Klienci chcą Nozomi Print
27 Apr 2018 09:59

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Wydruki z systemu Nozomi sprzedajemy jako Nozomi Print, czyli tak naprawdę jako osobny produkt – mówi Malcolm McGowan z dublińskiej drukarni McGowans Print, która jest drugim użytkownikiem systemu EFI Nozomi C18000 na świecie. – Wszystkie wieloprzebiegowe drukarki flatbed dostępne na rynku oferują podobną jakość druku na tekturze falistej, od której Nozomi odbiega wyraźnie na plus. Ta maszyna pozwoliła nam utrzymać satysfakcjonujące marże oraz otworzyła przed nami zupełnie nowe rynki zbytu.”

Zawsze o krok przed konkurencją

Pierwsza instalacja jednoprzebiegowej maszyny EFI Nozomi drukującej w technologii inkjetowej z utrwalaniem UV LED miała miejsce u hiszpańskiego producenta opakowań Hinojosa Packaging 

Solutions i pozwoliła zaoferować klientom znaczącą przewagę konkurencyjną poprzez redukcję odpadów, najwydajniejszy model łańcucha dostaw just-in-time oraz możliwości wzrostu sprzedaży dzięki innowacyjnemu marketingowi. Okazuje się, że maszyna ta doskonale sprawdza się również na rynku sign&display, czego najlepszym dowodem jest irlandzka drukarnia McGowans Print, która – jako drugi na świecie użytkownik EFI Nozomi – komercyjnie wykorzystuje ją już od sześciu miesięcy. 

Malcolm McGowan, jej właściciel i CEO działalność w branży graficznej zaczynał blisko 30 lat temu od małego punktu kopiowania w centrum Dublina. Zawsze wierzyłem w technologię cyfrową, dlatego często odwiedzałem targi branżowe, żeby śledzić jej rozwój – wspomina. – Na targach CeBIT w Hanowerze zobaczyłem pierwszą profesjonalną, kolorową kopiarkę Canon, którą od razu zamówiłem, stając się pierwszym użytkownikiem takiego systemu w Irlandii. Pozwoliła nam ona na bardzo szybki wzrost naszego biznesu. Zupełnie straciłem więc zainteresowanie dla druku czarno-białego, koncentrując się wyłącznie na kolorze i to w największym możliwym formacie, umożliwiającym druk plakatów. W latach 90. XX w. poznałem Benny'ego Landę i jego technologię Indigo, która była przełomem dla mojej firmy i która uczyniła z niej drukarnię cyfrową z prawdziwego zdarzenia. Kolejnym kamieniem milowym była pierwsza drukarka flatbed Inca, za sprawą której staliśmy się cyfrową drukarnią wielkoformatową i która kompletnie zmieniła rynek. Od tej pory konsekwentnie inwestowaliśmy w najnowsze technologie wielkoformatowe takie jak Durst, HP TurboJet czy Agfa MPress i wreszcie w ubiegłym roku w EFI Nozomi, która moim zdaniem postawi wszelkie inne technologie cyfrowe do druku tektury falistej pod ogromną presją.

Nozomi Print – najlepiej i najłatwiej sprzedający się produkt

Nowa maszyna w dublińskiej drukarni jest przełomową technologią w segmencie tektury falistej, która czyni druk cyfrowy efektywną kosztowo i opłacalną propozycją dla krótko-i średnionakładowej produkcji. Maszyna o szerokości 1,8 metra drukuje do 75 metrów bieżących na minutę, czyli maksymalnie 7224 m2/h. Może zadrukowywać szeroką gamę materiałów tekturowych o grubości od 0,4 mm do siedmiowarstwowej tektury triple-wall z pełnymi prędkościami produkcyjnymi.

Ze względu na swój rozmiar – kompletna linia Nozomi jest długa na 35 m – konieczne było szybkie przystosowanie drugiej hali produkcyjnej McGowans Print. Inwestycja ta uczyniła z nas największego producenta na rynku sign&display w Irlandii i pozwoliła na dywersyfikację działalności poprzez rozwój produkcji opakowań z tektury falistej – mówi Mal McGowan. – Podczas wizyt w fabryce Nozomi w Hiszpanii oraz u pierwszego użytkownika systemu Hinojosa przekonałem się, że mam do czynienia z ludźmi pełnymi pasji dla technologii oraz rozumiejącymi potrzeby swoich klientów. To samo wrażenie odnieśli moi managerowie i operatorzy maszyn, którzy również odwiedzili hiszpańskiego producenta przed podjęciem finalnej decyzji. Jestem pod ogromnym wrażeniem prędkości maszyny oraz jakości wydruków – są one zupełnie różne niż w jakiejkolwiek innej technologii flatbed do druku tektury falistej. To najlepiej i najłatwiej sprzedający się produkt – ośmiu na dziesięciu klientów zdecydowanie preferuje Nozomi. Inwestycja ta pozwoliła nam scementować nasze relacje biznesowe z największymi właścielami marek, takimi jak Coca-Cola, którzy składając zamówienie proszą teraz o wydruki Nozomi. To również najbardziej niezawodna maszyna drukująca, jaką kiedykolwiek kupiłem. Pracuje praktycznie bez żadnych przestojów czy awarii. 

Zespół drukujący Nozomi to wyjątkowa stabilność kolorystyczna w całym nakładzie.

Każdy arkusz poddawany jest inspekcji inline; jeśli występują na nim błędy, jest automatycznie odrzucany – wyjaśnia Frank Janssen, odpowiedzialny za sprzedaż maszyn Nozomi w regionie EMEA. – Ponieważ prowadzenie arkusza odbywa się w taki sposób, że nie jest on zgniatany, możliwe jest zastosowanie lżejszych, tańszych tektur, co jest kluczowe dla producentów opakowań, ponieważ daje możliwości oszczędności na surowcu. 

Jeden system Nozomi może zastąpić 15-20 wieloprzebiegowych drukarek flatbed, co w znaczący sposób obniża koszty produkcji – nie tylko związane z obsługiwaniem wielu maszyn czy utrzymywaniem stanów magazynowych różnych atramentów i części, ale także te związane z obsługą. W przypadku drukarni McGowans Print instalacja Nozomi umożliwiła wyeliminowanie zaledwie 4 innych maszyn – zainteresowanie drukami Nozomi wśród klientów jest na tyle duże, że pozostałe maszyny wciąż mają co robić. Niektórzy z nich mieli w zwyczaju podział zleceń na kilka drukarń, teraz wszystkie kierują do McGowans Print, ponieważ otrzymują swoje prace szybciej i w lepszej jakości. 

Unikalna jakość druku

Początkowo mogliśmy pozwolić sobie jedynie na zakup maszyny w konfiguracji CMYK i z podstawową automatyzacją, jednak teraz rozważamy instalację kolejnych dwóch kolorów, które umożliwią nam dodatkowe poszerzenie gamutu barwnego do 95 proc. przestrzeni Pantone, a także zautomatyzowanego podawania podłoży – mówi Mal McGowan. – Wydruki z systemu Nozomi sprzedajemy jako 

Nozomi Print, czyli tak naprawdę jako osobny produkt. Wszystkie wieloprzebiegowe drukarki flatbed dostępne na rynku oferują podobną jakość druku na tekturze falistej, od której Nozomi odbiega wyraźnie na plus. Nozomi daje coś więcej – wysoki połysk i głębię barw przewyższającą nawet druk offsetowy. Ta maszyna pozwoliła nam utrzymać satysfakcjonujące marże oraz otworzyła przed nami zupełnie nowe rynki zbytu. EFI Nozomi to już nie jest projekt – to technologia gotowa do produkcji na skalę przemysłową, to technologia przyszłości.

W odpowiedzi na trendy

Według szacunków firmy EFI technologia single pass Nozomi jest konkurencyjna do wielkości zamówienia rzędu 20 tys. m2, a jeśli dodatkowo uwzględnia ono druk kolorem białym lub dzięki 

Nozomi można zadrukowywać podłoże niższej jakości niż w przypadku offsetu, to punkt przecięcia znajduje się na poziomie 32 tys. m2. W porównaniu z technologią multi-pass, czyli ruchomej głowicy drukującej przesuwającej się nad podłożem, punkt opłacalności technologii single pass jest usytuowany nawet kilkunastokrotnie wyżej – co zdaniem amerykańskiego producenta pozwala konkurować z technologią flexo HD. 

Firma EFI szacuje, że globalny rynek opakowań wart jest 525 mld USD, zaś tych wykonanych z tektury falistej – 130 mld USD. Wolumen tego segmentu to 250 mld m2 – około 80 proc. opakowań jest zadrukowywanych, choć druk wielobarwny wysokiej jakości stanowi zaledwie 10 proc. – mówi Javier Quesada, dyrektor w dziale Injekt Packa-ging Business w firmie EFI. – Rośnie on jednak bardzo dynamicznie – w Europie w tempie 22 proc. rocznie, co jest związane z rewolucją w e-handlu i rynkowymi trendami. A te bardzo tekturze falistej sprzyjają – jest materiałem ekologicznym, lekkim, wytrzymałym, a jednocześnie dobrze chroniącym zapakowany produkt. Właściciele marek coraz chętniej wykorzystują opakowania typu shelf-ready, na popularności zyskują także personalizacja i wersjonizacja opakowań. Firma EFI ocenia, że wartość rynku, na którego potrzeby odpowiada system Nozomi, to nawet 9 mld USD.

Nie tylko maszyna

Firma EFI dedykuje platformie Nozomi najbardziej zaawansowaną wersję serwerów Fiery, która pozwala na optymalne wykorzystanie jej możliwości produkcyjnych. Wydajne i niezawodne workflow to również kluczowa sprawa na bardzo konkurencyjnym rynku przetwórstwa tektury falistej; w ofercie amerykańskiego koncernu można znaleźć oprogramowanie EFI Corrugated Packaging Suite, oparte na MES (Manufacturing Execution System – systemie zarządzania produkcją), optymalizujące procesy produkcyjne i oferujące pełen pakiet narzędzi, doskonale ze sobą współpracujących i pozwalających na maksymalizację wydajności, dzięki którym Nozomi C18000 może drukować inną wersję każdego arkusza bez najmniejszej utraty wydajności. Oprócz nowej maszyny i systemów Fiery, McGowans Print wykorzystuje również oprogramowanie EFI do sterowania swymi internetowymi operacjami web-to-print.  AN

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>