Coraz częciej firmy poligraficzne stajš przed problemem, jak odpowiedzieć na wzrastajšce wymagania rynku i sprostać konkurencji czynišc konieczne inwestycje, kiedy nie dysponujš odpowiedniš ilociš gotówki. Warto więc przyjrzeć się nieco dokładniej leasingowi Đ formie finansowania zakupów urzšdzeń poligraficznych, która może okazać się korzystniejsza od kredytu bankowego.
Co to jest leasing?
Leasing to alternatywna wobec kredytów bankowych i coraz popularniejsza w naszym kraju forma finansowania. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym leasing jest umowš, w ramach której ăfinansujšcy zobowišzuje się, w zakresie działalnoci swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach okrelonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystajšcemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystajšcy zobowišzuje się zapłacić finansujšcemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansujšcegoÓ (Dz. U. nr 16 z dnia 18 maja 1964 r., poz. 93). Upraszczajšc nieco te zawiłe sformułowania, chodzi o to, że firma leasingowa nabywa potrzebnš maszynę i oddaje jš firmie w użytkowanie, a firma jš spłaca.
Aby cała transakcja mogła dojć do skutku, spisuje się umowę leasingowš, w której oprócz stron i przedmiotu leasingu okrela się również czas trwania umowy, terminy płatnoci, wysokoć oraz harmonogram spłat oraz zabezpieczenia. Umowę leasingowš zawiera się najczęciej na okres od jednego roku do pięciu lat. Okres ten zależy od charakteru przedmiotu leasingu, potrzeb korzystajšcego, ale również od obowišzujšcych przepisów. Obecnie coraz częciej to klient sam decyduje o czasie umowy leasingowej, a podejcie firm leasingowych do tej kwestii staje się coraz bardziej elastyczne. Po wpłaceniu przez leasingobiorcę opłaty poczštkowej finansujšcy stawia rodek trwały do jego dyspozycji, i od tego momentu jest on zobowišzany do płacenia czynszu leasingowego. Odpłatnoć za rzecz jest rozłożona na raty. Muszš one być tak skalkulowane, by całoć wynagrodzenia należnego firmie leasingowej była co najmniej równa cenie, jakš firma ta zapłaciła za kupno danej rzeczy.
Umowa leasingu musi być zawarta na pimie, gdyż inaczej będzie nieważna.
Przedmiotem leasingu mogš być wszystkie dobra inwestycyjne, które w rachunkowoci okrelane sš jako rodki trwałe. Ponieważ jednak amortyzacji podlegajš jedynie rodki trwałe o wartoci przekraczajšcej 3500 zł, więc tylko takie opłaca się leasingować.
Dlaczego warto skorzystać z leasingu?
Leasing funkcjonuje w polskiej gospodarce od poczštku lat dziewięćdziesištych. Jego popularnoć systematycznie ronie. Obecnie poprzez leasing finansowanych jest około 9% wszystkich inwestycji. Najczęciej korzystajš z tej formy finansowania małe i rednie firmy. Głównymi czynnikami decydujšcymi o wyborze leasingu sš:
Ľ możliwoć uzyskania przez firmę korzyci podatkowych Đ w leasingu operacyjnym raty leasingowe stanowiš w całoci koszty uzyskania przychodu;
Ľ szybki czas załatwiania formalnoci;
Ľ utrzymanie płynnoci finansowej;
Ľ proste zasady kalkulowania wydatków;
Ľ finansowanie rat leasingowych z dochodów przedsiębiorstwa;
Ľ elastycznoć w kształtowaniu harmonogramu spłat;
Ľ neutralnoć dla bilansu Đ leasing operacyjny nie jest wliczany do wartoci aktywów bilansowych, co wpływa na polepszenie wskaników ROA (Return On Assets Đ stosunek zysku do wartoci aktywów) Đ suma aktywów nie ulega zmianie przy jednoczesnym wzrocie zysku;
Ľ niższe koszty dzięki umowom grupowym Đ leasingobiorca może korzystać z niższych kosztów usług zwišzanych z transakcjš leasingowš (ubezpieczenie, konserwacja, warunki płatnoci, cena itp.) niż ogólnie dostępne na rynku dzięki umowom grupowym, zawieranym z dostawcami oraz usługodawcami przez firmy leasingowe;
Ľ łagodniejsze niż przy kredycie bankowym wymagania dotyczšce kondycji finansowej inwestora;
Ľ łatwiejsze zarzšdzanie rodkami trwałymi Đ leasing operacyjny ułatwia administrowanie rodkami trwałymi oraz upraszcza operacje księgowe prowadzone w tym zakresie, a co za tym idzie Đ zmniejsza koszty administracyjne korzystajšcego.
Co jeszcze warto wiedzieć o leasingu...
Ľ Prawo własnoci rzeczy będšcej przedmiotem leasingu pozostaje zawsze przy leasingodawcy przez cały czas trwania umowy; można także zawierać umowy leasingu z tzw. opcjš zakupu, co oznacza, że po zakończeniu umowy leasingodawca może przenieć prawo własnoci na korzystajšcego z leasingu, który staje się włacicielem rzeczy, z której korzystał.
Ľ Czas trwania umowy leasingu jest zawsze dokładnie okrelony.
Ľ Zapłata za użytkowanie przedmiotu leasingu jest zawsze wyrażona w pienišdzu.
Ľ Leasingodawca nie może odebrać przedmiotu leasingu w trakcie trwania umowy, chyba że leasingobiorca nie wywišzuje się z przyjętych obowišzków.
Finansujšcy powinien wydać korzystajšcemu leasingowanš rzecz w takim stanie, w jakim odebrał jš od sprzedajšcego. Finansujšcy nie ponosi jednak względem leasingobiorcy odpowiedzialnoci za to, czy leasingowany przedmiot będzie przydatny do umówionego użytku, a więc np. czy maszyna będzie działać i czy da się jš wykorzystać zgodnie z jej przeznaczeniem. Takš odpowiedzialnoć będzie bowiem ponosił sprzedawca rzeczy. Jednoczenie z wydaniem rzeczy finansujšcy powinien wydać korzystajšcemu odpis umowy kupna-sprzedaży, a także odpisy innych posiadanych dokumentów dotyczšcych tej umowy. Warunek ten dotyczy w szczególnoci gwarancji.
Finansujšcy nie odpowiada wobec korzystajšcego za wady rzeczy, chyba że wady te powstały z jego winy. Jeli strony umowy leasingu postanowiš inaczej, przyjmujšc mniej korzystne dla korzystajšcego warunki, to postanowienia takie będš nieważne.
Bez zgody finansujšcego korzystajšcy nie może dokonywać w leasingowanej rzeczy zmian, chyba że wynikajš one z przeznaczenia rzeczy. Jeżeli korzystajšcy jednak dokona niedozwolonych zmian i nie usunie ich na pisemne wezwanie finansujšcego, ten drugi ma prawo wypowiedzieć umowę leasingu ze skutkiem natychmiastowym, chyba że strony uzgodniły termin wypowiedzenia. Korzystajšcy nie może również oddać rzeczy do używania osobie trzeciej, jeli finansujšcy się na to nie zgodził.
Podstawowym obowišzkiem leasingobiorcy jest zapłata za korzystanie z rzeczy w ustalonych ratach. Nawet jeli korzystajšcy nie odbierze rzeczy w terminie, musi płacić raty zgodnie z ustalonym w umowie harmonogramem (chyba że to finansujšcy ponosi odpowiedzialnoć za zwłokę). Jeli korzystajšcy dopuszcza się zwłoki z zapłatš co najmniej jednej raty, finansujšcy powinien wyznaczyć mu na pimie odpowiedni termin dodatkowy do zapłacenia zaległoci. W pimie tym finansujšcy może jednoczenie zagrozić, że po bezskutecznym upływie dodatkowego terminu wypowie umowę leasingu ze skutkiem natychmiastowym. Jeli w umowie leasingu strony zawrš postanowienia mniej korzystne dla leasingobiorcy, to takie postanowienia będš nieważne.
Od chwili wydania rzeczy korzystajšcy ponosi ryzyko jej przypadkowej utraty. Jeli finansujšcy nie ponosi odpowiedzialnoci za okolicznoci utraty rzeczy, umowa leasingu wygasa. W takim przypadku finansujšcy może żšdać od leasingobiorcy natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie, a niezapłaconych rat, a także naprawienia szkody. Należne raty powinny być jednak pomniejszone o korzyci, jakie finansujšcy uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i wyganięcia umowy leasingu oraz z tytułu ubezpieczenia rzeczy.
Koszty zwišzane z ubezpieczeniem rzeczy w umowach leasingu ponosi z reguły korzystajšcy.
W czasie trwania umowy korzystajšcy jest obowišzany utrzymywać rzecz w należytym stanie, a więc zapewniać jej konserwację i naprawy niezbędne do zachowania rzeczy w stanie niepogorszonym. Korzystajšcy jest także zobowišzany do ponoszenia ciężarów zwišzanych z własnociš lub posiadaniem rzeczy (podatki i inne opłaty).
Rzecz wzięta w leasing może się okazać wadliwa. Leasingobiorca może wówczas korzystać z uprawnień przysługujšcych włacicielowi, czyli rękojmi oraz gwarancji jakoci, nie może jednak odstšpić od umowy kupna. Pozostanie mu zatem żšdanie obniżenia ăcenyÓ (rat leasingowych). Jeli wady rzeczy sš istotne na tyle, że nie dadzš się usunšć lub też rzecz była już bez skutku naprawiana bšd wymieniana, korzystajšcy może żšdać od finansujšcego, aby odstšpił od umowy ze zbywcš. W takim przypadku umowa leasingu wygasa, a finansujšcy może żšdać od korzystajšcego takich samych korzyci jak wówczas, gdy dochodzi do wyganięcia umowy leasingu z powodu utraty przedmiotu leasingu oprócz odszkodowania.
Korzystajšcy powinien używać rzeczy i czerpać z niej pożytki w sposób okrelony w umowie leasingu. Jeli strony tego nie ustaliły, leasingobiorca powinien korzystać z rzeczy w sposób odpowiadajšcy jej właciwociom i przeznaczeniu.
Przez cały czas trwania umowy leasingu finansujšcy pozostaje włacicielem przedmiotu leasingu. Może więc rozporzšdzać nim bez przeszkód, np. przez sprzedaż. W takim przypadku następuje zmiana po stronie finansujšcego: na jego miejsce w umowie leasingu wchodzi nabywca rzeczy. Finansujšcy powinien zawiadomić leasingobiorcę o zbyciu rzeczy.
Umowy leasingowe mogš zawierać tzw. opcję zakupu, czyli postanowienie o możliwoci nabycia przedmiotu leasingu przez korzystajšcego po zakończeniu umowy. Jeli finansujšcy zobowišzał się, bez dodatkowych opłat, przenieć na korzystajšcego własnoć przedmiotu leasingu, to korzystajšcy może żšdać wykonania tego zobowišzania w terminie jednego miesišca od zakończenia umowy. Strony mogš jednak ustalić inny termin.
Korzystajšcy może wypowiedzieć umowę bez zachowania terminów wypowiedzenia, jeli: w chwili wydania rzeczy rzecz ta miała wady, które uniemożliwiajš przewidziane w umowie jej używanie, albo jeli wady takie powstały póniej, czyli już w trakcie używania przedmiotu leasingu, a finansujšcy mimo otrzymanego zawiadomienia nie usunšł ich w czasie odpowiednim, albo jeli wady sš tego rodzaju, że nie dadzš się usunšć. (Korzystajšcemu nie przysługujš jednak takie uprawnienia, jeli w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach). cdn.