Lab98 – bez papieru, bez kleju, bez pozostawionych śladów
14 Jul 2022 10:11

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Innowacyjne na skalę światową, dwustronne naklejki elektrostatyczne Lab98 nie wymagają zastosowania kleju ani papieru podkładowego, przez co są bardziej ekologiczną formą drukowanych nośników kampanii marketingowych, informacyjnych i edukacyjnych. 

Naklejki elektrostatyczne w tradycyjnej wersji z podkładem papierowym obecnie są powszechnie stosowane przez duże koncerny farmaceutyczne i z branży FMCG jako nośnik reklamy w aptekach, sklepach, centrach handlowych czy przychodniach.

W poszukiwaniu nowatorskich rozwiązań

Marketing wciąż poszukuje nowych pomysłów – w tym w branży poligraficznej. Oryginalnie wykończone wydruki z wykorzystaniem ciekawych podłoży stają się coraz bardziej przystępne cenowo i mogą pomóc lepiej wyrazić tożsamość marki i ułatwić dotarcie z przekazem do konsumentów. Dostawcy usług poligraficznych oferują obecnie kreatywne rozwiązania poprawiające widoczność marek. Jednym z nich jest Lab98 – innowacyjna forma marketingowa, wytwarzana przy poszanowaniu środowiska naturalnego. Jesteśmy jedynym na świecie producentem naklejek elektrostatycznych z za- drukiem z obu stron folii – mówi Piotr Taterka, dyrektor zarządzający Lab98. – Produkt został przez nas opatentowany i obecnie z sukcesami wprowadzamy go na rynek. Tego typu naklejki są dedykowane zwłaszcza przemysłowi farmaceutycznemu, gdzie prawo wymaga druku bezpośrednio na ulotce. Kancelaria prawna, specjalizująca się w rynku farmaceutycznym, potwierdziła konieczność dwustronnego zadruku dla tego typu produktów. 

W odpowiedzi na oczekiwania marek w zakresie zrównoważonego rozwoju firma Lab98 oferuje innowacyjne na skalę światową, dwustronne naklejki elektrostatyczne w formie bloczków, bez potrzeby dodawania papierowego podkładu do każdej naklejki – dodaje Justyna Adamska, dyrektor marketingu w Lab98. – W efekcie w procesie produkcji zużywa się o 98 proc. mniej papieru w porównaniu z najpopularniejszą dotychczas jednostronnie zadrukowaną wersją z podkładem, który stanowi odpad.

Naklejka elektrostatyczna Lab98 nie tylko charakteryzuje się możliwością zadruku na obu stronach, ale także – za sprawą eliminacji kleju – nie pozostawia śladów na powierzchni, do której jest przytwierdzana. Konsumenci jednocześnie mogą otrzymać na odwrocie dodatkowe informacje; w przypadku branży farmaceutycznej to konieczność, uregulowana przepisami prawa. 

W duchu zrównoważonego rozwoju

Jak twierdzą przedstawiciele Lab98, produkt ten rewolucjonizuje segment naklejek elektrostatycznych pod względem zużycia materiałów i odpadów, redukując negatywny wpływ na środowisko naturalne. Produkt w 100 proc. nadaje się do recyklingu i nie zawiera polichlorku winylu. To 50-mikronowa folia polipropylenowa o gramaturze 38,4 g/m2, naładowana elektrostatycznie, którą Lab98 oferuje w bloczkach po 25 lub 50 albo 25 sztuk z okładką zewnętrzną. Maksymalny format bloku to A3, najczęściej wybierane są formaty A5 i A4, klejone po długim lub krótkim boku. Oferujemy produkt gotowy, z nadrukiem w przeciwieństwie do arkuszy elektrostatycznych Symbio produkcji naszej drugiej, siostrzanej firmy, które sprzedajemy do drukarń offsetowych do zadruku w technologii UV – wyjaśnia Piotr Taterka.

Wymierne oszczędności

Branża poligraficzna stanowi tradycyjny sektor gospodarki i niejednokrotnie jest mało otwarta na wprowadzanie innowacyjnych metod, które są nieznane agencjom marketingowym – uważa Justyna Adamska. – Nie oznacza to, że naklejki z podkładem zostaną wyparte z rynku przez Lab98, gdyż często taką formę wymusza aplikacja. My chcieliśmy jednak zaproponować do wyboru bardziej ekologiczną alternatywę, pozwalającą na zmniejszenie zużycia surowców oraz śladu węglowego podczas transportu.

Przy zamówieniu 100 tys. naklejek A4, w porównaniu do starej wersji etykiety (zadrukowana jednostronnie z podkładem papierowym) odnotowuje się następujące korzyści środowiskowe:

– 98 proc. mniej papieru, co przekłada się na 1222 kg mniej papieru (26 drzew) niż w poprzedniej wersji naklejki;

– oszczędność 116 tys. litrów wody podczas produkcji papieru (odpowiednik basenu o wymiarach 12x6x1,6 m);

– redukcja śladu węglowego (11250 kg CO2, ekwiwalent rocznej emisji gazów cieplarnianych z 2 samochodów);

– ponad pięciokrotne zmniejszenie całkowitej wagi produktu (do 82 proc.), co ma ogromne znaczenie także podczas transportu.

Lab98 idealnie wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju w światowej poligrafii – podsumowuje Piotr Taterka.  AN