Książki u czytelników, a nie w magazynach
6 Dec 2016 14:48
Produkcja dziełowa w technologii druku cyfrowego charakteryzuje się jednym z najwyższych potencjałów wzrostu – i to nie tylko z powodu opłacalności w przypadku niskich nakładów. Wybiegając daleko poza sam proces drukowania, profity mogą być osiągane podczas całego cyklu życia książki. Océ pokaże te możliwości na drupie 2008 na przykładach 4 systemów workflow stworzonych z myślą o cyfrowej produkcji książek na żądanie.
Trendy w branży wydawniczej są jasne jak słońce: ilość nowych tytułów stale rośnie przy jednoczesnym spadku wysokości nakładów. Rosnąca presja na skrócenie czasu produkcji to kolejne wyzwanie dla przemysłu poligraficznego. W nadchodzących latach cyfrowe technologie druku zdobędą istotny udział w rynku – i to kosztem technologii tradycyjnych – prognozuje Peter Wolff, wiceprezes działu Graphic Arts Océ.
Trend 1: niskonakładowy druk cyfrowy
Druk cyfrowy umożliwia produkcję krótkich serii i natychmiastowy dodruk na żądanie pojedynczych kopii dzięki automatycznym systemom zamawiającym w internecie, kiedy tylko stan magazynowy spadnie poniżej pewnego poziomu. To się nazywa elastyczność! Ale czy za nią trzeba słono płacić? Wręcz przeciwnie – twierdzi Peter Wolff. – Nie ma sensu porównywanie kosztu druku pojedynczej strony w technologii cyfrowej i tradycyjnej. Jeśli rozważymy każdy etap w łańcuchu produkcyjnym, cyfrowa produkcja dziełowa okaże się alternatywną propozycją.
Rzeczywiście cyfrowy druk książek jest jednym z obszarów, w którym ta technologia może pokazać swoją siłę. Dane mogą być przekazywane bezpośrednio do systemu workflow, a wydruk może być oprawiany inline, co eliminuje konieczność tworzenia introligatorni. Proces jest więc szybszy, a obsługa mniej liczna, podobnie jak maszyny. Peter Wolff stwierdza: Z punktu widzenia wydawcy nie ma różnicy w łańcuchu produkcyjnym w technologii cyfrowej i konwencjonalnej. Przewaga cyfry polega na niższym poziomie kapitału, jaki musi zamrozić wydawca i niższych kosztach magazynowania.
Trend 2: inny łańcuch wartości
Trend produkcji na żądanie fundamentalnie zmienia tradycyjny łańcuch wartości, czego dowodzą coraz liczniejsze portale wydawnicze funkcjonujące bez jakichkolwiek magazynów. Książki zamawiane są przez internet, drukowane w drukarni cyfrowej i przez nią pakowane oraz wysyłane, łącznie z fakturą i dokumentami dostawy. Całe workflow jest praktycznie zautomatyzowane. W rezultacie pojawił się zupełnie nowy łańcuch wartości służący scaleniu produkcji dziełowej oraz etapu hurtowni i kompletnie eliminujący konieczność magazynowania oraz związanych z nim ryzyka i kosztów. Oczywiście produkcja cyfrowa i logistyka dostarczają wielu korzyści także tradycyjnym detalistom – wyjaśnia Peter Wolff. – Są oni w stanie dostarczyć każdą książkę na czas, bez potrzeby zamrażania gotówki w magazynie.
Rozwiązania Océ na drupie
Océ zaprezentuje na drupie szerokie portfolio rozwiązań dla produkcji dziełowej – pięć systemów produkcyjnych z dedykowanym workflow. Kolorowy system Océ ColorStream 10000 na papier ciągły poradzi sobie z bardziej wyszukaną produkcją, oprócz tekstu zawierającą także wielobarwne ilustracje. Océ VarioStream 9720, uzupełniony o wyposażenie do finishingu, zaprezentuje w pełni zautomatyzowaną produkcję jednobarwnych książek wysokiej jakości. Kolorowe okładki wyprodukowane na Océ CPS900 są bezpośrednio przekazywane do systemu, dostarczającego gotowy, profesjonalnie oprawiony produkt.
Na drupę Océ przygotowało specjalny projekt: książkę „Roll over Gutenberg” pokazującą, jak kolorowe i jednobarwne strony mogą być połączone inline w automatycznym produkcyjnym workflow. Książka będzie się składała z wydruków z dwóch maszyn cyfrowych: VarioPrint 6250 (czarno-biały) i CSS650 Pro (kolorowy). Dokładność pasowania registra, jaką może pochwalić się system 6250, dostarcza perfekcyjnie wyrównane kolumny tekstowe w całym bloku. Workflow jest zarządzane przez Océ Prismaprepare, które najpierw oddziela strony jednobarwne od kolorowych i kieruje do właściwego systemu drukującego, a potem łączy je w blok książkowy i wykańcza produkt.
Warto odwiedzić stoisko Océ ze względu na premierowe małoformatowe urządzenia niekoniecznie przeznaczone do produkcji dziełowej: Océ Jet Stream 1100/2200, VarioStream 8000 i 9710. Szerzej pisaliśmy już o nich w Poligrafice nr 1/2008. AN