów Polskiej Izby Druku