LED: jedyny zrównoważony wybór w utwardzaniu UV
22 Apr 2021 10:30

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Phoseon Technology silnie angażuje się w troskę o zrównoważony rozwój, nieustannie pracując nad zmniejszeniem wpływu wytwarzanych przez siebie produktów na środowisko. Rozwiązania LED firmy Phoseon zapewniają stałą i niezawodną moc, eliminują gazy cieplarniane i usuwają rtęć z całego obszaru procesów przemysłowych. Firma Phoseon rozpoczęła rewolucję LED w zakresie utwardzania UV w 2002 roku i od tego czasu jej produkty przyczyniły się do oszczędności liczonej w milionach funtów dzięki ograniczeniu emisji CO2. 

Czy diody LED są ekologiczne?

Diody LED to jedyny zrównoważony wybór do utwardzania promieniami UV.

– Brak rtęci! Zakaz jej stosowania w procesach produkcyjnych jest coraz powszechniejszy w skali globalnej.
– Brak emisji gazów cieplarnianych i ozonu oraz konieczności ich usuwania z zakładu.
– Wyraźnie niższe zużycie energii w porównaniu z rtęciowymi lampami UV i wysokoenergetycznymi suszarkami IR.

Phoseon jest pionierem w stosowaniu technologii LED do utwardzania światłem UV w zastosowaniach przemysłowych. Oferuje producentom sprzętu wysokowydajną technologię utwardzania, która dodatkowo zapewnia znaczną oszczędność energii przy jednoczesnej eliminacji z procesów suszenia ultrafioletem gazów cieplarnianych oraz niebezpiecznej rtęci i ozonu. W porównaniu z obecnymi produktami opartymi na rtęci wspomniane produkty UV LED gwarantują znaczącą poprawę w zakresie ochrony środowiska. Przekonaj się sam, jak LED wypada w porównaniu z rtęcią, gdy stawką są kwestie zrównoważonego rozwoju.

Oszczędność energii

Tradycyjne procesy utwardzania UV, które wykorzystują rtęciowe lampy UV do produkcji ciepła, wymagają do działania dużych ilości energii elektrycznej. Dzięki zastąpieniu rtęciowych lamp UV systemami utwardzania UV LED klienci firmy Phoseon są w stanie zaoszczędzić nawet do 85 proc. energii. 

W porównaniu z wcześniej stosowanymi systemami suszenia technologie UV LED firmy Phoseon zapewniają oszczędność energii na poziomie od 75 do 85 procent. Dzięki lampom Phoseon nie ma potrzeby stosowania urządzeń odciągowych do usuwania gazów generowanych przez rtęciowe lampy UV – Javier Sequeiros, dyrektor techniczny w Impresos Gráficos, Meksyk. 

Aby zmniejszyć emisję CO2 i zwiększyć wydajność produkcji, firma Eticod zdecydowała się zainwestować w technologię UV LED. Na początku br. z powodzeniem zainstalowano i uruchomiono 10-kolorową maszynę do druku fleksograficznego Bobst M5 430 z utwardzaniem UV LED. Maszyna zużywa teraz o ok. 60 proc. mniej energii elektrycznej, co odpowiada rocznej oszczędności na poziomie około 50 kWh, przy jednoczesnej eliminacji 200 ton CO2. UV LED jest nie tylko korzystne dla środowiska, ale ma również pozytywny wpływ na finanse, zrównoważony rozwój oraz zdrowie i bezpieczeństwo naszej firmy – Eticod, Polska.

Rozwiązania UV LED firmy Phoseon pomagają również obniżyć koszty energii, ponieważ tradycyjne rtęciowe lampy łukowe UV zużywają o 70 proc. więcej energii elektrycznej niż niskotemperaturowe, energooszczędne technologie UV LED – Sopano, Francja.

Firma Phoseon twierdzi, że technologia ta zużywa znacznie mniej energii niż jej rtęciowe odpowiedniki. Dzięki możliwości natychmiastowego włączania i wyłączania utwardzanie Phoseon jest idealne dla Republiki Południowej Afryki, gdzie występują wahania dostaw energii. Massyn przekonuje, że zużycie energii elektrycznej przez maszynę jest obecnie o 30 proc. niższe niż w przypadku innych urządzeń do druku flekso używanych przez firmę GM Graphix. Panele słoneczne w GM Graphix generują wystarczającą ilość energii do codziennego zasilania maszyny przez 5,5 godziny, czego nigdy nie udałoby się osiągnąć przy użyciu lamp rtęciowych – GM Graphix, Republika Południowej Afryki. 

Zapobieganie zanieczyszczeniom

Lampy UV LED zapewniają o ponad 50 proc. niższą emisję CO2. Nie generują ozonu i obiecują eliminację toksycznej rtęci z szerokiej gamy procesów przemysłowych. Dzięki lampom UV LED nie ma potrzeby stosowania urządzeń odciągowych do usuwania szkodliwych gazów i ozonu generowanych przez rtęciowe lampy UV. Używając systemów LED przetwórcy mogą różnicować swoją ofertę produktową i wchodzić na nowe rynki bez konieczności zwiększania powierzchni produkcyjnej zakładów lub narażania pracowników na działanie lotnych związków organicznych (VOC) i szkodliwego ozonu UV-C. Po usunięciu zespołów utwardzania oparami rtęci i zastąpieniu ich 13 lampami LED Phoseon FireJet (FJ200) firma Indeco zdołała zmniejszyć o 67 ton emisję CO2. Co więcej, przestała martwić się koniecznością wpompowywania do budynku 23,5 mln m3 powietrza, które służyło do usuwania ozonu i ciepła produkowanego przez lampy rtęciowe.

Redukcja odpadów

Konwencjonalne lampy rtęciowe mają bardzo krótką żywotność i muszą być wymieniane co 1000-1500 godzin. Lampy utwardzające LED – przy odpowiedniej konserwacji – mają żywotność przekraczającą 60 tys. godzin. Przejście na technologię UV LED eliminuje koszty związane z ich wymianą, oferując istotne korzyści dla środowiska dzięki wyeliminowaniu rtęci. Phoseon jest jedyną firmą w branży, która może pochwalić się potwierdzoną żywotnością lamp przekraczającą 60 tys. godzin. Ta liczba w terminologii LED oznacza wyłącznie czas pracy lamp, ponieważ ich włączanie i wyłączanie odbywa się w mgnieniu oka.

Przed przejściem na technologię utwardzania Phoseon UV LED firma Central Valley Label wydawała rocznie od 40 tys. do 50 tys. EUR na części zamienne do swoich starych maszyn z rtęciowymi lampami UV. Gdy firma zainstalowała nowe rozwiązanie, wydatki te zostały wyeliminowane. Maszyny z systemami LED były tak wydajne, że możliwa stała się rezygnacja z używania ich na nocnej zmianie. Koszty eksploatacji urządzeń drukujących z typowymi lampami do utwardzania parami rtęci, które generują dużo ciepła, wynoszą około 34 tys. EUR rocznie (a do tego zużyte lampy rtęciowe lądują na wysypiskach śmieci). W przypadku takiej samej maszyny wyposażonej w lampy utwardzające UV LED koszty te wynoszą 658 dolarów rocznie. 

Wstępne koszty inwestycji: rtęć vs LED 

Chociaż początkowe koszty związane z inwestycją w lampy rtęciowe mogą być niższe niż w LED, w dłuższej perspektywie okazują się znacznie większe. Powyżej przedstawiono początkowe koszty inwestycyjne związane z instalacją 8 stacji utwardzania na maszynie fleksograficznej oraz wszystkie dodatkowe koszty związane z lampami rtęciowymi, które sumują się w czasie. Długoterminowe koszty użytkowania LED wynoszą natomiast ZERO.

Koszty utwardzania rtęciowymi lampami UV zaczynają nawarstwiać się przez cały okres eksploatacji systemu. 

– Materiały eksploatacyjne (lampy, reflektory, soczewki, migawki, filtry dichroiczne itp.) stanowią istotny strumień przychodów dla producentów rtęciowego UV. 
– Straty w produkcji, utrata podłoży i powtarzające się wydatki na materiały eksploatacyjne obniżają rentowność przetwórcy. 
Lampy UV LED wymagają minimalnej konserwacji, nie wymagają materiałów eksploatacyjnych oraz oferują przewidywalną wydajność.
– Phoseon UV LED pozwalają przetwórcy skupić się na pracy i zwiększają jego rentowność. 
– Zapewniają stałość, powtarzalność i przewidywalność.

Prawodawstwo

Konwencja z Minamaty w sprawie rtęci jest globalnym traktatem służącym ochronie ludzkiego zdrowia i środowiska przed niekorzystnym wpływem rtęci.

Główne punkty konwencji z Minamaty obejmują zakaz otwierania nowych kopalni rtęci i stopniowe zamykanie istniejących, stopniowe wycofywanie i ograniczanie stosowania rtęci w wielu produktach i procesach, środki kontroli emisji rtęci do powietrza oraz uwalniania do gleby i wody, a także uregulowania dotyczące nieformalnego sektora rzemieślników i wydobycia złota na niewielką skalę. Konwencja dotyczy również tymczasowego składowania rtęci oraz jej utylizacji, gdy stanie się ona odpadem, miejsc skażonych rtęcią, a także kwestii zdrowotnych.

– Konwencja z Minamaty weszła w życie w 2017 roku w Unii Europejskiej i wielu innych krajach. Obecnie do konwencji z Minamaty przystąpiło 127 państw.
– Rok 2020 był kluczowy dla Konwencji z Minamaty, bo wtedy upłynął termin dopuszczenia dla produktów z dodatkiem rtęci.
– Strony nie pozwolą – podejmując stosowne środki – na produkcję, import lub eksport produktów z dodatkiem rtęci wymienionych w części I załącznika A po 2020 r.
– Niektóre kraje wprowadziły już zakaz wydobycia rtęci.
– Zakazane zostało również wykorzystanie rtęci w części produktów.

LED to jedyny zrównoważony wybór

Obecnie wszystkie kluczowe marki wymagają od swoich dostawców bardziej zrównoważonych praktyk w procesach drukowania. Istnieje wiele korzyści dla środowiska, które wynikają z wykorzystania utwardzania UV LED w takich procesach. Po wdrożeniu systemów utwardzania UV LED klienci firmy Phoseon byli w stanie oszczędzić nawet 85 proc. energii. W tradycyjnych procesach utwardzania UV rtęciowe lampy UV produkują tak wiele ciepła, że wymagają do działania dużych ilości energii. Lampy rtęciowe wytwarzają ozon, którego wdychanie stanowi zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza w ograniczonych przestrzeniach takich jak drukarnie. Usunięcie toksycznych oparów z przestrzeni, w której działają maszyny, wymaga instalacji systemów odciągania powietrza. Mogą one być wyeliminowane dzięki utwardzaniu UV LED, czyniąc cały proces bardziej przyjaznym dla środowiska. 

Phoseon to najlepszy wybór i najbardziej niezawodne produkty dostępne na rynku. To jedyna firma, która koncentruje się wyłącznie na technologii LED. 

Tomasz Krawczak