Lepsza jakość z podkładem kompresyjnym
6 Dec 2016 14:55
Wciąż wzrastające wymagania klientów i skomplikowane prace drukarskie przekładają się na wzrost oczekiwań wobec jakości druku fleksograficznego. Odnosi się to także do zadruku opakowań z tektury falistej. Popularną technologią druku na tekturze falistej jest post print, gdzie zadrukowaniu podlega gotowa tektura.
Tektura falista jako materiał opakowaniowy spełnia dwie ważne funkcje. Pierwsza z nich to zabezpieczenie towaru przed uszkodzeniem, także w czasie transportu. Druga zaś to funkcja marketingowa. Opakowanie, nawet zbiorcze, transportowe musi przyciągać wzrok klienta i być zgodne z koncepcją komunikacji marketingowej firmy.
Aby zapewnić spełnienie tej drugiej funkcji, producenci zadrukowanych opakowań z tektury falistej coraz więcej uwagi poświęcają jakości druku.
Podstawowym elementem poprawiającym jakość druku na tekturze falistej w technologii post print jest podkład kompresyjny. Jego zastosowanie pomaga w niwelowaniu drgań maszyny w trakcie drukowania, zmniejsza negatywny wpływ docisku na strukturę tektury, ale przede wszystkim jego głównym zadaniem jest kompensacja sił oddziałujących na formę drukową tak, aby uniknąć niekontrolowanego przyrostu punktu rastrowego.
Pierwotnie w celu kompensowania siły docisków używano grubych płyt drukowych – 5,50 lub 6,35 mm. Nowsze doświadczenia pokazują jednak, że zastosowanie cieńszej płyty 3,84 lub 2,84 mm i podkładu kompresyjnego pozwala osiągnąć lepsze wyniki drukowania.
Podkład kompresyjny pozwala także zapobiegać powstawaniu takich typowych błędów w druku flekso na tekturze falistej jak efekt prążkowania czy efekt donata.
Kolejną zmianę jakościową w druku tektury falistej wprowadziły podkłady kompresyjne, w których użyto metalocenowej polietylenowej pianki o strukturze z małymi, regularnie rozłożonymi, zamkniętymi komórkami. Podkłady zbudowane z takiej pianki są odporne na działanie wody, farb i rozpuszczalników, gdyż nie wnikają one do zamkniętych komórek.
Dzięki swojej wyjątkowej kompresyjności podkłady kompresyjne PE doskonale współgrają z całym układem drukarskim i znacznie wspomagają możliwość uzyskania efektów drukarskich niedostępnych dotychczas w druku na tekturze falistej, takich jak liniatury 48 l/cm czy 60 l/cm. Niebagatelne znaczenie ma ich znakomite współdziałanie z nowymi technologiami grawerowania płyt drukowych takimi jak np. technologia Esko Artwork HD czy technologia DigiCorr, czyli produkcja płyt polegająca na wyeliminowaniu tlenu podczas polimeryzacji światłem UV.
Potwierdzeniem wpływu na jakość wydruku są nagrody przyznane na międzynarodowych konkursach pracom wykonanym właśnie z użyciem podkładów kompresyjnych z pianki polietylenowej HP (z ang. high performance).
Opracowano na podstawie prezentacji „Poprawa jakości druku: podkład kompresyjny”, Thomas Holzer, Lohmann, wygłoszonej podczas Forum Fleksograficznego w 2009 roku zorganizowanego przez ZPF