Kolejny krok
6 Dec 2016 14:50
W ramach prac nad utworzeniem Branżowego Funduszu Poręczeń Kredytowych dla Poligrafii, 5 maja br. odbyło się spotkanie Komitetu Organizacyjnego z grupą ponad dwudziestu dostawców materiałów, maszyn i urządzeń oraz usług, działających na rzecz środowiska poligraficznego.
Głównym celem spotkania była dyskusja nad możliwością włączenia tych firm w program popularyzacji idei Branżowego Funduszu Poręczeń Kredytowych dla Poligrafii. Po prezentacji aktualnej sytuacji branży i ogólnych zasad funkcjonowania przyszłego funduszu uzgodniono, że istotnym elementem przygotowania środowiska do powołania funduszu będzie cykl siedmiu spotkań. Pod wspólnym hasłem „Poligrafia – damy radę” odbędą się one w pierwszej połowie czerwca br. w najważniejszych ośrodkach przemysłu poligraficznego w Polsce.
W trakcie dyskusji podkreślono, że utworzenie takiego funduszu jest niezbędne dla dalszego dobrego prosperowania krajowego przemysłu poligraficznego. Co więcej, dobro branży wymaga natychmiastowego wspólnego działania wszystkich podmiotów, zarówno przedsiębiorstw produkcyjno-usługowych, jak i dostawców. Ci ostatni zdecydowali się wesprzeć materialnie Komitet Organizacyjny w fazie przygotowania funduszu do rejestracji.
Pierwsze spotkanie z zapowiadanego cyklu odbyło się 1 czerwca w warszawskim klubie Rio, gromadząc ponad 100 przedstawicieli firm i organizacji branżowych. Obecni byli także: Dariusz Szymczycha, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego; Jeremi Mordasewicz, ekspert z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan oraz Stefan Rynowiecki, dyrektor Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości.
Witając zebranych Jacek Kuśmierczyk, prezes firmy Grafikus i kanclerz Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga podkreślił, że inicjatywa utworzenia Funduszu zyskała już poparcie wielu firm, a także organizacji takich jak Polska Izba Druku, Zrzeszenie Polskich Fleksografów oraz Stowarzyszenie Sitodruku i Druku Cyfrowego. Przypomniał także, że według przewidywań ekspertów najmocniejsze załamanie rynku czeka nas latem i dotknie ono także sektora poligraficznego. Stwierdził, że jego zdaniem nawet 30% firm obecnie działających na rynku może zniknąć.
Lech Kukliński, ekspert finansowy, wykładowca SGH i b. wiceprezes HSBC Bank Polska przedstawił zebranym prognozy dotyczące kryzysu na rok 2010 i jego wpływu na politykę i strategię banków, a w konsekwencji na kondycję gospodarki, również branży poligraficznej.
Tomasz Mospan, prezes firmy Follak, zaprezentował ideę Funduszu Poręczeń Kredytowych dla Poligrafii zaznaczając, że bez pozyskania środków publicznych (BGK, EBOiR, ew. środki UE) projekt nie ma szans powodzenia. Wspomniał także o dywersyfikacji udziałów, wg której wartość pojedynczego udziału mogłaby wynosić 10 tys., 5 tys. oraz 2,5 tys. zł, co ułatwiłoby przystąpienie do Funduszu nawet najmniejszym firmom.
O zgodności projektu z obowiązującymi regulacjami prawnymi mówił mec. Leszek Czarny, a o jego aspektach finansowych – ponownie L. Kukliński.
Na zakończenie inicjatorzy projektu – J. Kuśmierczyk i T. Mospan – apelowali do obecnych o podpisywanie deklaracji przystąpienia do Funduszu podkreślając, że nie pociąga to za sobą żadnych zobowiązań finansowych.
Spotkanie uwieńczyła uroczystość pasowania Jeremiego Mordasewicza na Kawalera Bractwa Gutenberga. DA, IZ