Krowa z cyfrowym paszportem
6 Dec 2016 14:44
Jak nietrudno zaobserwować, druk cyfrowy wchodzi coraz mielej w obszary zarezerwowane dotychczas dla tradycyjnej poligrafii. Jest też wiele dziedzin, w których bez druku cyfrowego po prostu nie sposób się obejć. Niektóre z zastosowań tej technologii bywajš zaskakujšce, czego jeden z przykładów można znaleć w Polskiej Wytwórni Papierów Wartociowych.
Dwie drukarki Oc 8465 sš tu stosowane do drukowania personalizowanych paszportów dla bydła.
Te urzšdzenia pracujš u nas już trzeci rok i wykonalimy na nich ponad 8 mln druków Đ mówi Sebastian Niemand, specjalista technolog w pionie Centrum Personalizacji Dokumentów PWPW.
Paszporty dla bydła zostały wprowadzone przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w roku 2002, a ich druk rozpoczšł się w kwietniu 2003. Było to zwišzane z naszym wejciem do Unii Europejskiej i z dopłatami dla rolników.Taki paszport to arkusz formatu A5, na którym sš umieszczone wszystkie dane o pochodzeniu zwierzęcia, jego matce oraz włacicielach. Jeli rolnik chce sprzedać krowę, nawet na terenie kraju, musi dysponować takim paszportem; jest on obowišzkowy dla każdej sztuki. Wišże się to oczywicie również z ochronš przed BSE, czyli ăchorobš szalonych krówÓ. Włanie dzięki temu paszportowi można przeledzić całš drogę zwierzęcia, jeżeli krowa zmieniała włacicieli i w przypadku choroby wykryć, w którym stadzie nastšpiło zakażenie.
Podobne paszporty, w formie ksišżeczki, majš też konie.
Paszporty sš wymogiem Unii i funkcjonujš w każdym z jej krajów. Ich drukowanie jest realizowane różnymi sposobami. Nasz rozmówca podaje przykład Holandii, gdzie stosowany jest również druk cyfrowy wykonywany w trybie ăna żšdanieÓ, czyli rolnik zgłasza krowę i od razu odbiera paszport w formacie A4.
W zwišzku z tym nowym zadaniem w PWPW został wydzielony dział, który zajmuje się personalizacjš paszportów dla bydła.
Potrzebowalimy wysoko wydajnych, niezawodnych urzšdzeń Đ mówi Sebastian Niemand. Đ Przeprowadzane były testy różnych maszyn; drukarki Oc najlepiej spełniły nasze wymagania postawione przy realizacji tego projektu.
Maszyny Oc sš używane tylko do tego celu. Na poczštku, gdy ruszyła akcja wydawania paszportów, potrzebowalimy urzšdzeń, które byłyby w stanie pracować praktycznie 24 godziny na dobę Đ i tak było w cišgu pierwszych 2-3 miesięcy. W tym czasie wydruk realizowały dodatkowe dwie drukarki dostawione przez firmę Oc w celu rozładowania zwiększonego zapotrzebowania na paszporty ze strony ARiMR Đ tłumaczy nasz rozmówca. Đ Obecnie sytuacja się ustabilizowała i wykonujemy 150-200 tys. wydruków miesięcznie. Produkcja paszportów realizowana jest zwykle w 1-2 dni od wpłynięcia zamówienia, a o wysokiej jakoci produktu wiadczy fakt, że do tej pory nie wpłynęła żadna reklamacja na wyprodukowany przez PWPW SA paszport. Urzšdzenia sprawujš się doskonale i trzeba podkrelić, że serwis jest naprawdę na każde wezwanie i przede wszystkim jest kompetentny, co dla nas dużo znaczy, bo nie zdarzyło się nigdy, żeby przestój trwał dłużej niż 5-6 godzin.
Drukarki współpracujš z systemem kopertujšcym; wykorzystywany jest system KERN 2500. Dane spływajš w formie elektronicznej z ARiMR, w PWPW sš wczytywane do systemu produkcyjnego, następnie na ich podstawie sš generowane zadania wydruku i kierowane na drukarki. Potem następuje kopertowanie wraz z umieszczeniem adresu i przesyłki sš odbierane przez Pocztę Polskš, która rozsyła je bezporednio do rolników. IZ