Sytuacja na rynku wydawniczym w Polsce jest obecnie dość złożona i dynamiczna. Z jednej strony widoczny jest wzrost zainteresowania czytaniem, szczególnie wśród młodszych pokoleń. Sprzyja temu rozwój nośników elektronicznych, takich jak e-booki czy audiobooki, a także liczne inicjatywy promujące czytelnictwo. Z drugiej strony rynek ten zmaga się z kilkoma wyzwaniami.
Wzrost kosztów produkcji: podwyżki cen papieru, energii i płacy minimalnej znacząco podnoszą koszty wydawnicze, co przekłada się na wyższe ceny dla konsumentów.
Rośnie popularność zakupów online, co wymaga od wydawców i księgarń dostosowania swoich strategii sprzedaży. Tu z pomocą przychodzą atramentowe technologie druku cyfrowego umożliwiające druk na żądanie w niewielkich nakładach. To doskonałe narzędzie dla niezależnych wydawnictw, które często publikują książki niszowe i trudno dostępne w dużych sieciach księgarskich lub promują self publishing. Ale i drukarnie obsługujące duże wydawnictwa o ugruntowanej pozycji rynkowej mogą zyskać dzięki rozwiązaniom druku cyfrowego, ponieważ również odczuwają ogólne zmniejszenie nakładów.
Jakie przewagi ma druk cyfrowy nad klasycznym offsetowym?
Przede wszystkim krótki czas produkcji. Przykładem może być system rolowy Ricoh Pro VC80000, który drukuje w kolorze z pręd- kością ponad 200 tys. stron B5 na godzinę. W ciągu jednego dnia, a nawet kilku godzin można wyprodukować osiemset 250-stronicowych książek – w przypadku offsetu proces ten trwałby co najmniej kilka dni. Druk cyfrowy pozwala na kontrolowanie cyklu życia publikacji, umożliwiając szybkie dodruki w miarę rosnącego zainteresowania, co minimalizuje zaleganie zapasów magazynowych. Ważnym aspektem jest także zmniejszenie zajmowanej powierzchni. Wspomniany system jest najmniejszą maszyną w swojej klasie z dupleksem w dwóch wieżach na długości niecałych 10 m.
Obsługa systemów cyfrowych jest znacznie prostsza od obsługi maszyn offsetowych. Nie wymaga od operatora wiedzy specjalistycznej. Atramentowy system druku cyfrowego z roli zapewnia wysoce wydajną pracę i elastyczność aplikacji. Dzięki unikalnej rodzinie narzędzi programowych i sprzętowych zapewnia zwiększoną automatyzację produkcji, kontrolę jakości druku i komunikację z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i analizy danych, które zapewniają przewidywalne i powtarzalne wyniki przy minimalnej interwencji operatora. System Ricoh Pro VC80000 został zaprojektowany z myślą o produkcji wysokiej jakości materiałów do marketingu bezpośredniego, kolorowych książek, katalogów, czasopism i materiałów reklamowych drukowanych na nośnikach powlekanych o gramaturze do 300 g/m2.
Oczywiście w przypadku urządzeń rolowych konieczne jest włączenie do procesu produkcji książek innych rozwiązań cyfrowych, umożliwiających druk okładek. Dotychczas firma Ricoh posiłkowała się arkuszowymi urządzeniami tonerowymi. Większość drukarni dziełowych w Polsce posiada rozwiązania tej marki w tej właśnie technologii.
Od tego roku można jednak drukować okładki przy użyciu atramentowego systemu arkuszowego Ricoh Pro Z75 B2. To doskonałe rozwiązanie uzupełniające park maszyn drukarni offsetowej, oferujące niskie koszty eksploatacji i wysoką wydajność druku atramentowego. Pozwala uzyskać wysoką jakość produkcji przy utrzymaniu szybkiej realizacji zadań oraz obniżeniu nakładu pracy ze strony operatora, bez konieczności zmian dotychczasowych rozwiązań finishingu. Założenia tego systemu są podobne do założeń urządzeń rolowych – system umożliwia drukarni obsługę krótkich nakładów, skraca czas realizacji zamówień, zwiększa marże i usprawnia obsługę klientów.
Ricoh Pro™ Z75 wzbogaci produkcję poligraficzną dzięki swoim możliwościom
– Oferuje prędkość druku do 4500 arkuszy na godzinę lub 2250 arkuszy na godzinę w druku dwustronnym.
– Głowice piezoelektryczne ze stali nierdzewnej zapewniają rozdzielczość natywną 1200 dpi przy wszystkich prędkościach z czterokolorowymi atramentami pigmentowymi (CMYK), a opatentowany system suszenia sprawia, że wydruki można poddać natychmiast dalszemu wykańczaniu.
– Obsługuje szeroką gamę podłoży, m.in. niepowlekane, powlekane do druku atramentowego, papiery offsetowe, nośniki o gramaturze do 400 g/m2 i maksymalnym rozmiarze arkusza 585 mm x 750 mm.
Drukowanie książek atramentem staje się więc faktem. Od wnętrza po okładkę, te etapy druku mogą zostać wykonane na współpracujących ze sobą cyfrowych urządzeniach atramentowych. Oczywiście bestsellery nadal drukowane będą na offsecie, ale ogólne zmniejszenie nakładów, konieczność szybkiego reagowania na zmiany rynkowe i skrócenie łańcuchów dostaw, a przede wszystkim możliwość ograniczenia obowiązków operatora powodują, że atramentowe systemy cyfrowe coraz częściej współegzystują z offsetem w nowoczesnych drukarniach dziełowych.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Ricoh