Za nami 11. edycja odbywajšcych się tradycyjnie Đ od połowy lat 80. Đ w Brukseli targów Labelexpo Europe (21-24 wrzenia) okrelanych przez organizatorów jako ăSzeroki wiat druku wšskowstęgowegoÓ. O właciwoci tego okrelenia wiadczy rosnšca sukcesywnie liczba wystawców i zwiedzajšcych, a także prezentowanych tam nowych, przełomowych rozwišzań.
Obecna edycja Đ zgodnie z zapowiedziami organizatorów Đ była pod tym względem rekordowa: wzięło w niej udział ponad 450 wystawców reprezentujšcych 110 krajów, którzy zajęli pięć hal; liczba zwiedzajšcych osišgnęła 23 000 (w roku 2003 Đ 20 000), a wartoć sprzedanych maszyn Đ 350 mln euro.
Wród wystawców byli najwięksi gracze tego rynku, producenci maszyn, folii i materiałów samoprzylepnych oraz farb, m.in.: Avery Dennison, Raflatac, MACtac, Leonhard Kurz, Nilpeter, Mark Andy, Gallus, Gidue, Omet, MPS, Drent Goebel, Rotatek, Sun Chemical, Xsys, ale także firmy produkujšce głównie urzšdzenia i wyposażenie do druku cyfrowego (HP, Xeikon, Nipson, Jetrion, Matan, Esko Graphics), który coraz częciej jest stosowany do drukowania etykiet, a jego możliwoci sš naprawdę zdumiewajšce. Wielu fachowców uważa, że dalszy rozwój technik cyfrowych będzie miał decydujšce znaczenie dla branży.
Inne nowe trendy to zyskujšca coraz powszechniejsze uznanie technologia RFID oraz etykiety tzw. inteligentne umożliwiajšce nadzorowanie transportu towarów oraz zarzšdzanie dostawami; tym rozwišzaniom powięcono obszernš częć pawilonu 11 z udziałem m.in. firm: Bielomatic, Domino RFID Business Solutions, HP, Mark Andy, Paxar, Raflatac, a także całodniowe seminarium. I choć wcišż jeszcze ponad połowę udziału w rynku majš etykiety samoprzylepne, to wzrasta udział etykiet foliowych, a także etykiet obkurczanych (typu sleeve), produkowanych wraz z wyrobem (umieszczanych w firmie odlewniczej), reagujšcych na zmiany temperatury lub obecnoć gazu itp. Pocišga to za sobš także koniecznoć zmiany technologii ich drukowania.
Prezentowano więc najnowsze rozwišzania dla prepress, oprócz cyfrowych także maszyny drukujšce fleksograficzne, w tym w zyskujšcej coraz większš popularnoć technologii flekso UV, offsetowe, sitodrukowe, do tłoczenia foliš, do produkcji etykiet, opakowań kartonowych i giętkich, drukarki termiczne, laserowe i inkjetowe, systemy zabezpieczeń (w tym hologramy i OVD), drukarki i czytniki kodów kreskowych, różne rodzaje podłoży, w tym folie kurczliwe, rozcišgliwe, pakowe, folie IML Đ jednym słowem niemal wszystkie urzšdzenia, materiały, technologie i produkty służšce do dekoracji i znakowania towarów, a także do ochrony produktu i marki. Jak zwykle na tych targach, można było obejrzeć wszystkie niemal prezentowane maszyny i urzšdzenia podczas pracy w trakcie całodniowych pokazów.
Nie zabrakło również polskich akcentów: wród wystawców znalazły się firmy Jurmet Đ debiutujšca na Labelexpo, która prezentowała maszyny swojej produkcji: przewijarki do etykiet, bobiniarki i krajarki, oraz Etisoft, oferujšca materiały do druku termotransferowego, która uczestniczyła w targach już po raz kolejny. Na targach prezentowane były także produkty firmy Lesko Eingineering, producenta przewijarek do etykiet z możliwociš wykrawania Đ na stoisku firmy Wasberger, która jest ich dystrybutorem, a na stoisku firmy MPS można było zobaczyć maszynę, która wprost z Brukseli trafi do firmy Harlands Polska.
Oto krótki przeglšd targowych nowoci, niepełny ze względu na ograniczonš objętoć Poligrafiki.
W dziedzinie rozwišzań dla prepress firma Kodak Graphic Communications Group (GCG) demonstrowała nowš wersję workflow Prinergy Powerpack 3.0 pracujšcego w standardzie PDF, przeznaczonego do produkcji opakowań, która umożliwia większš automatyzację tego procesu i oferuje nowe narzędzia. Prinergy Powerpack jest Đ obok cyfrowej nawietlarki ThermoFlex Đ jednym z elementów promowanego przez firmę podczas targów rozwišzania Creo Complete dla rynku etykiet i opakowań, pozwalajšcego drukarzom stosujšcym technikę fleksograficznš na szybkie przestawienie się na technologię CtP.
Holenderska firma Stork Prints prezentowała program do bezporedniego grawerowania laserowego oraz RotaLEN 5511 Đ laser grawerujšcy przeznaczony do wšskowstęgowego sitodruku rotacyjnego. Nowy system wykorzystuje technologię laserowš CO2 i znacznie redukuje czas przygotowania pracy, a dzięki wyeliminowaniu chemikaliów jest przyjazny dla rodowiska. Firma pokazała też kompletny program do sitodruku rotacyjnego, w tym RSI (Rotary Screen Integration) oraz przeznaczony do produkcji etykiet zespół drukujšcy RSI Compact, a także inne urzšdzenia z zakresu prepress i postpress dla sitodruku.
Hewlett-Packard po raz pierwszy przedstawił maszynę HP Indigo press ws4050 w nowej konfiguracji jako ăglobalne rozwišzanieÓ (global solution), z systemami front-end i zróżnicowanymi opcjami wykończenia, do różnorodnych zastosowań w produkcji etykiet, przede wszystkim dla sektorów spożywczego, napojów i kosmetyków. Innym zintegrowanym rozwišzaniem było urzšdzenie HP Indigo press ws2000 do drukowania ăinteligentnychÓ etykiet z zabezpieczeniem. Na stoisku HP prezentowano też ofertę partnerów firmy Đ dostawców cyfrowych rozwišzań front-end, m.in.: Rotoflex, Esko-Graphics, Artwork Systems oraz licznych dostawców podłoży do drukowania etykiet.
Na stoisku firmy Xeikon można było oglšdać maszynę Xeikon 330 do cyfrowego drukowania etykiet pracujšcš w linii z urzšdzeniem do wykańczania D-coat. System umożliwia m.in. lakierowanie, cięcie, tłoczenie etykiet; drukuje w standardzie CMYK plus kolor biały i kolory spotowe oraz zabezpieczenia. Przeznaczony jest do małych i rednich nakładów. Jako uzupełnienie systemu pokazano pracujšce off-line urzšdzenie front-end X-800 oferujšce takie funkcje jak step and repeat, kontrolę koloru, możliwoć stosowania zmiennych danych oraz zarzšdzanie systemem danych. Urzšdzenie pracowało w oparciu o programy Artpro i Nexus firmy Artwork Systems, jednego z czołowych dostawców rozwišzań prepress dla przemysłu opakowań i etykiet.
Nipson wystawił rodzinę cyfrowych maszyn drukujšcych: od najmniejszej kompaktowej Nipson 1865 stosowanej do niskich nakładów i proofingu aż do przeznaczonych do wysokich nakładów urzšdzeń VaryPress 200 i 400, mogšcych pracować w połšczeniu z maszynami drukujšcymi w tradycyjnych technikach. Stosujšc Vary Press 400 można zintegrować w procesie produkcji etykiet druk cyfrowy z fleksografiš lub offsetem, drukujšc z roli na rolę lub po wydrukowaniu z roli przystšpić do procesów wykończeniowych. Dzięki zastosowaniu w maszynach unikalnego tonera cold flash można na nich zadrukowywać z rozdzielczociš 600 dpi podłoża o niemal każdej gruboci.
Na stoisku firmy Gallus można było zobaczyć trzy maszyny, w tym nagrodzonš ăLabel Industry Global AwardÓ za innowacyjnoć Gallus RCS 330 z technologiš serwomotorów, pracujšcš w konfiguracji flekso UV/sito. Pozostałe maszyny to Gallus EM 260/410/510 S (ăSÓ oznacza serwomotory i tuleje Đ sleeves) drukujšca na wstędze o szerokoci 410 mm w kombinacji flekso/sito oraz Gallus EM 280.
Nowe linie maszyn flekso pokazał Nilpeter: FA-Line dla małych i dużych drukarń etykietowych (szerokoć wstęgi od 330 do 560 mm, zależnie od modelu) oraz FB-Line z suszeniem goršcym powietrzem lub zespołem do druku flekso UV, z dostawianym zespołem sitodrukowym oraz zespołem do nakładania folii na goršco Đ obydwa bazujš na opracowanej przez firmę Nilpeter technologii Drop-In. Maksymalna prędkoć maszyn z serii FB-Line to 228 m/min (750 ark./min); sš to jedne z najszybszych maszyn wšskowstęgowych. Europejskš premierę miała maszyna offsetowa MO-3300 Servo z serii MO-3300 Line drukujšca z maks. szerokociš 330 mm przeznaczona do produkcji wysokojakociowych etykiet oraz opakowań kartonowych i giętkich. Może być wyposażona także w zespół do wklęsłodruku i drukować m.in. farbami metalicznymi na podłożach o wysokiej gramaturze.
Także swój europejski debiut miała na targach maszyna XP500 firmy Mark Andy z technologiš serwomotorów i zespołem do laminowania. Z maszynš współpracowało urzšdzenie do cięcia i nawijania VSR300, w którym zastosowano technologię roll-mapping; była to z kolei jego premiera wiatowa. Podczas targów firma podpisała kontrakt z brytyjskš drukarniš Limpet Labels na dostawę tego urzšdzenia. Na stoisku Mark Andy prezentowano też osišgnięcia firmy w dziedzinie najnowszej technologii RFID.
Pod hasłem ăWłaciwa maszyna do właciwej pracyÓ firma Edale przedstawiła całš linię swoich maszyn, w tym model Alpha; maszyna tego typu została nagrodzona Złotym Medalem podczas tegorocznych targów Poligrafia, na Labelexpo spodziewano się zamówienia 100. już egzemplarza. Nowociš była maszyna Lambda z napędem typu shaftless i technologiš serwomotorów, przeznaczona do produkcji ăinteligentnychÓ etykiet. Posiada zespoły flekso, sitodrukowe i do druku cyfrowego, umożliwia cięcie, nawijanie, przewijanie, laminowanie, nakładanie folii na zimno i goršco. Można też uzupełnić jš o moduły produkcji innych firm, m.in. do aplikacji RFID, kleju hot-melt, insertowania.
Włoska firma Gidue prezentowała najnowsze modele swoich maszyn z serii Combat, ze zmodyfikowanš głowicš drukujšcš Flower nominowanš do nagrody ăLabel Industry Global AwardÓ w kategorii innowacyjnego rozwišzania.
Koncern Sun Chemical promował system Solaris Đ farby dla różnych technik drukowania znane na rynku, występujšce obecnie pod nowymi nazwami: Solarset, Solarflex itp. Nowociš wprowadzonš oficjalnie na rynek podczas targów była kationowa farba flekso UV pod nazwš Solarcat, stworzona na bazie unikalnej technologii opatentowanej przez Sun Chemical. Praktyczne pokazy drukowania tš farbš odbywały się na stoisku Gidue, a podłożem była termokurczliwa folia PET dostarczona przez firmę DuPont Teijin Films. Sun Chemical oferował też ostatnio farby termochromowe, zmienne optycznie, reagujšce na niskie lub wysokie temperatury.
Xsys Print Solutions Đ jeden z czołowych dostawców farb i płyt dla druku wšskowstęgowego Đ również zaprezentował nowe produkty. Dywizja Narrow Web Inks oferowała nowš rodzinę farb przeznaczonych dla typografii, fleksografii, flekso UV, offsetu UV i sitodruku UV, które można stosować oddzielnie lub łšcznie do drukowania etykiet samoprzylepnych, owijek, etykiet typu in-mould i sleeve, opakowań giętkich i kartonowych.
Odwiedzajšcy stoisko Xsys Print Solutions jako jedni z pierwszych mogli zapoznać się z innowacjami w dziedzinie bezrodnikowych fleksograficznych farb UV, przeznaczonych do zadruku rękawów termokurczliwych, a także z farbami utrwalanymi promieniowaniem UV dla offsetu, charakteryzujšcymi się wysokš stabilnociš podczas druku, co redukuje makulaturę oraz skraca czas przestoju maszyny. Xsys zaprezentował szerokš ofertę farb zabezpieczajšcych, stosowanych przy produktach markowych oraz farb przewodzšcych stosowanych przy produkcji etykiet RFID.
Firma Avery Dennison zaprezentowała podczas konferencji prasowej nowš generację folii samoprzylepnych Fasson Global Co-Ex, która Đ jak to okrelił Don Stoebe, wiceprezes i dyrektor generalny Avery Dennison Roll Materials Europe Đ skupia w sobie najlepsze cechy standardowych rodzajów folii. Produkowana jest metodš koekstruzji, dostępna w wersjach białej z połyskiem i transparentnej z połyskiem, z warstwš wierzchniš powlekanš i niepowlekanš, o gruboci do 63 mikronów. Może być aplikowana na szerokiej gamie podłoży włšcznie z foliami HDPE, PET, PE, PP i na szkle (oczywicie także jako ăno label lookÓ).
Podczas konferencji poinformowano również o utworzeniu w ramach Avery Dennison nowej dywizji, której działalnoć będzie się koncentrować na zastosowaniu technologii RFID, przede wszystkim w dziedzinie EPC (Electronic Product Code) Đ elektronicznych kodów umieszczanych na opakowaniach kartonowych i paletach, oraz w przemyle farmaceutycznym.
Podczas pierwszego wieczoru wręczono nagrody ăLabel Industry Global Awards 2005Ó. Nagrodš ăR. Stanton Avery Lifetime Achievement AwardÓ ufundowanš przez Avery Dennison za całokształt osišgnięć został uhonorowany Lars Eriksen, właciciel i prezes rodzinnej firmy Nilpeter A/S. Za wdrażanie nowych rozwišzań nagrodzono firmę Gallus, za nowe innowacyjne rozwišzanie Đ firmy MPS Systems bv oraz Skanem.
Na zakończenie warto przypomnieć, że choć była to 11. edycja Label-expo Europe, to pierwsza wystawa powięcona etykietom została zorganizowana 25 lat temu w Londynie pod nazwš Labelex. Była ona ămałym lokalnym spotkaniem dla niszowego wówczas sektora producentów etykiet, kodów i oznakowańÓ. O jej ekspansywnym rozwoju wraz z całš branżš wiadczš obecne dane dotyczšce Labelexpo Europe, a także fakt, że podobne wystawy sš teraz organizowane także w Chicago i Singapurze.