Listwy raklowe odporne na zużycie przy druku białą farbą
13 Dec 2019 12:48

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zastosowanie białej farby do zadruku opakowań jest nadal dużym wyzwaniem. Problem tkwi w tym, że białe farby charakteryzują się nie tylko wysoką ścieralnością, szczególnie przy zadruku aplowym, ale również wymagają aplikacji dużej ich ilości w celu osiągnięcia wymaganego krycia, uniknięcia problemów takich jak pinhole oraz jednorodnego położenia farby. Ponieważ biała farba jest ważnym elementem w wielu wzorach i rodzajach opakowań, parametry procesu drukowania i odpowiednie używane materiały, jak np. listwy raklowe, muszą być dopasowane do specjalnych warunków druku białą farbą. 

Podwyższona ścieralność białych farb

Wysoka ścieralność białych farb wywodzi się z twardych pigmentów – tlenków tytanu. Przy zastosowaniu tego rodzaju farb we wklęsłodruku osiąga się 85-procentowy stopień pokrycia. W przeciwieństwie do tego we fleksografii naniesienie dużej ilości farby do wytworzenia gładkiej, pełnej powierzchni farbowej – bez błędów jest dużym wyzwaniem.

W procesie tym bardzo często zależy nam na naniesieniu większych ilości farby przez zastosowanie wałka rastrowego o niskiej liniaturze, co w rezultacie prowadzi do jeszcze szybszego zużycia listwy raklowej.

W sektorze zadruku opakowań foliowych metodą fleksograficzną w dużej części stosuje się farby białe solwentowe. Mają one szczególne zastosowanie w szerokowstęgowych maszynach fleksograficznych drukujących z prędkościami od 400 do 600 m/min i wymagających większego docisku listew raklowych, co prowadzi do ich podwyższonej wibracji. Te szczególne warunki procesu drukowania w kombinacji z właściwościami ściernymi farb wymagają zastosowania grubszych listew raklowych, szczególnie w obszarze kontaktu listwy z ekstremalnie twardymi powłokami ceramicznymi wałków rastrowych.

 Redukcja przestojów maszyny

Prowadzone cykliczne techniczne przeglądy i konserwacje stają się stałą częścią planowania produkcyjnego w każdym przedsiębiorstwie niezależnie od jego wielkości. Cykle te przewidują zwyczajowo od 1 do 2 przeglądów technicznych maszyny tygodniowo. 

Dotyczą one oczywiście również elementów systemów dozowania farb, w tym wymiany listew raklowych oraz czyszczenia uchwytów listew, pomp i węży. Potrafi to zająć czasem nawet do kilku godzin. Aby uniknąć nieplanowanych przestojów maszyn i przedwczesnej wymiany listew raklowych, szczególnie tych szybciej zużywających się – pracujących z białą farbą, istnieje potrzeba zastosowania listew o wyższej odporności na zużycie.

Imponująca wydajność produkcyjna

Z doświadczeń naszej firmy – Swedev oraz naszego dystrybutora w Polsce, firmy GRAW wynika, że w takich sytuacjach stosuje się kombinację rakli zgarniających SWED/CUT H9 – promieniowych o grubości 0,20-0,30 mm z raklami uszczelniającymi SWED/CUT MicroNox II o grubości 0,15-0,20 mm. Po zastosowaniu tej kombinacji w systemie komorowym z listwą zgarniającą i uszczelniającą jw. w ciągu tygodnia na maszynie fleksograficznej Uteco przy zadruku białą farbą osiągnięto wydajność 850 000 mb. Pozwoliło to zredukować czas przestojów maszyny i równocześnie wpłynęło na poprawę jakości druku. 

W innym przypadku – druku brązowych torebek papierowych na szerokowstęgowej maszynie W&H z prędkością 500-600 m/min przy zastosowaniu powyższej kombinacji listwy raklowej promieniowej SWED/CUT H9 o grubości 0,25 i listwy SWED/CUT MicroNox II o grubości 0,15 mm osiągnięto wydajność 1,7-2,7 mln mb wstęgi.

Na koniec jeszcze jeden przykład z USA, gdzie dwie tego samego typu listwy raklowe H9 35x0,25 mm jako zgarniająca i uszczelniająca pozwoliły osiągnąć wydajność 1,3 mln mb dla druku z prędkością 666 m/min.

Zastosowanie przy farbach UV

W druku etykiet do utwardzania wykorzystuje się głównie systemy UV, ponieważ dzięki ich właściwościom możliwe jest osiąganie powłok farbowych o wysokim połysku i dużym kryciu. W związku z tym, niezależnie od prędkości drukowania, stosuje się sztywne listwy raklowe grubości 0,25-0,30 mm. Ponadto farby UV z uwagi na ich ścieralność i wysoką lepkość wymagają listew odpornych na ścieranie z twardymi powleczeniami. Dodatkowo profil listwy powinien być dobrany odpowiednio do liniatury wałka rastrowego. Obserwuje się tendencję do stosowania przez drukarnie wąskowstęgowe listew o wydłużonej wytrzymałości. Wiąże się to nie tylko ze ścieralnością farb UV czy z bardzo częstym drukiem farbami białymi, ale również z możliwością wykorzystania listew powtórnie przy kolejnych zleceniach. Do mycia listew można wtedy skorzystać z automatycznych myjek do części maszyn. Z naszych doświadczeń wyraźnie wynika, że do farby białej coraz częściej stosowana jest zaokrąglona listwa SWED/CUT H9 o grubości 0,30. 

Wklęsłodruk na foliach opakowaniowych

Białe, solwentowe farby stosowane do druku giętkich materiałów opakowaniowych we wklęsłodruku wymagają często kombinacji listew raklowych lamelowych, odpornych na ścieranie i z utwardzonymi powłokami. Prezentowane zdjęcia pokazują powierzchnie stref kontaktu dwóch różnych typów listew raklowych z lamelą i ceramicznymi komponentami w powłoce listwy. Na fot. 1 została zaprezentowana listwa stalowa innego producenta, a na fot. 2 listwa SWED/CUT H9. 

Obie pracowały z farbami solwentowymi i są po takim samym przebiegu. Jak widać na zdjęciach, stal bazowa na fot. 1 jest widocznie zużyta, podczas gdy listwa SWED/CUT posiada nietkniętą powierzchnię i nieuszkodzoną powłokę.

Podsumowanie

Podane wyżej informacje i przykłady mają na celu pokazanie, w jaki sposób nieustanny rozwój i zmiany w procesach drukowania przynoszą nowe wyzwania oraz jak bardzo wcześniej stosowane rozwiązania wymagają ponownej analizy i przemyślenia. Przykładowo zmiana farby, cylindra rastrowego/wklęsłodrukowego, podłoża, prędkości drukowania, poziomu nakładu, a nawet wiek maszyny mogą postawić przed parametrami procesu drukowania nowe wymogi takie jak dobór i stosowanie odpowiedniego rakla. Ponowne przemyślenie oczywistych, jeszcze do niedawna, wyborów może być dobrą inwestycją, zaś drukarze powinni być otwarci na testy, aby z pomocą dostawców rakli wybrać najlepszą z możliwych listew raklowych i wykorzystać ją w celu osiągnięcia najwyższej możliwej wydajności przy najniższym możliwym całkowitym koszcie.

Zachęcamy szczególnie do analizy wydajności procesu w celu zmniejszenia ilości postojów, skrócenia ich czasów i dopasowania rozwiązań do siebie. Dobór listwy raklowej należy rozpatrywać również w odniesieniu do: komory raklowej – czasu zmiany listwy na maszynie, systemu obiegu farbowego – stabilności ciśnienia i przepływu w komorze oraz automatycznego systemu mycia, a nawet uszczelniaczy i ich trwałości. 

Firma GRAW jako dystrybutor firmy TRESU – producenta systemów obiegu farbowego i mycia oraz systemów komorowych – ma doświadczenie i rozwiązania w każdym z powyższych tematów. 

Dystrybucja w Polsce 

Od ponad 20 lat firma GRAW prowadzi dystrybucję w Polsce listew raklowych SWEDEV. Wiedza i doradztwo wraz z profesjonalnym serwisem w języku ojczystym pozwalają od wielu lat nie tylko rozwiązywać problemy w wielu drukarniach, ale również znacznie zwiększyć oszczędności klientów odpowiednio dobierając listwy raklowe do farb, rodzaju druku, długości zleceń czy metodyki przezbrojeń. 

Z ponad 25-letnim doświadczeniem we fleksografii specjaliści firmy GRAW udzielą pełnego wsparcia w doborze optymalnych listew raklowych pilnując, by mogły spełniać oczekiwania jakościowe zleceniodawców. Szeroki zakres ofertowy pozwala firmie GRAW Sp. z o.o. kompleksowo obsługiwać drukarnie w zakresie maszyn i urządzeń, komór raklowych, wałków i tulei rastrowych oraz drukowych, listew raklowych, chemii czy innych produktów i usług uzupełniających.

Opracowanie: Firma SWEDEV we współpracy z firmą GRAW