Kontaktowe i bezkontaktowe czyszczenie wstęgi
6 Dec 2016 14:59
Minimalizacja odpadów oraz zwiększanie produktywności to kluczowe priorytety przetwórców etykiet, którzy często mają problemy z wyborem właściwego sposobu oczyszczania wstęgi w procesie produkcyjnym.
Maszyny wąskowstęgowe używane przez producentów etykiet tradycyjnie wykorzystują systemy kontaktowe bazujące na lepkich rolkach, pozwalające na efektywną eliminację zanieczyszczeń – wyjaśnia Nigel Taylor z firmy Meech International. – Ta metoda gwarantuje doskonałe oczyszczenie wstęgi i zazwyczaj jest wykorzystywana do podłoży z tworzyw sztucznych. Do innych mediów, takich jak papier czy karton, które zwykle charakteryzują się wyższym poziomem zanieczyszczenia, przeznaczone są kontaktowe lub bezkontaktowe systemy podciśnieniowe. W branży poligraficznej, a w szczególności etykietowej najczęściej stosowane systemy kontaktowe firmy Meech to TakClean (klejąca rolka) oraz VacClean (system ssący). System TakClean wykorzystuje rolki elastomerowe, których zadaniem jest usuwanie suchych, niezwiązanych z podłożem zanieczyszczeń z przesuwającej się wstęgi, które następnie przekazywane są na klejące role, gdzie są zatrzymywane. Budowa systemu pozwala operatorowi na ocenę zanieczyszczeń zbierających się na roli, ma on jednak swoje wady. Systemy kontaktowe gwarantują doskonałe oczyszczanie pod warunkiem, że są regularnie sprawdzane i wymieniane – wyjaśnia Nigel Taylor. – Jeśli brakuje systematyczności, wydajność rolek stopniowo spada aż do wymiany podłoża klejącego, po którym wraca do 100 proc. Kontaktowe systemy bazujące na lepkich rolkach nie są więc najlepszym wyborem w przypadku silnie zanieczyszczonych podłoży.
Zdaniem firmy Meech International w takich sytuacjach lepiej sprawdzą się systemy bezkontaktowe lub kontaktowe wykorzystujące podciśnienie do zbierania zanieczyszczeń, jako że na ich wydajność nie wpływa stopień zabrudzenia podłoża. Nie ma także konieczności okresowej wymiany materiałów eksploatacyjnych, jakimi są np. rolki klejące, co wpływa na zmniejszenie kosztów stałych. CyClean, najnowszy bezkontaktowy system oczyszczania wstęgi firmy Meech, pozwala na usunięcie zanieczyszczeń o średnicy poniżej 1 mikrona i wykorzystuje dynamiczne cząsteczki płynne w celu osiągnięcia jeszcze wyższego poziomu czystości dla aplikacji etykietowych. Nigel Taylor podkreśla, że w celu zapewnienia maksymalnej wydajności druku wstęgowego system oczyszczający powinien być zainstalowany jak najbliżej krytycznego miejsca dla danej aplikacji. W przypadku druku wąskowstęgowego najbardziej typowym rozwiązaniem jest instalacja systemu oczyszczania przed pierwszą stacją drukującą oraz systemów kontroli wyładowań elektrostatycznych przed każdą kolejną stacją drukującą. Taka konfiguracja gwarantuje, że wstęga na każdym etapie procesu drukowania jest wolna od wyładowań elektrostatycznych, które mogłyby przyciągnąć zanieczyszczenia. Systemy oczyszczania wstęgi muszą działać dwutorowo w celu zapewnienia pożądanego efektu – konkluduje Nigel Taylor. – Graniczna warstwa powietrza na wstędze musi zostać przełamana, umożliwiając usunięcie zanieczyszczeń znajdujących się zarówno nad nią, jak i pod nią. To jednak połowa sukcesu – aby ich usunięcie było skuteczne, ładunek elektrostatyczny na wstędze musi zostać zneutralizowany. Tylko taki system zagwarantuje nieskazitelną wstęgę, która jest kluczowa dla otrzymania etykiet wysokiej jakości, oczekiwanej przez właścicieli marek. AN