Lepsza kontrola biegu wstęgi
6 Dec 2016 14:44
Hamulce, sprzęgła, tensometry i systemy kontroli wstęgi znajdujš szerokie zastosowanie w przemyle przetwórczym na takich maszynach jak przewijarko-krajarki zwojów, bobiniarki, przekrawacze, tekturnice, powlekarki/laminatory, drukarki, etykieciarki, maszyny do produkcji folii. Spotkać je można w prawie każdej technologii zawierajšcej czynnoć przewijania z roli na rolę lub przetwarzania materiału z roli na arkusz.
Produkty, które służš do precyzyjnej kontroli biegu wstęgi, możemy podzielić na grupy: elementy regulacji nacišgu wstęgi, w tym tensometry, hamulce i regulatory oraz elementy regulacji biegu krawędzi wstęgi, w tym kompletny system prowadzenia krawędzi.
W tym artykule chciałbym przybliżyć podstawowe pojęcia zwišzane z dziedzinš regulacji biegu wstęgi.
Nacišg jest to siła wzdłużna działajšca w kierunku biegu wstęgi, cišgniętej przez napęd maszyny.
Nacišg powišzany jest ze rednicš zwoju nawijanego/odwijanego poprzez moment obrotowy przyłożony do zwoju oraz promień zwoju wzorem zamieszczonym na rys.1.
Celem regulacji nacišgu jest uzyskanie sytuacji, kiedy siła nacišgu pozostaje cały czas stała (wartoć optymalna). W rzeczywistoci Đ jeżeli nie korygujemy ustawień hamulca, tzn. ustawimy stały moment hamowania Đ wraz ze zmniejszaniem się rednicy zwoju odwijanego następuje wzrost siły nacišgu.
Włanie dlatego należy regulować nacišg poprzez zmianę momentu hamujšcego w czasie procesu nawijania/odwijania zwoju. W praktyce na maszynie, która nie jest wyposażona w układ automatyczny, operator obserwuje wstęgę i popuszcza rubę regulacyjnš hamulca ręcznie co jaki czas. Owocuje to schodkowym wykresem przebiegu siły nacišgu w czasie.
Każda raptowna zmiana nacišgu to również efekt widoczny na brzegu zwoju nawijanego. Stała wartoć siły nacišgu gwarantuje równe nawijanie zwoju, bez tzw. uskoków bocznych. Ponieważ operator maszyny nie jest w stanie uzyskać ręcznie idealnego przebiegu redukcji momentu hamujšcego w czasie, nieodzowne staje się stosowanie automatycznego systemu regulacji (rys. 2).
W zależnoci od przewidywanych nakładów oraz wymogów co do dokładnoci regulacji, można zastosować otwarty lub zamknięty układ regulacji (rys. 3).
Zamknięty układ regulacji charakteryzuje się występowaniem sprzężenia zwrotnego między regulatorem a obiektem regulowanym. Dzięki temu chwilowa wartoć zadana wielkoci nacišgu porównywana jest z rzeczywicie uzyskanš. Regulator automatycznie koryguje różnice, które w tym wypadku mogš wystšpić.
Tańszym rozwišzaniem jest otwarty układ regulacji zwany także układem sterowania, który nie dysponuje elementem sprzężenia zwrotnego. Współczesne możliwoci w zakresie budowy zespołów elektronicznych i programowania umożliwiajš budowę układów sterowania, w których programowo symulowane sš reakcje układu na przewidywane zmiany nacišgu w czasie procesu przewijania. Ciekawym przykładem jest tu towarzyszšcy ultradwiękowemu miernikowi rednicy zwoju MUS-1ce regulator programowany U-3500ce wykorzystujšcy algorytm inercyjno-kompensacyjny stworzony przez inżynierów firmy Danarota (rys. 4).
W układach regulacji nacišgu stosuje się hamulce mechaniczne lub elektryczne. Pomiar nacišgu realizowany jest tensometrycznie poprzez pomiar siły oddziałujšcej na łożyskowanie wybranego wałka prowadzšcego lub w układzie tzw. wałka pływajšcego, z niemiecka zwanego tancerzem. W tej sytuacji za pomocš potencjometru mierzymy zakres wychylenia belki wałka pływajšcego. Systemy ătancerzaÓ należš do układów regulacji otwartej, jednak istnieje możliwoć wzbogacenia ich o dodatkowe czujniki tensometryczne mierzšce rzeczywistš wartoć nacišgu i poprzez zastosowanie odpowiedniego regulatora, np. DTI-3100ce, zbudowania zamkniętego układu regulacji.
Mam nadzieję, że te wiadomoci pozwolš lepiej zrozumieć obserwowane w praktyce zjawiska.
Autor jest włacicielem firmy Barmey