Lepsze wsparcie rynku wąskowstęgowego
6 Dec 2016 14:59
14 maja br. miało miejsce oficjalne otwarcie warszawskiej siedziby firmy Mark Andy, która ma pełnić funkcję centrum demonstracyjnego dla krajów Europy Centralnej i Wschodniej. Spotkanie zgromadziło ponad 100 profesjonalistów z Polski oraz sąsiednich krajów, którzy wysłuchali prezentacji przedstawicieli firmy Mark Andy, jej klienta oraz partnerów spotkania – firm Paragon Inks, Digiprint i Infosystems.
Spotkanie otworzył Kevin Wilken, prezes i dyrektor zarządzający firmy Mark Andy, która – jak się wyraził – ma ambicję być dostawcą z wyboru w całym cyklu produkcji etykiet. Oferta amerykańskiego koncernu opiera się bowiem na trzech filarach: konsultingu w zakresie doboru technologii (flekso czy cyfra, a może hybryda?), implementacji oraz wsparciu technicznym i biznesowym. Jak podkreślił Kevin Wilken, dla firmy Mark Andy niezwykle ważna jest również obsługa posprzedażna. Otwarciu warszawskiej siedziby koncernu, która ma pełnić funkcję centrum demonstracyjnego dla krajów Europy Centralnej i Wschodniej, towarzyszyło pozbawienie tej roli centrum prezentacyjnego w Bazylei. Jeśli chodzi o Europę, to Mark Andy posiada jeszcze jedno centrum – w brytyjskim Macclesfiled w hrabstwie Cheshire. Na czele polskiego oddziału w roli europejskiego dyrektora sprzedaży stanął Tom Cavalco, który – mimo że przez ostatnie lata pracował dla firmy Mark Andy w Szwajcarii – zapewnił, że bardzo mu się w Polsce podoba. Powstanie warszawskiego centrum demonstracyjnego umożliwi nam jeszcze lepsze wsparcie rynku wąskowstęgowego w Europie Centralnej i Wschodniej – powiedział Tom Cavalco. – Teraz z niecierpliwością czekamy na instalację nowej linii hybrydowej Digital Series w drugiej połowie roku.
Jednym z elementów wzmocnienia pozycji amerykańskiej firmy na polskim rynku wąskowstęgowym jest również zatrudnienie nowych sił serwisowych i sprzedażowych. Przemysława Polkowskiego, project managera, będzie wspierał nowy sales manager, Łukasz Chruśliński. Podczas Dnia Otwartego przybliżyli oni osiągnięcia w kwestii wydajności na przykładzie serii Performance, której kluczem do sukcesu jest unikalna konstrukcja zespołów drukujących, pozwalająca na znaczące zwiększenie wydajności druku w technologii fleksograficznej przy równoczesnym zmniejszeniu ilości odpadów. Nie bez znaczenia są również prostota i szybkość obsługi. Narząd pojedynczego zespołu farbowego może trwać nawet 35 sekund, co w przypadku czterokolorowej maszyny daje zaledwie 3 minuty, w których zawiera się również ustawienie parametrów drukowania. Nowa konstrukcja cylindra drukowego w oparciu o specjalny pneumatyczny system zacisku pozwala na zamocowanie formy drukowej we właściwym miejscu przez naciśnięcie przycisku. Przemysław Polkowski powołał się na trendy na rynku etykiet, które wyraźnie wskazują rosnącą popularność technologii flekso UV oraz cyfrowej. Coraz powszechniejsze, również w branży etykiet, staje się wykorzystanie utrwalania UV LED – nie tylko pozwalającego na znaczne, sięgające nawet 30 proc. oszczędności na kosztach energii, ale również – ze względu na brak utrwalania wysoką temperaturą – na zastosowanie szerszego spektrum podłoży. Pierwsza w Polsce maszyna Performance z innowacyjną technologią utrwalania UV LED została zainstalowana w podwarszawskiej drukarni KDS.
Za siłą maszyn Performance stoją filozofie Kaizen, czyli ciągłego doskonalenia oraz lean management, czyli tzw. odchudzonej produkcji. Pierwsza maszyna z tej serii została zainstalowana w 2009 roku – do tej pory na świecie stanęło ich już blisko 450. O doświadczeniach praktycznych z serią Performance opowiedział jeden z jej użytkowników – Sten Sarap z estońskiej drukarni LabelPrint. Na jesiennych targach Labelexpo w Brukseli z pewnością możemy spodziewać się prezentacji Digital Series firmy Mark Andy, czyli linii uzupełnionej o inkjetowe, cyfrowe zespoły drukujące.
Uzupełnieniem Dnia Otwartego były prezentacje partnerów spotkania. Łukasz Szymański z firmy Digiprint oraz Marc McKee z firmy JFM Plates przedstawili nowoczesną przygotowalnię fleksograficzną z rozwiązaniami Esko i Equinox. Przedstawiciel firmy Paragon Inks omówił ewolucję w metodach wytwarzania farb, zaś Sławomir Nowak z firmy Infosystems przybliżył zagadnienie funduszy europejskich dla przedsiębiorstw z branży fleksograficznej na realizację projektów inwestycyjnych. Wyjątkowo motywującą prezentację o motywacji do działania wygłosił natomiast Jacek Walkiewicz, trener i autor książki „Pełna MOC życia”.
Spotkanie zakończyło się pokazem pracy maszyny Mark Andy Performance Series P7 o szerokości 430 mm oraz najnowszych wersji przewijaków Rotoflex VSI 330 i VLI 440. Cztery prace na różnych podłożach i o różnej wielkości etykiet zostały wydrukowane jedna po drugiej, udowadniając, że czas narządu w serii Performance jest rzeczywiście wyjątkowo krótki, a ilość makulatury – minimalna. AN