Łącz, przewijaj, kontroluj 
21 Aug 2023 13:27

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Martin Automatic jest jednym z wiodących dostawców technologii odwijania i przewijania non stop dla rynku wąskiej wstęgi, a jednocześnie wieloletnim uczestnikiem targów Labelexpo. Podczas najnowszej edycji wydarzenia, która odbędzie się we wrześniu bieżącego roku w Brukseli, producent zaprezentuje swoją najnowszą technologię oszczędzającą przestrzeń w hali produkcyjnej.

Na stoisku będą pracować dwie spośród najpopularniejszych maszyn przeznaczonych dla sektora wąskiej wstęgi: automatyczny odwijak/sklejarka MBS i przewijarka LRD. Obie maszyny zostały już sprzedane niemieckiej drukarni etykiet Krämer Druck i zostaną dostarczone oraz zainstalowane w zakładzie bezpośrednio po zakończeniu targów Labelexpo.

Kreatywne wykorzystanie pionowego festonu na sklejarce końcówek wstęgi oraz opatentowana funkcja rozładunku rolki przy odwijaniu pozwalają firmie Krämer Druck zaoszczędzić prawie metr całkowitej przestrzeni w kierunku przesuwu. Co więcej, urządzenia te mogą być instalowane bezpośrednio przy ścianach na obu końcach maszyny, zapewniając dostęp w celu konserwacji oraz załadunku i rozładunku rolek, bez potrzeby używania wózków.

Automatyczne rozwiązania Martin Automatic znajdują coraz szersze grono nabywców. Navarra de Etiquetajes, hiszpański producent etykiet wchodzący w skład szybko rozwijającej się grupy DOCUWORLD Packaging, wyposażył swoją maszynę do druku flekso – Mark Andy P5E w zakładzie w Villatuerta w sklejarkę końcówek wstęgi Martin Automatic MBS. Instalacja ma na celu poprawę wydajności produkcji oraz ograniczenie strat surowców.

Sklejarka MBS została zainstalowana w DOCUWORLD na początku 2022 r. w układzie prostopadłym do maszyny drukującej, aby rozwiązać problem ograniczonej wolnej przestrzeni w hali produkcyjnej. Instalacja objęła system festonów kompensowanych bezwładnościowo i opatentowany przez firmę Martin zespół klejący, który łączy końcówki wstęgi oraz zapewnia dwupozycyjne odwijanie wspornikowe. Ergonomiczny system podnoszenia i ładowania zmniejsza ryzyko kontuzji operatora. Wszystkie elementy sterujące są zintegrowane, co pozwala na automatyczne odwijanie rolek, łączenie i kluczową kontrolę napięcia.

Urządzenie MBS, zdolne do łączenia wstęgi o szerokości do 430 mm z prędkością 150 m/min, posiada maksymalną średnicę rolki 1016 mm i standardowy zakres naprężenia roboczego od 80 do 244 Nm, co czyni je odpowiednim dla różnych podłoży, od etykiet PS do tektury o gramaturze 300 g/m2. Maszyna jest wyposażona w system kontroli błędów, który monitoruje wszystkie kluczowe parametry, w tym zerwanie wstęgi, oraz laser wspomagający wyrównywanie taśmy na sąsiednich rolkach.

Zdaniem dyrektora zakładu Ricardo Jose Gonzaleza nieskomplikowane w szkoleniu i obsłudze urządzenie zapewniło firmie większą łatwość realizacji niskonakładowych zleceń flekso. Jesteśmy z niego bardzo zadowoleni. Oszczędza nasz czas przy wymianie rolek i zmniejsza straty materiałowe, co jest szczególnie ważne w obecnej sytuacji rynkowej, gdy musimy ostrożnie zarządzać zużyciem surowców. Liczę na poprawę wydajności o 20-25 proc. w ciągu roku – komentuje.

Wyjaśniając wybór oferty Martin Automatic spośród konkurencyjnych rozwiązań Gonzalez mówi: Sklejarka MBS z łatwością radzi sobie z szeroką gamą podłoży używaną przy obsłudze naszych 700 klientów i liczę, że pomoże nam zwiększyć liczbę 3,5 mln ton surowców, które przetworzyliśmy w ubiegłym roku – chciałbym podnieść roczną sprzedaż z 5 do 8 mln euro, a współpraca z Martin Automatic odgrywa w tym planie kluczową rolę.

Przy coraz mniejszych marżach jakakolwiek poprawa wydajności i oszczędność czasu są warte zachodu. Oprócz możliwości pracy non-stop splicer pozwala operatorowi na przygotowanie kolejnego zlecenia w trakcie trwania produkcji. Umożliwia też maksymalne wykorzystanie materiału z każdej rolki, co przy wysokich kosztach podłoży foliowych ma istotne znaczenie dla końcowego zysku. Dzięki wyższej wydajności maszyna wyposażona w sklejarkę Martin z na- wiązką przekroczyła wydajność dwóch poprzednich urządzeń fleksograficznych. Dodatkowo, dzięki wyeliminowaniu pracochłonnej ręcznej wymiany rolek, pozwoliło to firmie na przesunięcie pracowników do bardziej kreatywnych zadań nastawionych na podnoszenie wartości dodanej produkowanych w firmie etykiet.

Podczas zbliżających się targów Labelexpo Martin Automatic nie ograniczy się do prezentacji innowacyjnych rozwiązań; firma powita odwiedzających stoisko z prawdziwie amerykańską gościnnością częstując swoimi słynnymi hot dogami. Gavin Rittmeyer, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu w Martin Automatic, podkreśla: Po czteroletniej przerwie z niecierpliwością czekamy na spotkanie ze starymi i nowymi przyjaciółmi oraz możliwość odświeżenia osobistych kontaktów.

Opracowano na postawie materiałów firmy Martin Automatic