Energiapura, włoski producent odzieży sportowej, oferuje unikalne maski ochronne w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie ze strony służby zdrowia i konsumentów indywidualnych. Maski spełniają wymagania stawiane urządzeniom medycznym, są też zoptymalizowane pod kątem filtrowania powietrza. Jednak firma idzie jeszcze dalej: sięga po unikalny design i tworzy barwne wersje kolorystyczne z nadrukiem sublimacyjnym. Odważna kolorystyka zawsze wyróżniała włoską markę, a teraz, podczas kryzysu Energiapura nie rezygnuje ze swojej strategii dodając odrobinę optymizmu produktom ochronnym w tych trudnych czasach.
W swojej siedzibie głównej w Tezze sul Brenta (prowincja Vicenza) Energiapura zatrudnia 25 pracowników. Kolejnych 80 pracowników pracuje w Tunezji, gdzie odbywa się produkcja. Historia Energiapury rozpoczęła się w 1990 roku, kiedy Alberto Olivetto założył swój biznes w sercu dzielnicy tekstylnej Veneto u zbiegu prowincji Vicenza, Treviso i Montebelluna. Koncentrując się na badaniach i innowacjach firma zajmowała się niszowym rynkiem funkcjonalnej odzieży sportowej. Zaczynając od produkcji odzieży i dodatków przeznaczonych do jazdy na nartach biegowych szybko stała się bezpośrednim eksporterem norweskiej marki Swix oferując jej produkty w Europie, USA i Japonii.
Sportowe początki
W 1994 roku zarejestrowano znak towarowy Energiapura, co było pierwszym krokiem w kierunku produkcji odzieży sportowej pod marką własną. Główną grupą docelową stały się szkoły oraz kluby narciarstwa alpejskiego i biegowego. Wybraliśmy trudną ścieżkę rozwoju. Ale z drugiej strony byliśmy świadomi naszych przewag konkurencyjnych – stwierdza Olivetto i dodaje: Dzięki naszemu zamiłowaniu do kolorów byliśmy w stanie zaoferować produkty na indywidualne zamówienia, co stanowiło wartość dodaną, która pomogła nam skutecznie wyróżnić się na rynku.
Proces produkcyjny realizowany w zakładach Energiapury jest oparty na rozwiązaniach firmy Mimaki, a kolor i personalizację uzyskuje się tu dzięki drukowi sublimacyjnemu. Wspierane przez lata badań i testów, eksperckie wykorzystanie sublimacji pozwoliło nam na zmiany w podejściu do produktów sportowych. Zrywając z tradycją monochromatyczną, dodaliśmy koloru alpejskiemu środowisku, w którym dominuje biel, a ten prosty pomysł otworzył niesamowite możliwości – tłumaczy Olivetto. Łącząc umiejętnie produkcję z badaniami nad tkaninami o najwyższej wydajności, Energiapura szybko zdobyła uznanie na arenie międzynarodowej. Jako jeden z wiodących dostawców w Europie, Rosji, Japonii i USA, firma współpracowała z mistrzami narciarstwa z całego świata, takimi jak: Marcel Hirscher (Austria), Tina Maze (Słowenia), Peter Fill (Włochy), Henrik Kristoffersen (Norwegia), Ilka Štuhec (Słowenia) i Alice Robinson (Nowa Zelandia). Podobno w branży mówi się, że zawodnik, który nosi markę Energiapura, zaczyna wygrywać. Oprócz szczęścia nie bez znaczenia pozostają cechy techniczne i wydajność wykorzystywanych tkanin.
Sublimacja robi różnicę
W Energiapura każda faza produkcji jest starannie analizowana – od projektu przez przygotowanie i obróbkę tkanin (częściowo zleconą zewnętrznym partnerom) aż po drukowanie i pakowanie. Dzięki praktycznie nieograniczonym możliwościom twórczym, jakie oferuje druk sublimacyjny, powstają unikalne i wyjątkowe projekty nadruków.
Do pierwszego spotkania z technologią Mimaki doszło ok. 12 lat temu wraz z pierwszą instalacją drukarek sublimacyjnych typu roll-to-roll. Obecnie w zakładach produkcyjnych pracują 4 maszyny, w tym jedna JV5 i dwie JV300. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, inwestycja przyniosła ogromny skok jakości produkcji. Dzięki Mimaki nieustannie poprawiamy jakość, jednocześnie poszerzając zakres zastosowań. Obecnie dostosowujemy także akcesoria, w tym ochraniacze – jako pierwsi na rynku oferujemy kolorowe ochraniacze na wyścigi narciarskie, to tak naprawdę nasz wynalazek – podkreśla Alberto Olivetto.
Firma kontynuuje eksperymenty z wykorzystaniem metod transferu kolorów, ze szczególnym naciskiem na zarządzanie ilościami atramentu osadzonymi na papierze transferowym. Pracujemy przede wszystkim z materiałami składającymi się z dwóch lub trzech warstw tkaniny. Jednym z najważniejszych czynników, o których należy pamiętać, jest przepływ powietrza, dlatego przeprowadzamy wiele wewnętrznych testów w tym zakresie. Druk sublimacyjny pomaga zoptymalizować przepływ powietrza nadając tkaninie, a zatem i ubraniu idealne właściwości techniczne i aerodynamikę – wyjaśnia Olivetto.
Energiapura Pure Air
Na potrzeby pandemii Energiapura stworzyła skuteczną maskę ochronną opartą na koncepcji funkcjonalnej. Maska EP PA 2020, zgodna z normą 93/42 EWG dla wyrobów medycznych klasy I, nadaje się do prania i spełnia wymagania normy UNI EN 14683:2019.
Pomysł stworzenia maseczki zainicjowała potrzeba ochrony personelu przed koronawirusem. Opierając się na tradycyjnym sposobie działania firma rozpoczęła fazę badań we własnych laboratoriach. Celem było zidentyfikowanie trzech głównych właściwości zapewniających pożądaną ochronę, oddychalność i możliwość ponownego użycia. Maska EP PA 2020 składa się z trzech warstw tkaniny: pierwsza – zewnętrzna to poliester poddany obróbce, druga to warstwa TNT zapewniająca funkcję filtrującą, a trzecia to poliester zawierający specjalne włókna takie jak coolmax i włókna węglowe. W ten sposób maska nie tylko gwarantuje niezbędną ochronę, ale jest też wygodna i nie utrudnia oddychania. Można ją nosić przez wiele godzin i co więcej, może być ponownie użyta po zwykłym praniu oraz prasowaniu parowym, które ją sterylizują. Możliwość ponownego użycia maski to także unikanie problemów z utylizacją i praca nad minimalizacją odpadów.
Kolorowa ochrona
Energiapura chciała oddzielić maski od wizerunku szpitala stawiając na unikalność wzorów i bogatą kolorystykę swoich produktów, dlatego podjęto decyzję o wykorzystaniu w tym celu wielkoformatowego plotera drukującego Mimaki JV300. To produktywne i zoptymalizowane pod kątem szybkich zmian zadań rozwiązanie zapewnia szybką realizację zleceń. Ploter cechują uniwersalność wyboru typu atramentu oraz druk z jakością fotograficzną w rozdzielczości do 1440 dpi i z prędkością do 105,9 m2/h.
Innowacja jest częścią naszego DNA. EP PA 2020 to owoc wielu badań przeprowadzonych w naszych laboratoriach. To więcej niż „tylko maska”, to pełnoprawne urządzenie do ochrony twarzy. Tworząc ten projekt dużo myśleliśmy o przyszłości, ponieważ wierzymy, że świat po koronawirusie będzie inny, zmienią się też sposoby nawiązywania kontaktów towarzyskich. Naszym zdaniem ochrona twarzy będzie odgrywać kluczową rolę w nadchodzących miesiącach, dlatego chcieliśmy stworzyć przedmiot, który chroni i jednocześnie cieszy. Działa po prostu jak modny dodatek zapewniając osobisty akcent i odrobinę radości – podsumowuje Olivetto.
Na podstawie materiałów firmy Mimaki opracowała BZ