Kalendarze trójdzielne i kalendarze spiralowane – automaty od Akondy 
16 Nov 2018 11:24

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Automatyzacja, zwiększenie mocy przerobowych przy realizacji średnich i wysokich nakładów kalendarzy to temat szczególnie istotny w drukarniach pod koniec roku. Firma Akonda dostarcza rozwiązania do produkcji kalendarzy trój- lub czterodzielnych oraz spiralowanych. Są to systemy do klejenia kalendarzy trój- i czterodzielnych – z główką lub bez główki – z klejem na zimno lub na gorąco, a także systemy do spiralowania – automaty i półautomaty – gotowe również do produkcji kalendarzy.

Ponad rok temu komercyjną premierę miało urządzenie Cal-One, autorski projekt realizowany w Polsce pozwalający na klejenie kalendarzy trój- lub czterodzielnych przy wykorzystaniu kleju na zimno lub gorąco. Pod koniec sierpnia br. została zainstalowana pierwsza maszyna pozwalająca również na przyklejenie główki. Cal-One umożliwia realizację do 1000 kalendarzy na godzinę (niezależnie od tego, czy są to kalendarze trój-, czy czterodzielne).

Urządzenia Cal-One zostały zainstalowane u liderów rynku i największych producentów kalendarzy, pozwalając na zwiększenie mocy przerobowych przy coraz poważniejszych problemach z siłą roboczą – średnio jeden Cal One zastępuje pracę 6 par ludzkich rąk. Do chwili publikacji niniejszego artykułu urządzenia zainstalowane w 2018 roku zrealizowały niespełna 1 mln kalendarzy.

Proces produkcji kalendarzy spiralowanych również często nastręcza wiele problemów, dlatego Akonda oferuje też nowe, wysokiej jakości urządzenia do pół- i w pełni automatycznego zamykania opraw spiralowanych, zapewniające szybki narząd oraz minimalizację strat przy produkcji. Model CB-420 automatycznie odwija i przycina spiralę, operator zakłada wkład na podaną spiralę, po przetransportowaniu wkładu następuje zamknięcie spirali; wydajności w zależności od rodzaju pracy mogą sięgać nawet 1100 sztuk na godzinę. Co jest bardzo ważną cechą – zmiana obsługiwanej spirali stanowi prostą, operatorską czynność, bez konieczności długich narządów, zmiany narzędzi i generacji makulatury. 

Natomiast model AB-36CH jest automatem, gdzie operator jedynie podaje wkład, a maszyna automatycznie realizuje pozostałe procesy z wydajnością do 2100 opraw na godzinę. Jest to model w pełni przygotowany do masowej produkcji opraw. Oba modele są wyposażone w opcjonalny podajnik zawieszek.

Już dziś zaplanuj swoją produkcję na kolejny sezon ze sprawdzonym partnerem!

Artykuł sponsorowany