Konferencja wklęsłodrukowa
6 Dec 2016 14:44
Europejskie Stowarzyszenie Wklęsłodruku (ERA) stało się dla firm drukujšcych opakowania bšd z nimi zwišzanych jednym z najważniejszych miejsc wymiany informacji, m.in. poprzez organizowanie corocznych konferencji. Taka konferencja odbyła się przed kilkoma miesišcami i była okazjš do oceny aktualnej sytuacji i tendencji rozwoju oraz innowacji technicznych.
O ile jeszcze niedawno mówiono o odradzaniu się wklęsłodruku opakowaniowego, to teraz można uznać, że ten proces został z powodzeniem zakończony. wiadczy o tym nie tylko preferowanie tej techniki drukowania przez użytkowników opakowań, lecz także inwestowanie w rozwój techniczny przez dostawców maszyn, urzšdzeń i materiałów. Dzięki temu wklęsłodruk jest traktowany równorzędnie z innymi technikami.
Przykładem inwestowania w tę technikę mogš być najnowsze generacje maszyn drukujšcych firm Wind-mller & Hlscher, Rotomec, Schiavi czy Uteco, technika termicznego grawerowania cylindrów opracowana przez firmy Creo i Acigraf lub automatyczna linia do wykonywania form drukowych (cylindrów) opracowana wspólnie przez firmy Hell Gravure Systems, Bauer i Kaspar Walter. Z tš włanie liniš produkcyjnš oraz z rotacjš wklęsłodrukowš T21 firmy Schiavi mogli zapoznać się uczestnicy konferencji zorganizowanej przez ERA w firmie Wipak Walsrode (Niemcy). Firma ta produkuje rocznie 30000 cylindrów wklęsłodrukowych, które w 95% sš przeznaczone do drukowania opakowań giętkich.
W referacie wprowadzajšcym prelegent omówił utrzymujšcy się proces konsolidacji europejskich firm drukujšcych opakowania jako konsekwencję globalnej strategii międzynarodowych koncernów spożywczych, farmaceutycznych i tytoniowych. Innym tematem referatu był szybko rosnšcy rynek opakowań w Europie Wschodniej i w Rosji. Dla przykładu: w Rosji firma Amcor zainwestowała w drukarnię opakowań giętkich, która będzie wyposażona w dwie jedenastokolorowe rotacje wklęsłodrukowe, maszynę do kaszerowania oraz bobiniarki. Dzięki temu będzie można szybciej i sprawniej reagować na potrzeby klientów oraz produkować znacznie taniej. To oczywicie nie zaspokaja pełnych potrzeb Rosji w zakresie wysokojakociowego wklęsłodruku, a więc konieczne będš dalsze inwestycje.
Interesujšca była ocena rozwoju rynku opakowań i ogólnych tendencji w gospodarce krajów Unii Europejskiej. W okresie najbliższych dziesięciu lat oczekuje się wzrostu ekonomicznego wynoszšcego 4-6%. W ostatnim dziesięcioleciu w państwach rodkowoeuropejskich UE wzrost ten był o 1,5-2,5% wyższy niż w ăstarychÓ państwach Unii. Istnieje przy tym cisły zwišzek między ogólnym rozwojem a rozwojem rynku opakowań: przy wzrocie gospodarki o 1% wzrost w zakresie opakowań wynosi 2%. Przyczynš tego sš między innymi różnice w zużyciu na głowę mieszkańca; gdy w zachodniej Europie wynosi ono ok. 150 kg i w zasadzie nie ulega już znacznemu wzrostowi, to np. w Polsce wynosi dopiero 78 kg. Europejski rynek opakowaniowy ma łšczne możliwoci przerobu ok. 127 miliardów euro i wykazuje roczny wzrost 6-10%.
Z porównania dwóch czołowych technik drukowania opakowań Đ wklęsłodruku i fleksografii Đ wynika, że przy produkcji opakowań giętkich oraz opakowań do papierosów wklęsłodruk nadal utrzyma swojš silnš pozycję. Przyczynia się do tego głównie tendencja do większej iloci ilustracji czy grafiki, większej liczby farb specjalnych oraz do łšczenia inline drukowania z kaszerowaniem i lakierowaniem. Ważnym czynnikiem jest tu także wyższa jakoć. Wklęsłodruk bardzo dobrze nadaje się też do stosowania różnych metod zabezpieczajšcych jako ochrony przed podróbkami bšd do wprowadzania szczególnych informacji, np. na opakowaniach wyrobów tytoniowych. Dotyczy to także sytuacji, gdy potrzebne sš doskonała reprodukcja, wysoka wytrzymałoć na nakład i czyste, klarowne barwy.
Więcej szczegółów z konferencji ERA zawiera artykuł ăErfolgreich denn jeÓ (cz. I) Ansgara Wessendorfa we ăFlexo+Tief-DruckÓ nr 1/2005.
Opracował ZZ