MAN Roland – innowacje w każdym segmencie
6 Dec 2016 14:48
MAN Roland, drugi co do wielkości rozgrywający na rynku maszyn drukujących, po raz kolejny wystawi się na drupie pod hasłem „We are print” i skupi się przede wszystkim na rozwiązaniach podnoszących wartość produkcji drukowanej, wydajność oraz umożliwiających oszczędności energii. Odpowiedzialne gospodarowanie zasobami naturalnymi jest
bowiem dla firmy MAN Roland jednym z priorytetów.
Dnia 15 lutego, na konferencji prasowej, która odbyła się w Augsburgu, pojawił się cały zarząd niemieckiego koncernu, nie był jednak skłonny ujawniać zbyt wielu szczegółów na temat obecności firmy na drupa. MAN Roland zajmie 4000 m² w hali nr 6, a konstrukcja stoiska ma sprzyjać prezentacjom i dyskusjom w mniejszym gronie.
Mamy zamiar umocnić naszą pozycję lidera rynku maszyn rotacyjnych i numeru dwa w segmencie maszyn arkuszowych – nieco enigmatycznie przedstawił plany koncernu na drupę 2008 Gerd Finkbeiner, CEO MAN Roland. – Zaakcentujemy nasze zaawansowane kompetencje w zakresie technologii i serwisu oraz szeroko praktykowaną orientację na klienta.
Automatyzacja dla każdego
W segmencie maszyn arkuszowych w centrum uwagi znajdzie się z pewnością Roland 700 DirectDrive dedykowany drukarniom, których przeciętny nakład nie przekracza 5000 egz. i dla których 10 prac w ciągu jednej zmiany nie jest wyjątkiem. W modelu tym, jak donoszą pierwsi jego użytkownicy, skrócony dzięki licznym rozwiązaniom QuickChange automatyzującym ustawienia maszyny czas narządu pozwala na osiągnięcie wydajności do 35% większej niż uzyskiwana w maszynach o niższym stopniu automatyzacji. Nie bez znaczenia jest także ograniczenie ilości makulatury. Do niedawna jeszcze drukarniom niskonakładowym oferowano mniej zaawansowane pod tym kątem maszyny. W moduły QuickChange wyposażony jest nie tylko model 700 DirectDrive, ale także 700 HiPrint.
Maszyna szyta na miarę
Kolejnym tematem na drupę będą niestandardowe formaty: w maszynach półformatowych to tzw. 0B+ (590x740 mm), w pełnoformatowych tzw. 3B+ (780x1040 mm) i w rozmiarze XXL tzw. 7B+ (1260x1620 mm). Dodatkowe milimetry pozwalają na zwielokrotnienie liczby reprodukowanych prac na arkuszu, co przekłada się na wzrost wydajności osiągnięty przy tej samej ilości włożonej pracy i zainwestowanego czasu, a dla klienta drukarni – na niższą cenę pojedynczego egzemplarza. W formatach XXL (7B, 7B+ oraz 8) możemy się spodziewać modelu Roland 900 XXL z perfektorem. Na drupie MAN Roland obiecuje zaprezentować także inne rozwiązania podnoszące wydajność jak np. InlineColor Pilot, stworzony do pomiarów kolorystycznych na maszynie bez konieczności wyciągania arkusza. Unikalną propozycją jest okBalance – rozwiązanie do kontroli balansu szarości, pozwalające na osiągnięcie stabilnej jakości w czasie całego procesu drukowania.
Uszlachetnianie par excellence
Liczne rozwiązania inline zastosowane w modelu 700 HiPrint zyskają przychylność drukarń specjalizujących się w produkcji wysoko uszlachetnionej. Jeden, dwa lub więcej zespołów lakierujących w wariancie Ultima stanowi bazę do produkcji druków uszlachetnionych lakierami UV lub dyspersyjnym bądź ich kombinacją. Jakość foliowania na zimno dzięki InlineFoiler Prindor dorównuje, jak zapewnia producent, jakości uzyskiwanej dotychczas tylko dzięki hot-stampingowi, za to bez niedogodności związanych z foliowaniem na gorąco (jak choćby niekorzystny wpływ wysokiej temperatury na podłoże). Czterokolorowe nadruki na folii pozwolą na osiągnięcie opalizujących, metalicznych efektów. Od drupy 2008 system InlineFoiler Prindor będzie dostępny także w maszynach serii 500.
Innowacje w maszynach wstęgowych
Hasło kluczowe dla tego segmentu maszyn to „Applied Innovations”, co można tłumaczyć jako innowacje gotowe do wdrożenia, czyli sprawdzone. Przykładem takiej innowacji jest automatyczna zmiana płyt dostępna dla każdego typu maszyny rotacyjnej niemieckiego koncernu. Dzięki temu rozwiązaniu czas potrzebny na tę operację jest ledwie ułamkiem czasu potrzebnego wcześniej; w przypadku Colormana o podwójnej szerokości cylindra wynosi on 2,5 min. Żeby było jasne: łączny czas dla całej maszyny. Na targach drupa system ten będzie pracował także w maszynie Lithoman; oprócz niego będzie można zobaczyć inne przykłady innowacji jak choćby QuickStart (redukcja ilości makulatury) czy rozwiązanie kontrolujące register odcięcia. Nowością w rotacyjnych maszynach komercyjnych będą DynaChange (system pozwalający na zmianę płyty w czasie pracy maszyny) oraz Hycon – klasyczny system mechatroniczny umożliwiający znaczące obniżenie makulatury powstającej przy zmianie pracy czy roli papieru. Krótko po premierze 80-stronicowego Lithomana MAN Roland pokaże koncepcyjny, 96-stronicowy model tego urządzenia, o szerokości wstęgi 2860 mm.
Wieże UV zainstalowane w maszynach gazetowych pozwolą na zwiększenie ich możliwości i oferowanie nowych produktów o wyższej jakości.
Interakcja dla jakości
Koncern MAN Roland wychodzi z założenia, że tylko właściwa interakcja wszystkich czynników, począwszy od materiałów eksploatacyjnych, przez maszyny i oryginalne części zamienne po serwis może zapewnić sukces. Na drupie zamierza więc kontynuować promocję programu printvalue składającego się z kontraktów serwisowych printservices, produktów eksploatacyjnych printcom, usług konsultacyjnych printadvice oraz usługi rejestracji danych operacyjnych i ich analizy online pod nazwą printnet.
Jak wspomniano na wstępie, koncern MAN Roland uwzględnia nie tylko kwestie związane z jakością i wydajnością, ale także z ochroną środowiska. Podczas drupy 2008 wspólnie z klientami chętnie zastanowi się nad możliwościami odzyskiwania energii, optymalizacji oświetlenia, zwiększania wydajności zespołów suszących i standaryzacji w każdej drukarni. AN