Książka to nie rzecz, to wydarzenie!
16 Nov 2018 11:33

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie dają zwiedzającym niepowtarzalną możliwość wyjątkowego kontaktu z książką. To czterodniowe spotkanie buduje mocne przekonanie, że książka nie jest tylko rzeczą, ale wydarzeniem, które dostarcza wielu estetycznych wrażeń.

Około 68 000 odwiedzających, 781 autorów, 1000 godzin programu towarzyszącego, 615 wystawców z 20 krajów, w tym m.in. z Wielkiej Brytanii, USA, Gruzji, Hiszpanii, Rumunii i Chile oraz Gość Honorowy – Szwecja. 22. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie po raz kolejny udowodniła, że ludzie chcą spotykać się z książką i łakną bezpośredniego kontaktu z literaturą. Czytelnictwo wcale nie umiera, wręcz przeciwnie, ma się całkiem dobrze.

God morgon!

W tym roku tradycyjna już formuła oznajmiająca rozpoczęcie prawdziwego święta literatury wybrzmiała w języku szwedzkim. Wszystko dlatego, że ten skandynawski kraj, słynący z kryminałów, w których budowany jest unikatowy klimat, a skrzętnie snute intrygi trzymają czytelników w napięciu do ostatniej strony, został Gościem Honorowym 22. edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Literatura szwedzka jest niezwykle popularna w Polsce. To zasługa fantastycznej pracy tłumaczy, wydawców i entuzjastów, którzy ją promują – mówił podczas ceremonii otwarcia Stefan Gullgren, ambasador Szwecji w Polsce.

W swoim wystąpieniu podkreślił również, że Szwedzi są narodem, któremu książki i czytelnictwo są szczególnie bliskie już od najmłodszych lat: Średni czas czytania książek w Szwecji to 20 minut dziennie. Nawyki czytelnicze wyrabia się już od najmłodszych lat, m.in. dzięki prężnie działającym bibliotekom. (...)

Głos zabrał również prof. Jacek Majchrowski, prezydent Miasta Krakowa, który docenił organizację targów oraz atrakcyjność wydarzeń towarzyszących: Targi Książki są wyjątkową imprezą, nie tylko ze względu na wielkość, ale dlatego, że jest to impreza głęboko przemyślana od początku do  końca, gdyż mamy tu do czynienia z całym szeregiem imprez towarzyszących, które dopełniają całą imprezę.

Literaccy mistrzowie w swoim fachu

Już od wielu lat na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie można spotkać najważniejsze literackie postacie polskiego i światowego rynku. W tym roku nie mogło być inaczej. Katarzyna Bonda, Jerzy Pilch, Olga Tokarczuk czy Szczepan Twardoch to autorzy, których wielbicielom polskiej literatury przedstawiać nie trzeba.

Åsa Lind, przedstawicielka szwedzkiej literatury, która po raz pierwszy uczestniczyła w Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, była pod wrażeniem tego, jak wysoki poziom reprezentują polscy czytelnicy: Spotkania z czytelnikami, które mam w Polsce, zdecydowanie wybijają się na tle innych. Są naprawdę bardzo interesujące. Publiczność, która bierze w nich udział, jest niezwykle ciekawa. Czytelnicy, z którymi się spotykam, są bardzo oczytani i zorientowani w świecie literatury. (...)

Ambasadorzy Targów Książki w Krakowie

Niezwykle ważnym elementem inauguracji tegorocznej edycji było ogłoszenie tytułów Ambasadorów Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Wyróżnienie, przyznawane od 2011 roku, otrzymują osoby wspierające ideę Targów oraz promujące czytelnictwo. W tym roku taki tytuł otrzymali: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz – dyrektor, redaktor naczelna Programu 2. Polskiego Radia, pomysłodawczyni wielu festiwali, Jerzy Fedorowicz – aktor, reżyser i poeta oraz youtuberki Anna Bartłomiejczyk i Marta Gajewska, które prowadzą prężnie rozwijający się kanał książkowy Bestselerki.

Nagroda w Konkursie im. Jana Długosza

64 tytuły, 10 finalistów, 30 000 zł nagrody i jeden zwycięzca – pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, podczas uroczystej gali, poznaliśmy tegorocznego laureata 21. Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza. Statuetka wykonana przez śp. prof. Bronisława Chromego trafiła do Moniki Bobako, autorki książki „Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej”.

W jury Konkursu zasiedli przedstawiciele świata nauki i kultury pod przewodnictwem prof. dr. hab. Władysława Stróżewskiego z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Sto lat niepodległej Polski

Podczas 22. edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie wydawnictwo BOSZ zaprezentowało niezwykły album z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości: „Polska – 100 lat”. Jak mówił Bogdan Szymanik, właściciel wydawnictwa BOSZ, jest to rzecz absolutnie wyjątkowa. Stworzyliśmy pewną koncepcję książki, czyli podzieliliśmy całą historię naszego stulecia na 5 zasadniczych rozdziałów: historia i polityka, społeczeństwo, gospodarka, nauka oraz kultura. W ramach każdego z tych działów powstało między 6 a 10 esejów na wybrane tematy. Książka liczy aż 600 stron, zawiera 700 fotografii i jak zauważył jeden z autorów, waży ponad 6 kg. Trzeba pamiętać, że taką książkę wydaje się raz na sto lat. Nie można się zatem dziwić, że ma tak godne wymiary. Album „Polska – 100 lat” został wydany zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Celem zasadniczym było bowiem to, żeby książka w wersji angielskiej promowała Polskę, budowała jej wizerunek czy też poprawiała go tu i ówdzie.

Książki są bramą

W dobie urządzeń mobilnych, dominacji „pisma obrazkowego”, filmów i innych form interaktywnych wydawać by się mogło, że książka odchodzi do lamusa. Jak złudne to wrażenie, po raz kolejny udowodniły Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Arturo Perez Reverte w „Królowej Południa” pisał, że „książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę”. Te właśnie słowa były hasłem przewodnim 22. edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie i doskonale oddały klimat związany z odkrywaniem nowej literatury. 

Opracowano na podstawie materiałów organizatora