Komori dla szejków i Interaku
6 Dec 2016 14:49
3 czerwca br. firma Komori Corporation ogłosiła inwestycję 10 mld jenów, które zostaną przeznaczone na ostatnią fazę budowy fabryki Tsukuba. Inwestycja ruszy we wrześniu bieżącego roku, a jej zakończenie przewidywane jest na grudzień 2009.
Po przebudowie powierzchnia obecnego zakładu zostanie podwojona, a w związku z tym Tsukuba – obiekt reprezentacyjny firmy Komori w Japonii – stanie się największą na świecie fabryką produkującą maszyny drukujące.
Firma Komori wciąż doświadcza silnego wzrostu na ogólnoświatowym rynku, zwłaszcza poza Japonią. W związku z tym przeczuwamy, że w najbliższej przyszłości dojdzie do wzrostu zapotrzebowania na nasze maszyny arkuszowe i arkuszowe offsetowe. Nowe urządzenia Komori odpowiadają na potrzeby rynku między innymi w zakresie automatyzacji, elastyczności konfiguracji oraz wysokiej jakości. Naszym ogólnym celem jest natomiast osiągnięcie 30% udziału w rynku w ciągu kolejnych 5 lat – mówi Yoshiharu Komori, prezes i CEO Komori Corporation.
Fabryka Tsukuba rozpoczęła produkcję w grudniu 2005 r., co było związane z rosnącą popularnością maszyn arkuszowych serii B1 Lithrone S40 i chęcią odpowiedzi na rosnący na nie popyt. Faza trzecia rozbudowy fabryki zwiększy jej powierzchnię o 27 000 m², czego skutkiem będzie zwiększenie powierzchni całkowitej do 60 000 m² bardzo nowoczesnych wnętrz oraz integracja produkcji, montażu, testowania, badań i rozwoju, demonstracji oraz szkoleń w jedno wysoko zautomatyzowane działanie. Ponadto produkcja maszyn arkuszowych offsetowych oraz maszyn do wytwarzania banknotów zostanie przeniesiona z fabryki Sekiyado do rozbudowywanego zakładu, gdzie Komori ma zamiar skupić produkcję wszystkich maszyn do dużego formatu w jednym miejscu. Dzięki temu proces produkcji zostanie uproszczony oraz zmniejszy się koszt wytwarzania maszyn. Fabryka Sekiyado skupi się natomiast na produkcji części. Z kolei montaż maszyny Lithrone S29 przejmie fabryka Yamagata.
Kolejnym przedsięwzięciem firmy Komori ma być inwestycja 1,5 mld jenów w międzynarodowe centrum technologii graficznej (Graphic Technology Center) w Tsukuba, w którym możliwe będzie prezentowanie różnych typów maszyn oraz przeprowadzanie szkoleń. W ciągu kolejnych kilku lat regionalne centra technicznego wsparcia firmy Komori (Komori Technical Service Center) mają powstać na całym świecie, poczynając od Pragi i Kuala Lumpur jeszcze w tym roku.
Przychody netto ze sprzedaży wzrosły w firmie Komori przez miniony rok o 9% – ze 142 mld do 155 mld jenów. W ciągu ostatnich pięciu lat obroty ze sprzedaży wzrosły o prawie 65%. 73% całkowitego obrotu, w porównaniu z 66% w roku ubiegłym, firma Komori zawdzięcza ekspansji międzynarodowej. Ameryka, szczególnie Ameryka Południowa i Łacińska, stanowi ważny rynek. Udział sprzedaży na rynku europejskim wzrósł natomiast z 24% do 33%.
Także inne regiony odnotowały znaczny wzrost: z 18% całkowitej sprzedaży w 2007 roku do 34% w br. W szczególności są to Indie, Korea Południowa, Oceania oraz kraje należące do Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).
Na targach drupa 2008 Komori zaprezentowała technologię nowej generacji LS40, którą wykorzystuje maszyna Lithrone SX40 drukująca z prędkością 18 000 ark./h. Ponadto szybki i automatyczny podajnik płyt (F-APC, wraz z możliwością ich usuwania) zwiększa szybkość pracy maszyny. Zmiana 6 płyt w maszynie Lithrone SX40 trwa około 2 minut, natomiast wykorzystywanie nowego inteligentnego systemu KHS-Al redukuje czas ich zmiany o 35%. Wszystkie procesy maszyny sterowane są poprzez automatyczny i zaawansowany ekran dotykowy. Oprócz maszyny Lithrone SX40 Komori zaprezentowała na drupie 2008 także swój najnowocześniejszy system drukowania oraz osiem innych maszyn drukujących – począwszy od urządzeń do małego formatu typu Spica 529P, a skończywszy na 16-stronicowych maszynach Systems 38S.
drupa 2008 zakończyła się dla Komori sukcesem. Firma podpisała dwa znaczące kontrakty – z M/S Golden Inline Printing Press mieszczącą się w Arabii Saudyjskiej oraz z polską drukarnią katalogów i magazynów Interak.
Firma M/S Golden Inline Printing Press zamówiła 6-kolorową maszynę Lithrone LS 640 z opcją powlekania i suszenia podczerwienią. Drukarnia Interak, w ramach swojej strategii ekspansyjnej, zakupiła natomiast cztery maszyny drukujące: Lithrone SX29 umożliwiającą foliowanie na zimno, tłoczenie i wykrawanie; 10-kolorową Lithrone S540SP z opcją dwustronnego powlekania oraz maszyny Lithrone S840P i Lithrone S1040P – każda z opcją powlekania. Firma Komori jest naszym strategicznym partnerem, a dzięki tej współpracy możemy się rozwijać i budować ofertę lepiej dostosowaną do indywidualnych potrzeb klientów – podsumowuje zakup nowoczesnych maszyn Andrzej Krzewina, prezes drukarni Interak.
Zakupione przez Interak urządzenia zostaną dostarczone i zainstalowane przez firmę Reprograf, będącą dystrybutorem marki Komori w Polsce.
Na podstawie informacji firmy Komori i „drupa report daily” z 11.06.08 opracowała DA