W ostatnich latach drukarnie w Polsce coraz częciej decydujš się na modernizację swojego parku maszynowego. Wiele drukarń, po dokonaniu znaczšcych inwestycji w działach przygotowalni oraz druku, odczuwa wręcz koniecznoć unowoczenienia maszyn do obróbki wykończeniowej i introligatorskiej, tak aby nowe urzšdzenia ănadšżałyÓ z przetworzeniem produkcji poligraficznej bez obawy o opónienia.
Mercator Poligrafia z Krakowa stawiał zawsze na produkty wysokiej klasy, możliwe do osišgnięcia tylko u wyspecjalizowanych producentów. Kiedy rozszerzał swojš ofertę urzšdzeń introligatorskich, znalazł japońskie maszyny do obróbki po druku: złamywarki SHOEI, linie do oprawy zeszytów OSAKO oraz automaty wykrawajšco-tłoczšce, ze złoceniem IIJIMA.
SHOEI
Najpierw sięgnšł do ródeł sztuki złamywania, a więc do kraju, gdzie origami i umiejętnoci złamywania papieru majš już swojš wielowiekowš tradycję. To włanie Japonia przoduje w połšczeniu tradycyjnej obróbki papieru z zaawansowanš technikš. Takie połšczenie widać choćby w urzšdzeniach firmy SHOEI. Jest to jeden z największych producentów złamywarek i prekursor wielu rozwišzań wykorzystywanych w systemach złamujšcych wród pozostałych producentów. O sukcesach i wielkoci firmy SHOEI oraz walorach jej produktów może zawiadczać choćby ponad 70% udział jej wyrobów w japońskim rynku w sektorze urzšdzeń złamujšcych. Zakres działania tej firmy obejmuje już ponad 35 krajów wiata.
Producenci maszyn precyzyjnych, do jakich niewštpliwie należš urzšdzenia poligraficzne przekonujš, iż to włanie ich produkty wyróżniajš się zaawansowanymi technologicznie rozwišzaniami. Producent złamywarek SHOEI wie, że tylko połšczenie najwyższej jakoci obróbki poszczególnych elementów mechanicznych (dlatego prawie wszystkie podzespoły produkowane sš w Japonii) z niezawodnš elektronikš daje precyzyjne i trwałe urzšdzenie. To pozwala na oferowanie klientom zautomatyzowanych złamywarek o szerokim zastosowaniu w poligraficznych procesach wykończeniowych, charakteryzujšcych się takimi cechami jak:
Ľ zaawansowany technologicznie system automatycznego nastawiania parametrów złamywania;
Ľ opatentowany system nakładania z automatycznš kontrolš głowicy;
Ľ opatentowany nóż elektryczny z prędkociš złamywania 40000 taktów na godzinę;
Ľ zastosowanie specjalnej miękkiej ceramiki w wałkach złamujšcych, łšczšcej w sobie dwie przeciwne cechy, takie jak zwiększenie trwałoci oraz docisk zapewniajšcy uzyskanie idealnego łamu;
Ľ podwójne łożyska bezobsługowe wałków złamujšcych;
Ľ chromowane prowadnice kaset majšce zapewnić wysokš trwałoć oraz obróbkę delikatnych prac bez zarysowań;
Ľ cichy system napędu z kołami zębatymi o uzębieniu skonym;
Ľ mocny korpus złamywarki;
Ľ opatentowany system wykładania z możliwociš automatycznego banderolowania.
Urzšdzenia SHOEI sš także standardowo bogato wyposażone w takie elementy jak: komplet czujników czy licznik wielofunkcyjny z systemem kontroli arkuszy, osłony sekcji złamujšcych, wałki złamujšce z wkładkami ceramicznymi.
Z kolei szeroki wybór opcji sporód 10 rodzajów nakładaków, 11 rodzajów systemów wykładania, od jednego do wielopunktowego klejenia oraz systemu mailingowego pozwala w pełni indywidualizować złamywarkę do potrzeb produkcji.
Mercator Poligrafia zaledwie w okresie kilku miesięcy obsługi tych urzšdzeń zainstalował już w Polsce cztery modele nowych złamywarek SHOEI, w tym w pełni skomputeryzowanš złamywarkę SPT 4-52KTT oraz wyspecjalizowane urzšdzenia do produkcji składek 32-stronicowych z automatycznym systemem prasowania i banderolowania Đ model SPB74-2KLI przeznaczony dla producentów ksišżek.
Znakomita wydajnoć, wysoka precyzja złamywania oraz łatwoć w obsłudze Đ te cechy najczęciej wymienia operator złamywarki zakupionej głównie pod kštem przygotowania do oprawy ksišżek. Nie kryje on zadowolenia: Odkšd mamy złamywarkę SHOEI, znacznie łatwiej nam idzie wykonywanie produkcji oprawy klejonej. Idealnie złamane składki zapewniajš równomierne i gładkie nanoszenie klejów do grzbietów, nawet przy trudnych, delikatnych arkuszach.
OSAKO
Jednym z systemów obróbki po druku sš linie do oprawy zeszytowej składajšce się ze zbieraczki do leg systemu szycia drutem oraz obcinania na trójnożu. Jest to idealne rozwišzanie dla producentów zajmujšcych się produkcjš wysokonakładowych broszur i zeszytów. OSAKO to znany na całym wiecie producent profesjonalnych linii do oprawy zeszytowej. Ta japońska firma istnieje już prawie 90 lat i zainstalowała wiele tysięcy linii na całym wiecie. OSAKO jest prekursorem wielu innowacyjnych, a obecnie już standardowych rozwišzań technologicznych takich jak np. szybki nakładak rotacyjny (1964 r.), automatyczny trójnóż (1971 r.) czy sterowana komputerowo sztaplarka krzyżowa (1985 r.).
Linie OSAKO sš znane i popularne również w Europie, gdzie w cišgu ostatnich lat w samej Francji zostało zainstalowanych blisko 200 linii. Na targach drupa 2004 Osako zaprezentowało linie nowej generacji Tener i Poder. Oba te modele posiadajš w pełni komputerowe sterowanie z panelu dotykowego i wykorzystujš najnowsze rozwišzania technologiczne, przedstawione poniżej.
Praktycznie wszystkie wymagane regulacje, poczšwszy od rozmiaru formatu, ustawienia pozycji zszywania czy trójnoża, do zarzšdzania produkcjš oraz regulacjš czujników (m.in. skaner składki, monitor drutu, kaliper mechaniczny i cyfrowy, monitor nakładania) wprowadza się z panelu dotykowego.
Szybkoć, funkcjonalnoć i solidnoć: Szybkoć linii OSAKO jest godna uwagi (do 13000 cykli /h), natomiast szczególnš cechš OSAKO jest krótki czas ustawienia. Przemylana konstrukcja oparta m.in. na opatentowanej technologii synchronizacji oraz w pełni automatycznej funkcji ustawiania sprawia, że, jak zapewnia producent, czas regulacji maszyny jest redukowany do minimum. Standardowe wyposażenie w system cišgłego smarowania ma zapewnić cichš, płynnš pracę i znacznie dłuższš żywotnoć tej konstrukcji.
Linia OSAKO zbudowana jest z wysokojakociowej stali. O solidnoci konstrukcji tych linii najlepiej wiadczy ich rynek wtórny, gdzie kilkunastoletnie maszyny sš sprzedawane za wysokš kwotę. Przemylana konstrukcja wymaga także mniej miejsca.
Nakładaki rotacyjne: Nakładaki rotacyjne OSAKO posiadajš funkcję pełnego odchylania, która zapewnia pewne nakładanie nawet niesymetrycznych składek. Rozmiar składki oraz regulacje powietrza można korygować nawet w trakcie pracy. Wyposażone sš również w funkcję synchronicznego startu i zatrzymania.
Sekcja szyjšca: Sekcje szyjšce OSAKO można dostosować do omiu głowic szyjšcych, które zszywajš gotowš broszurę według wczeniej zaprogramowanych danych. Liczba zszywek, ich szerokoć, gruboć zszywanej składki oraz rozstaw zszywek zależne sš od parametrów, modelu głowicy i w końcu od liczby głowic szyjšcych.
W module szyjšcym przeprowadzane sš: elektroniczny pomiar gruboci broszury, a także dwustopniowa kontrola broszury. Przy wyjciu z modułu szyjšcego zamontowany jest czujnik kontroli wykładania, który liczy broszury i kontroluje poprawnoć szycia, odrzucajšc wadliwe do dolnego zasobnika.
Trójnóż: Trójnoże OSAKO posiadajš możliwoć zastosowania centralnego przecinaka, 2-punktowego dziurkacza oraz zbieracza nieużytków.
Sztaplarka krzyżowa: Sztaplarki krzyżowe OSAKO posiadajš 5-calowy kolorowy panel dotykowy ze sterowaniem PLC w celu dokładnego obliczania i sztaplowania. Stół obrotowy z podmuchem chroni dół składki przed zarysowaniami.
IIJIMA
Ostatnia propozycja to automaty wykrawajšce firmy IIJIMA. Jest to również japoński producent istniejšcy od 1939 roku. Znany jest szczególnie na rynku japońskim i amerykańskim. W tym roku podczas targów drupa IIJIMA przedstawiła niezwykle interesujšcy automat, który, zdaniem samego dostawcy, może być nowym standardem w swojej kategorii.
Najnowszy model MJ-1040ES jest automatem wykrawajšco-tłoczšcym, który można jednoczenie wykorzystać jako automat do złocenia. Co prawda, na rynku istniały już automaty wykrawajšce z możliwociš przełšczania trybów wykrawania-złocenia, ale koniecznoć wyeliminowania sekcji usuwajšcej nieużytki oraz długi czas przestawienia uniemożliwiały pełne wykorzystanie ich możliwoci.
IIJIMA MJ-1040ES jest pierwszym modelem wielofunkcyjnym, który posiada także sekcję usuwania nieużytków. Zespół podawania folii ma konstrukcję szufladowš, co zapewnia łatwy proces przełšczania w cišgu niespełna 30 min.
Jako automat wykrawajšcy maszyna pracuje z prędkociš do 7500 ark./h, z siłš docisku 300 t. Wyposażona jest w komputerowy system zarzšdzania i liczne udogodnienia, takie jak:
Ľ nakładanie non-stop;
Ľ automatyczne ustawianie wysokoci stosu;
Ľ sterowanie krzywkami marki hamulcowej;
Ľ boczne marki z możliwociš przełšczania trybów;
Ľ krzywkowy system napędu łapek przekazujšcych arkusze;
Ľ system powietrzny do szybkiego mocowania płyty;
Ľ automatyczna funkcja zwalniania siły docisku w momencie braku arkuszy;
Ľ automatyczny system smarowania łańcucha głównego;
Ľ nadmuch stabilizujšcy arkusz na wykładaniu.
Zespół podawania folii posiada napęd sterowany elektronicznie; również temperatura płyty jest sterowana elektronicznie w zakresie 50-180ĄC. Zespół złocenia jest wyposażony w specjalne szczotki służšce do usuwania resztek folii. Nad wszystkimi funkcjami urzšdzenia czuwa wyspecjalizowany sterownik przemysłowy, który jest wyposażony w dotykowy ekran spełniajšcy funkcje interfejsu operatora.
Obróbka po druku w najwyższej klasie
Większoć oferty introligatorskiej na rynku polskim to produkty niemieckie lub szwajcarskie.
W ofercie Mercator Poligrafia znajdujš się urzšdzenia trzech czołowych producentów z Japonii, gdzie, jak zapewnia polski przedstawiciel owych trzech firm, panuje najwyższy standard w zakresie post-press, gdzie obróbka introligatorska nie jest tylko materiałem komercyjnym, lecz także produktem ădziełowymÓ. Zdaniem firmy Mercator Poligrafia fakt, że przedstawione maszyny majš podobne cechy (solidnoć, funkcjonalnoć, nowoczesnoć) nie jest zbiegiem okolicznoci, lecz przejawem ăpasji tworzeniaÓ zauważalnej u najlepszych producentów.
Po dogłębnych analizach tych produktów oraz przeprowadzonych próbach Mercator Poligrafia jest przekonany, że przedstawione maszyny introligatorskie sš nowš szansš dla rozwoju polskiej poligrafii, dla rozwoju innego niż by miało to wynikać tylko z dotychczasowego przywišzania.
Artykuł opracowany przez firmę Mercator Poligrafia